موتورسیکلت سواری دروازه‌ای به بی‌قانونی!

چند تا سوال دارم. می دانید چرا بیشترین آمار تصادف، بیشترین آمار توقیف وسیله نقلیه، بیشترین آمار تلفات، بیشترین کاربرد غیر تخصصی و… فقط در بین موتورسیکلت هاست؟
پاسخ همه این سوالات یک کلمه است، بی‌قانونی! علی‌رغم وجود قوانین و آئین‌نامه‌های رانندگی با موتورسیکلت و خودرو و هشدارهای مکرر پلیس راهنمایی و رانندگی ولی باز هم انگار هیچ قانونی وجود ندارد.
وقتی موتورسیکلت مثل نقل و نبات در کشور ما تولید می‌شود، آن وقت افراد و خانواده‌ها به چشم یک اسباب‌بازی به آن نگاه می‌کنند. فکر می‌کنند فقط قرار است سوار موتورسیکلت شوند و فرقی نمی‌کند می‌روند تا سبزی بخرن یا قانون را دور بزنن، مهم اینست که زودتر به کارت برسی!
ولی اصلا اینگونه نیست. متاسفانه انقدر این اوضاع بهم ریخته است و نظارت کافی وجود ندارد که دیگر بی‌قانونی شده عادت و موتورسواران سعی دارند تا در این زمینه هم با یکدیگر رقابت کنند. آیا می‌توانید از صبح تا شب در خیابان موتورسیکلتی را ببینید که بدون حتی یک مورد بی‌قانونی به خانه برود؟
عبور از چراغ قرمز، حرکت در پیاده‌رو، نداشتن کلاه ایمنی، نداشتن مدارک کامل، عبور از مسیرهای ممنوع، حرکات نمایشی، تردد در اتوبان و بزرگراه، نداشتن تجهیزات و ایمنی کافی در موتورسیکلت، سوار کردن سرنشین بیش از حد، باربری، تولید صداهای ناهنجار، نداشتن پلاک تنها بخشی از مهمترین بی‌قانونی‌هایی است که راکبان موتورسیکلت انجام می‌دهند و هر کدام به نوعی آن را بی‌قانونی می‌دانند.
آنقدر همه چیز ساده است که راحت می‌توانی با هر سطحی از توانایی و مهارت یا هر سنی بری یه موتورسیکلت قسطی بخری و با افتخار در خیابان‌ها برانی، فارغ از اینکه آیا حتی ابتدایی‌ترین قوانین را می‌دانید. البته اکثر موارد مانند آئین‌نامه رانندگی با خودروست ولی آیتم‌هایی مانند کلاه ایمنی، محدودیت رانندگی در بزرگراه و اتوبان، مسافرکشی، حمل بار و… وجود دارد که باعث می‌شود رعایت نکردن آنها موتورسیکلت را به نا امن‌ترین وسیله نقلیه دنیا تبدیل کند. مثلا تردد موتورسیکلت در اتوبان و بزرگراه تا حد امکان ممنوع است و در صورت رعایت نکردن قوانین باعث ابطال کارت موتور و حتی کارت سوخت می‌شود. ولی بسیاری از تصادفات جرحی و جانی به همین صورت رخ می‌دهد.
فکر کنم ما به اندازه جمعیت بسیاری از کشورها دیگر فقط در کشورمان موتورسیکلت داریم و چندین برابر آن موتورسوار. حتی آنهایی که خودرو دارند نیز برای بی‌قانونی راحت‌تر و به قول خودشان برای اینکه زودتر کارشان راه بیفتد سراغ موتورسیکلت می‌روند.
بچه‌ها به یه سنی که می‌رسند کم‌کم موتورسواری را از پدرشان می‌آموزند و نم‌نم شروع می‌کنند با موتورسیکلت خیابان‌ها را گز کنند. اما نمی دانند چه خطر بزرگی در انتظار آنهاست. خیلی‌ها شناکردن را از پدرشان می‌آموزند و فکر می‌کنند دیگر شناگر ماهری شده‌اند ولی نمی‌دانند شناکردن چه قوانینی دارد. موتورسواری هم به همین شکل درآمده و فقط فکر می‌کنند اگر موتورسیکلتی باشد که بدانند آن را راه ببرند همه چیز تمام است.
