تکنیک های تشخیص خودرو تصادفی

تکنیک های تشخیص خودرو تصادفی

امروزه نیاز انسان‌ها به خودرو امری انکارناپذیر است و روز به روز تقاضا برای خرید خودرو افزایش می‌یابد. اگر از آن دسته افراد باشید که به دلایل مختلف خرید خودرو دست دوم را به خودرو صفر ترجیح می‌دهید، نخستین گام این است که بتوانید تشخیص دهید خودرو تصادفی است یا تا به حال دچار تصادف و خسارت نشده است.

معمولا اگر خودرویی را انتخاب کرده و قصد خرید آن را داریم، پیش از نوشتن قولنامه با هماهنگی صاحب خودرو سوار آن شوید و مسافتی را برای امتحان کردن سلامت خودرو طی کنید. ولی این کار قطعا نمی‌تواند صددرصد تضمین‌کننده سلامت خودرو باشد. خوشبختانه تنها با بررسی چند نکته مهم، به راحتی می‌توانیم خودرو تصادفی را تشخیص دهیم. در این مطلب تکنیک‌ های تشخیص خودرو تصادفی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

رنگ خودرو تصادفی

توجه به رنگ خودرو، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند نقش بزرگی در کمک به خریداران برای تشخیص خودرو تصادفی  ایفا کند.

متاسفانه هستند افرادی که تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا خودرو تصادفی را به عنوان خودرو سالم به خریداران بفروش برسانند؛ ولی مطمئن باشید که برخی از نکات از دید این افراد شیاد پنهان می‌ماند و یکی از آن‌ها رنگ خودرو است.

اگر با دقت بیشتری به رنگ بدنه خودرو نگاه کنید، درصورتی که خودرو تصادفی باشد رنگ برخی از قسمت‌های بدنه خودرو با دیگر قسمت‌های بدنه متفاوت است و با درخشندگی و بافت رنگ اصلی یکسان نیست.

همچنین چارچوب‌ درها، نزدیک گلگیرها و اطراف کاپوت را نیز با دقت بالایی بررسی کنید. خوشبختانه برای درآوردن رنگ این قسمت‌ها همانند رنگ اصلی خودرو، علاوه بر صرف هزینه بالا، زمان زیادی نیز لازم است. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر با تغییر رنگ در قسمت‌های مختلف بدنه خودرو مواجه شدید، حتما علت این امر را از صاحب خودرو جویا شوید.

ترک شیشه جلوی خودرو تصادفی

حتما با خودورهایی که شیشه جلوی آن‌ها ترک خورده باشد، برخورد کرده‌اید. هنگام خرید خودرو اگر این ترک‌ها را مشاهده کردید و ترک‌ها به صورت تار عنکبوت بود، مطمئن باشید که یکی از بارزترین دلایل ایجاد چنین ترک‌هایی تصادف است.

هرچند گاهی اوقات ممکن است دلیل اصلی ایجاد این ترک‌ها، تصادفی بودن خودرو نباشد، ولی برای اطمینان بیشتر بهتر است علاوه بر مشورت با فردی که در این امور خبره است، علت اصلی ایجاد ترک روی شیشه خودرو را نیز از فروشنده جویا شوید.

سند خودرو

گاهی اوقات با خودرویی مواجه می‌شوید که فروشنده قیمت پیشنهادی برای فروش را کمتر از قیمت اصلی خودرو عنوان می‌کند. اگر احتمال نیاز فوری فروشنده به پول را کنار بگذاریم، این امکان وجود دارد که با خودرو تصادفی یا دزدی روبه‌رو هستید.

بهترین راه برای از بین بردن این ابهامات درخواست ارائه سند خودرو از فروشنده است. اگر سند خودرو تک برگ بود، احتمال آن‌که خودرو مشکل‌دار باشد بسیار پایین خواهد آمد.

هرچند نباید هرگز این مسئله را مبنا قرار داد ولی نباید از این نکته غافل شد که معمولا صاحبان، خودرو سالم و بدون نقص خود را به این راحتی از دست نمی‌دهند و این می‌تواند نکته مهمی در خرید خودرو درنظر گرفته شود.

تکنیک های تشخیص خودرو تصادفی

ناهماهنگ بودن چراغ های خودرو تصادفی

معمولا در خودرو تصادفی، چراغ‌های جلو خودرو با یکدیگر هماهنگ نیست. اگر با چنین مسئله‌ای مواجه شدید بالافاصله به معمیرگاه خودرو مراجعه کنید و از افرادی که در این امر خبره هستند کمک بخواهید.

آن‌ها با بالا زدن کاپوت خودرو و بررسی داخل کاپوت، نه تنها خودرو تصادفی را تشخیص می‌دهند بلکه اگر مشکل جدی در خودرو وجود داشته باشد، آن را نیز تشخیص خواهند داد.

نکته دیگری که می‌توان در مورد چراغ‌های خودرو عنوان کرد، تفاوت چراغ‌های خودرو است. طلق چراغ‌های جدید امروزی از پلاستیک ساخته می‌شود تا سبک‌تر باشد. همین امر از مهم‌ترین دلایل مات بودن نور خودرو در جاده‌ها است.

اگر یکی از چراغ‌های خودرو از چراغ‌های امروزی و دیگری از چراغ‌های قدیمی باشد، به احتمال بسیار زیاد خودرو تصادفی است.

