خانم های باردار با خودرو رانندگی بکنن یا نکنن؟!

دیگه مثل گذشته نیست که خانوم‌ها بشینن تو خونه و کار خونه رو انجام بدن و الان دیگه پا به پای آقایون تو تمام فعالیت‌های اجتماعی شرکت میکنن و مشغول به انجام کارهای مهم هستن. دیگه خانوم‌ها به سادگی میتونن کارهای مختلف رو انجام بدن.
اما بعضی از خانوم‌ها هستن مجبورن یه سری از کارها مثل رانندگی رو خودشون انجام بدن. مثلا همسرشون شاغله، تو ماموریته، یا خود خانوم خودروی شخصی داره یا همسرش به خاطر نوع شغلش چند روزی نیست و یا به هر دلیل تصمیم دارن خودشون رانندگی کنن در همین رابطه پیشنهاد میکنیم مطلب رابطه مستقیم پارک دوبل با خودروی کلاسیک رو بخونید!
اما یه وقتایی هست تصمیم‌گیری درباره‌ی رانندگی کردن خانوم‌ها با خودرو سخت میشه و باید یه بررسی جدی انجام بشه. مثلا خیلی از خانوم‌ها با وجود تاکیدهای بسیار مجبورن تو دوران بارداری خودشون رانندگی کنن که باید قبل از انجام این کار یه نکاتی رو بدونن. امروز میخوایم تو وبلاگ شیپور نکات ضروری از رانندگی کردن خانوم‌ها در زمان بارداری بگیم تا تصمیم درستی بگیرن. با شیپور همراه باشین.
نه تنها خانوم‌های باردار بلکه همه رانندگان و سرنشینان باید بلافاصله بعد از سوار شدن در خودرو کمربند ایمنی رو ببندن. خانوم‌های باردار به غلط تصور میکنن بستن کمربند ایمنی خودرو و فشار اون باعث اذیت شدن شکم یا جنین میشه که این درست نیست و چه در مقام راننده چه در جایگاه سرنشین باید جون خودتون و بچه‌تون رو از تصادفات یا ضربات ناگهانی نجات بدین. تازه بستن کمربند باعث میشه شما یه حدی تا فرمان خودرو فاصله داشته باشین و به سمت جلو نرید. اما توجه کنید بهتره کمربندی ایمنی خودرو از زیر شکم و روی استخوان‌های لگن و بخش بالایی هم از بین سینه‌ها عبور کنه که کمتر اذیت بشین. مراقب باشید کمربند رو از روی شکم یا بخش بالایی گردن و زیر بازوها رد نکنید.
کیسه هوای خودرو یه ابزار ایمنی ضروریه و نمیشه روی خودرو نباشه. پس تا میتونین فاصله‌ی صندلیتون رو با داشبورد یا فرمون زیاد کنید که در اثر باز شدن ناگهانی کیسه هوای خودرو آسیبی به جنین نرسه. مطمئن باشین کیسه هوا طوری طراحی شده که جون شما و بچه‌تون رو حتی تو دوران بارداری حفظ کنه.
یه نکته‌ی مهم اینه که تا میتونین تو دوران بارداری کمتر با خودرو رانندگی کنید. اما این موضوع در ماه‌های آخر به ویژه سه ماهه‌ی آخر از اهمیت ویژه‌ای برخورداره و مشکلات این دوران مثل خستگی، خواب‌آلودگی، پایین بالا شدن فشار خون و افزایش دمای بدن باعث بروز خطرات جدی در زمان رانندگی با خودرو میشه. به همین دلیل پزشکان رانندگی در سه ماهه‌ی آخر بارداری رو کاملا ممنوع اعلام کردن. حتی ممکن موندن شما تو ترافیک باعث خستگی پاهاتون بشه و نتونین درست عمل کنید یا تصمیم درستی بگیرین.
نکته‌ی مهم دیگه اینه که به همین دلایل گفته شده در بالا یا مشکلات دیگه‌ی دوران بارداری بهتره تو طول شب با خودرو رانندگی نکنید. چون احتمال بروز مشکلات جدی و خطرناک در این ساعت بیشتره و شاید کمتر کسی بتونه در صورت بروز مشکل کمکتون کنه. پس بهتره در همون طول روز رانندگی رو انجام بدین و شب‌ها استراحت کنید.