البته نباید از تلاش‌های پلیس راهنمایی و رانندگی و نظارت سختگیرانه‌تر غافل باشیم که باعث شده بسیاری از تلفات و آسیب‌ها کمتر شود، ولی اکثر افراد حتی شاید تعدادی از قوانین موتورسیکلت سواری را ندانند! گویی قانون در موتورسیکلت سواری آن چیزی است که هر کس برای خودش تعیین می‌کند و همین عادت سبب شده تا دیگر قانونی وجود نداشته باشد. حتی ساده‌ترین موضوع که باید برای راندن یک موتورسیکلت ۱۸ سال تمام داشته باشی نیز نادیده گرفته می‌شود و هرکس که تازه پشت لبش سبز شده باشد روزی موتورسیکلت خودش را می‌خواهد.
در پایان بخشی از قوانین راهنمایی و رانندگی راندن موتورسیکلت را براساس آئین نامه رسمی موجود برای شما می‌آوریم:
بر اساس تعریف آیین نامه راهنمایی و رانندگی موتورسیکلت وسیله نقلیه موتوری است که دارای ۲ یا ۳ چرخ می باشد و نیروی آن متجاوز از ۵ اسب بخار است. کلاه ایمنی نیز چنین تعریف شده است. کلاه ایمنی کلاهی است که راننده و سرنشین موتورسیکلت از آن برای محافظت سر خود در برابر ضربات احتمالی ناشی از بروز سوانح استفاده می کنند. در ذیل چند نمونه از آیین نامه های راهنمایی و رانندگی بیان شده است:
۱٫ مامورین راهنمایی و رانندگی موظفند پس از مشاهده هر یک از تخلفات زیر موتورسیکلت یا موتورگازی را به نحو مقتضی به پارکینگ منتقل کنند و وسایل مزبور مطابق قانون تشدید مجازات موتورسیکلت سواران متخلف مصوب سال ۱۳۵۶، برحسب مورد تخلف به شرح زیر توقیف می شوند:
الف-ایجاد صدای ناهنجار لوله خروج دود سه ماه
ب-رانندگی در پیاده رو سه ماه و در صورتیکه همراه باصدای ناهنجار لوله خروج دود باشد شش ماه
ج-رانندگی در جهت مخالف مسیر مجاز سه ماه، درصورت همراه بودن با صدای ناهنجار لوله خروج دود شش ماه.
۲٫ این آیین نامه هر وسیله ی نقلیه ی موتوری و غیرموتوری و یدک متصل که در راه های عمومی حرکت می کنند باید دارای شماره باشند. رانندگی با وسیله نقلیه‌ای که شماره‌گذاری نشده یا شماره آن ها غیرمجاز است و همچنین گذاردن این وسایل نقلیه دراختیار دیگران ممنوع می باشد و ماموران رانندگی باید از حرکت وسایل نقلیه ی مذکور جلوگیری کنند.
۳٫ سوارشدن به موتورسیکلت بدون استفاده از کلاه ایمنی ممنوع است و راکبین موتورسیکلت موظفند در طول حرکت از کلاه ایمنی استفاده نمایند.
۴٫ راهنمایی و رانندگی پس از شماره گذاری و ثبت مشخصات وسیله نقلیه، کارتی که حاوی مشخصات و ظرفیت سیستم باشد صادر و به مالک تسلیم می شود. این کارت باید همیشه همراه راننده وسیله نقلیه مربوطه می باشد. به علاوه دراین کارت ظرفیت وسایل نقلیه طوری نوشته می شود که قابل خواندن باشد.
۵٫ آیین نامه ی مذکور اظهار می دارد هر کس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی رانندگی کند باید دارای گواهینامه ی رانندگی مربوط به آن نوع وسیله ی نقلیه باشد.
ماده واحده مصوب ۲۶/۱۱/۱۳۷۶ چنین اظهار می دارد: استفاده از کلاه ایمنی برای رانندگان و سرنشینان هرنوع موتورسیکلت اجباری است. همچنین در تبصره ۲ ماده واحد مذکور جریمه ای برای عدم استفاده از کلاه ایمنی تعیین شده است.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.