بررسی بست ها و پیچ های خودرو

اگر هنگام بررسی خودرویی که برای خرید انتخاب کرده‌اید، متوجه شل بودن پیچ‌ها در قسمت‌های مختلف خودرو از جمله آستر گلگیر، تغری گلگیر، بدنه خودرو، محفظه موتور و چارچوب‌ درها، احتمال بسیار زیاد خودرو تصادفی است و قطعا مشکل جدی دارد.

البته نباید از این نکته غافل شد که اگر خودرویی پیچ رکابی نداشت یا برخی از پیچ‌های آن موجود نبود، لزوما به معنای مشکل‌دار بودن آن است. ولی برای اطمینان بیشتر بهتر است که خودرو را به یک کارشناس نشان دهید.

آستر خودرو تصادفی

جالب است بدانید یکی از شگردهایی که در تعمیر خودرو تصادفی به کار گرفته می‌شود، پوشاندن بخش زیرین خودرو با استفاده از اسپری پلاستیک روی آستر خودرو تصادفی است. درواقع زمانی که بخواهند از زندگ‌زدگی قسمت‌های مختلف خودرو که بیشتر از سایر بخش‌ها در معرض زنگ‌زدگی است جلوگیری کنند، از این اسپری استفاده می‌شود.

ولی هر زمان در قسمت‌هایی از خودرو مانند پهلوها از اسپری پلاستیک استفاده شده بود، قطعا خودرو با مشکلی مواجه جدی مواجه بوده است که معمولا در خودرو تصادفی از اسپری پلاستیک استفاده می‌شود.

تکنیک های تشخیص خودرو تصادفی

بتونه زدن خودرو تصادفی

هنگام خرید خودرو حتما دقت کنید که قسمت‌های مختلفی از بنه خودرو بتونه نشده باشد. البته بتونه زدن در بخش‌های کوچکی از بدنه خودرو کارکرده برای جلوگیری از بیشتر شدن زنگ‌زدگی امری عادی است. ولی این زمانی شک‌برانگیز می‌شود که در اکثر قسمت‌های خودرو، لکه‌های بزرگ بتونه مشاهده می‌شود که این نشانه خوبی نیست.

به عنوان مثال اگر در قسمت‌هایی از خودرو مانند کل پانل پهلوی عقب و اطراف گلگیر بتونه داشت، احتمال زیاد خودرو تصادفی است.

راهکار مطمئن دیگری نیز وجود دارد و آن هم لمس بدنه خودرو است. در کارخانه هنگام تولید خودرو با دقت تمام بدنه آن را بسیار صاف و صیقلی رنگ‌آمیزی می‌کنند و اگر با لمس کردن تمامی بدنه خودرو حس کردید که قسمتی از آن زبر است، شک نکنید که آن قسمت بتونه شده و خودرو تصادفی است.

 

اسکلت خودرو تصادفی

صدمه دیدن اسکلت خودرو، از شدید‌ترین و بدترین اتفاق‌هایی است که هنگام تصادف برای خودرو رخ می‌دهد. گاهی اوقات صاحب خودرو از تعمیرکار بدنه درخواست می‌کند تا به جای تعمیر اساسی، ایراد ایجاد شده در اسکلت خودرو را رفع و آن را به حالت اولیه برگرداند.

دلیل این امر نیز بالا بودن هزینه‌‌ای است که در صورت تعمیر اساسی و درست اسکلت خودرو، ملزم به پرداخت آن هستند. بنابراین تعمیرکار به زور قسمت صدمه دیده اسکلت را به حالت اولیه درآورده و همین کار باعث می‌شود تا این قسمت از خودرو تصادفی نسبت به سایر قسمت‌های خودرو، نرم‌تر شود.

جلوبندی خودرو تصادفی

یکی دیگر از نشانه‌های بارز در تشخیص خودرو تصادفی بررسی دقیق جلوبندی خودرو است. درواقع باید سپر خودرو، در صندوق عقب، گلگیرها و قاب‌های در خودرو کاملا هماهنگ باشد و فاصله قرارگیری آن‌ها نسبت به یکدیگر نیز مناسب باشد.

در صورتی که ناهماهنگی در این قسمت‌ها مشاهده کردید، یا تغییر رنگ در این قسمت‌ها نسبت با بخش‌های دیگر وجود داشت، احتمال آنکه خودرو تصادفی باشد بسیار زیاد است.

پیچ های خودرو تصادفی

زمانی که خودرو در کارخانه تولید می‌شود، سازندگان با کمک دستگاه‌ها و ابزار پیشرفته بخش‌های مختلف آن را به‌گونه‌ای به یکدیگری متصل می‌کنند که به آسانی نتوان به آن‌ها صدمه‌ای وارد کرد.

پیچ‌ و مهره‌های خودرو یکی از این موارد است که اگر زنگ‌زده باشد، نشان‌دهنده مشکلی جدی در خودرو خواهد بود.

مطمئن باشید که در صورت مشاهده‌ زنگ‌زدگی در سر پیچ‌ها یا ساییده شدن آن‌ها، یا قطعه‌ تعویض شده یا صدمه جدی به آن وارد شده است.

با توجه به نکاتی که بیان شد، بهتر است پیش از خرید یک خودرو کارکرده، تمامی جوانب را درنظر بگیرید. این مسئله می‌تواند به کمک کارشناسان خبره در این حوزه و با به کارگیری دقت و توجه بیشتر در بررسی بخش‌های مختلف خودرو امکان‌پذیر است تا خودرو تصادفی را به جای خودرو سالم، خریداری نکنید.

1 نظر
  1. ایران فور فیلم می گوید

    خیلی ممنون مطلب مفیدی بود به خصوص تشخیص رنگ خودرو

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.