در صورتی که پشت چراغ قرمز طولانی یا توی ترافیک گیر کردین ثابت نمونید و حتما پاها و زانوهاتون رو تکون بدین تا دچار خستگی و خواب رفتگی نشن. میتونین حتی پیاده بشین و یه کم در حالت ایستاده حرکت کنید که گردش خون تو همه جای بدن جریان داشته باشه.
هیچ وقت تو دوران بارداری طولانی مدت رانندگی نکنید و اگه مجبور شدین حتما هر نیم ساعت یه ساعت بزنید کنار جاده و پیاده بشین و پیاده‌روی کنید تا به کمک راه رفتن و انجام حرکات کششی هم خسته نشین و هم عضلات بدن به ویژ‌ه پاها و زانوهاتون دچار گرفتگی نشه.
دوران بارداری مشکلات خاص خودش رو داره و یه مشکل اون کم حوصلگی یا احساس گرمای زیاده. پس سعی کنید خیلی جز رانندگی درگیر مسائل دیگه مثل ور رفتن با گوشی موبایل، پخش خودرو، صحبت کردن یا سرو کله زدن با بچه‌ی دیگتون نشین. تا جایی که میشه ساعت‌های خنک روز با خودرو رانندگی کنین.
تو دوران باداری نیاز به مراقبت‌های ویژه و خوردن مواد غذایی هست که بهتره همیشه موقع رانندگی با خودرو آب، آبمیوه یا میوه‌های مختلف یا مواد قندی و مقوی تو خودروتون باشه که در صورت نیاز یا وقتی احساس خستگی و کم‌جونی کردین از اونا استفاده کنید تا مغز بتونه تصمیم‌گیری درستی داشته باشه.
اگه رانندگی کردن با خودرو باعث میشه دچار سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع بشین سعی کنین دیگه تا آخر دوران بارداری با خودرو رانندگی نکنید و تا میتونید هم کمتر سوار خودرو بشین که این حالات براتون تکرار نشه. به هر حال تمامی این موارد میتونه فشار زیادی رو به شما وارد کنه.
همونطور که گفتیم موقع رانندگی با خودرو در فاصله‌ی مناسب از فرمان و داشبورد بشینید و موقع نشستن روی صندلی و رانندگی کردن هم حتما صاف بشینید و دقت کنید که به سمت جلو متمایل نشده باشین که در شرایط خاص دچار مشکل یا خطرات مختلف نشین.
یکی از دردهای شایع دوران بارداری کمر درده که رانندگی کردن به ویژه طولانی مدت این مشکل رو تشدید میکنه و باعث میشه احساس درد شدید در کمر به ویژه قسمتی گودی اون داشته باشین که بهتره یه بالشتک کوچیک و نرم پشت کمرتون قرار بدین تا در حالت خوب قرار بگیرین و از دردتون کم بشه.
اگر قبلا سابقه‌ی سقط جنین داشتین هیچ وقت تو دوران بارداری با خودرو رانندگی نکنید و اگر هم بیماری یا مشکلی خاص دارین حتما قبلش با پزشکتون صحبت کنید و اگه اجازه داد در دوران بارداری با خودرو رانندگی کنید. همیشه گوشی موبایل کنارتون باشه که بتونید در صورت بروز مشکل کمک بخواین.
بهترین مدل خودرو برای رانندگی خانوم‌ها در هر شرایطی انواع مدل‌های دنده اتوماته که رانندگی با خودرو رو به ویژه تو دوران بارداری برای خانوم‌ها آسون میکنه و باعث میشه یه سری از دغدغه‌های اونها موقع رانندگی کم بشه. سایت شیپور یکی از مراجع آنلاین خرید و فروش خودروهای اتوماته که میتونین انواع مدل‌های صفر و کارکرده خوش قیمت رو با بهترین امکانات ایمنی پیدا کنید.

نظرات بسته شده است.