از باتری لپ تاپ باید بیشتر استفاده کنیم یا کمتر استفاده کنیم؟

بازار داغ شایعات این روزها، باورها و دستورالعمل های درست و نادرستی است که درباره وسایل الکترونیکی مختلف مثل لپ تاپ و تبلت، گوشی موبایل و … رواج دارد و چون همه مردم با تمام ویژگی های این دستگاه ها آشنایی ندارند به توصیه های دیگران که از همین شایعه ها نشات می گیرد عمل می کنند و همین باعث می شود تا دستگاه الکترونیکی شان آسیب ببینید.

گاهی باورهایی در جامعه رواج پیدا می کند که شاید بسیاری از  آن ها اساس علمی داشته باشد و خیلی های دیگر هم پایه و اساسی نداشته باشد. ولی آنچه که اهمیت دارد این است که این شایعات دهان به دهان می چرخند و باعث می شوند که در کمترین زمان و با بیشترین سرعت اطلاعات درست و نادرست در همه جا پخش شود. این موضوع خود تبعات و پیامدهایی دارد و ممکن است در زندگی برخی از افراد تاثیر گذار باشد یا باعث شود که آن ها کار درستی را که انجام می داده اند بر اساس همین شایعات تبدیل به کار نادرستی کنند و در موارد دیگری آنقدر این شایعات جان می گیرند که تبدیل به یک واقعیت پذیرفته شده می شوند و دیگر راهی برای تغییر آن ها نیست چون در صد بزرگی از افراد جامعه آن را پذیرفته اند.

با شیپور همراه باشید تا درستی و نادرستی این باورها را با هم بررسی کنیم:

وقتی دارید با لپ‌ تاپ کار می‌ کنید و قطعا کار مهمی هم انجام می دهید، لازم است که تا حد امکان بتوانید از عمر باتری استفاده کنید. اما برای استفاده از باتری لپ‌ تاپ باورهایی وجود دارد که به میزان عمر باتری لپ‌ تاپ مربوط می شود. مثلا اولین نکته این است که وقتی شما دستگاهی را به صورت نو می خرید باید چند ساعت که گفته می شود ۶ تا ۸ ساعت است آن را به شارژ بزنید.

اما این موضوعیت عمومیت ندارد و لزومی ندارد شما همه انواع لپ تاپ ها را به این صورت به شارژ اولیه بزنید. مثلا سری جدید مک بوک های اپل اصلا نیازی به این کار ندارند.

نکته مهم برای زمانی است که شما بیشترین کار را از لپ‌ تاپ می کشید و از آن استفاده می کنید. در مطلبی که با عنوان «چه کار کنیم تا باتری لپ‌تاپ مدت طولانی عمر کند؟!» از انواع باتری گفتیم و روش‌های مختلف مراقبت از باتری و شارژدهی بیشتر آن و راهکارهایی ارائه دادیم که عمر باتری لپ‌ تاپ‌ بیشتر بشود و این روش‌ها تقریبا در همه جا کاربرد دارد.

شایعات دیگری هم هست مثل این که مثلا اگر هر چقدر بیشتر با باتری لپ‌ تاپ کار کنید بهتر است و باعث می شود دیرتر خراب شود ولی به دلایل مختلف می شود گفت این ادعا درست نیست. اول اینکه هر قطعه مکانیکی یا الکترونیکی عمر مفیدی دارد و هر چه بیشتر از آن استفاده شود از عمرش کاسته می شود.
علت دوم این است که استفاده مداوم از باتری باعث می شود شما مجبور باشید مدام باتری را شارژ کنید که شارژ و دشارژ شدن مدام باتری روی عمر آن تاثیر منفی زیادی دارد. یعنی وقتی به فاصله زمانی کمی تغییر جریان و ولتاژ داشته باشید به مرور از عمر باتری کم می شود و به همین دلیل است که به تدریج می‌بینید باتری نسبت به گذشته مدت زمان کمتری شارژ نگه می‌دارد.
نکته دیگر این است که وقتی باتری روی دستگاه متصل است و شما از آن به صورت مداوم استفاده می کنید گرمای تولیدشده لپ‌ تاپ و باتری به مرور روی عمر باتری تاثیر منفی می گذارد و باعث می شود در دراز مدت تاثیرش را روی شارژدهی کمتر باتری ببینید.
دلیل بعدی این است که هر باتری یک سیکل مشخصی از تعداد دفعات شارژ دارد و وقتی به فاصله زمانی کمی باتری لپ‌ تاپ را به شارژ می‌زنید در واقع از این سیکل کم می‌کنید و کارکردن زیاد با باتری هم باعث می شود خیی سریع‌تر تعداد دفعات شارژ شما کمتر بشود.
پس می‌ توان نتیجه گرفت که اگر نکاتی را به درستی رعایت کنیم و کمی از باورهای اشتباه فاصله بگیریم می‌توانیم عمر باتری لپ‌ تاپ را بیشتر کنیم. مثلا یکی از باورها و راهکارهای دیگر این است که باتری خراب لپ‌ تاپ را مدتی در فریزر قرار بدهید و بعد از آن استفاده کنید این باور جزو باورهای درست است چون واقعا ریشه علمی دارد و انجماد و دوباره استفاده کردن باتری باعث ایجاد شوک در آم می شود و به کار می افتد.
ولی به صورت کلی باید گفت که افراط و تفریط همیشه ناپسند و مضر است. این موضوع درباره استفاده کردن و استفاده نکردن از باتری لپ تاپ هم صدق می کند. بهتر این است که در هفته چند بار باتری را وصل کنید به لپ‌ تاپ تا شارژ آن به حدود ۱۰ درصد برسد و بعد آن را به شارژ وصل کنید و البته نباید به صورت مداوم هم از باتری استفاده کنید.
یکی از جاهایی که می توانید لوازم جانبی لپ‌ تاپ و مخصوصا باتری را در آن پیدا کنید سایت شیپور است که می توانید لپ‌ تاپ نو و کارکرده را بی‌واسطه خرید و فروش کنید. صفحه لپ تاپ را در سایت شیپور ببینید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.