طراحی ساده و مینیمال دکوراسیون آشپزخانه

طراحی ساده و مینیمال دکوراسیون آشپزخانه

بسیاری افراد آشپزخانه را قلب خانه می‌دانند! محلی که اعضای خانواده را در کنار هم جمع می‌کند و به همین دلیل باید محیط دلپذیری داشته باشد. دکوراسیون آشپزخانه به سبک‌های مختلفی انجام می‌شود. آشپزخانه ساده و مینیمال یکی از شاخه‌های دکوراسیون مدرن است. این سبک امروزه طرفداران بسیاری دارد. در این مقاله با ویژگی‌های سبک مینیمال آشنا می‌شوید و نکاتی را برای طراحی یک آشپزخانه مینیمال می‌آموزید.

سبک مینیمال چیست؟

مینیمالیسم یا کمینه‌گرایی از هنرمندان روسیه سرچشمه گرفته است. آن‌ها گرایشی را در هنر پدید آوردند که آثار هنری را با روش‌های ساده و بدون پیچیدگی‌های فلسفی و فرمی ارائه می‌داد. این جنبش باعث به وجود آمدن آثار سه بعدی، با اشکال هندسی و رنگ‌های بسیار ملایم شد. حتما جمله معروف Less is more! را شنیده‌اید، جمله‌ای که به سرلوحه زندگی بسیاری افراد از جمله طراحان مد و هنرمندان تبدیل شد.

چگونه آشپزخانه مینیمال داشته باشیم؟

امروزه با توجه به این که طراحی خانه‌ها به صورت باز انجام می‌شود، دکوراسیون آشپزخانه اهمیت بسیاری پیدا کرده است. داشتن یک آشپزخانه مینیمال مزایای بسیاری دارد، به ویژه اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید. در معماری خانه‌های کوچک امروزی تمامی نقاط خانه به آشپزخانه دید دارند و یک طراحی شلوغ، خانه را کوچکتر از آن چه در واقع هست نشان می‌دهد.

اگر آشپزخانه خود را به سبک مینیمال دکور کنید، هم فضایی آرامش‌بخش و زیبا خواهید داشت و هم نظم و وسعت بیشتری در خانه دیده خواهد شد. موارد زیر، نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال هستند:

رنگ در آشپزخانه‌های مینیمالیستی

رنگ مهمترین عنصر در سبک مینیمالیسم است. برای طراحی آشپزخانه به این سبک لازم است حتما از رنگ‌های روشن استفاده کنید. سفید رنگ محبوب مینیمالیست‌ها است! ترکیب رنگ‌های سفید و سیاه نیز در این سبک فراوان دیده می‌شود اما نکته مهم این است که غلبه باید با رنگ سفید باشد. یعنی در ذهن بیننده یک آشپزخانه سفید ثبت شود نه آشپزخانه‌ای که با رنگ‌های سفید و سیاه دکور شده است.

در هنگام انتخاب ترکیب رنگ برای دکوراسیون آشپزخانه توجه داشته باشید که عنصر غالب باید رنگ روشن باشد و رنگ دوم بسیار کمتر استفاده شود. در این سبک دکوراسیون، از رنگ‌های متعدد استفاده نمی‌شود. تنها می‌توانید از یک یا دو رنگ استفاده کنید.

نکته مهم دیگر، روش ترکیب کردن رنگ‌ها با یکدیگر است. چنان که گفتیم رنگ غالب باید روشن باشد. برای مثال می‌توانید تمامی عناصر آشپزخانه را سفید کنید و با قرار دادن یک فر یا مایکروویو سیاه به همراه یک گلدان سیاه، به محیط رنگ اضافه کنید.

طراحی ساده و مینیمال

مواد مورد استفاده در دکوراسیون آشپزخانه مینیمال

پس از انتخاب رنگ نوبت به انتخاب موادی می‌رسد که می‌خواهیم در دکوراسیون از آن‌ها استفاده کنیم.  اولین مورد دیوارپوش‌ها هستند. روش‌ها و مواد مختلفی برای پوشاندن دیوارها وجود دارد. می‌توانید آن‌ها را رنگ کنید یا با کاشی‌های ساده دیوارها را بپوشانید. روش دیگر استفاده از کاغذدیواری در طراحی داخلی آشپزخانه است. البته باید کاغذدیواری‌های بدون طرح را انتخاب کنید یا مدل‌هایی را نصب کنید که طرح‌های محو و بسیار ملایم داشته باشند. استفاده از کاغذدیواری در طراحی داخلی آشپزخانه کار چندان رایجی نیست اما اگر مدل‌های باکیفیت و قابل شست‌وشو را به کار ببرید، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

مسئله بعدی استفاده از سنگ‌ها است. سنگ یکی از عناصر رایج در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سبک مینیمال است. سنگ‌ها برای پوشاندن دیوار، پیش‌خوان و اطراف سینک به کار می‌روند. سنگ مرمر گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. این نوع سنگ تنوع بسیاری دارد. دقت داشته باشید که باید از رنگ روشن، ساده و صیقلی استفاده کنید.

چوب ماده دیگری است که در دکوراسیون آشپزخانه کاربرد بسیاری دارد. می‌توان پیش‌خوان، پارکت، کابینت و مبلمان چوبی را در آشپزخانه مینیمال نیز استفاده کرد اما در این زمینه لازم است به نکاتی دقت کنید:

  • اگر از کابینت‌های چوبی استفاده می‌کنید باید رنگ بسیار ملایمی داشته باشند. رنگ چوب قهوه‌ای با آشپزخانه مینیمال سازگار نیست.
  • در مورد کف‌پوش‌های چوبی نیز باید از رنگ‌های بسیار روشن استفاده شود.
  • می‌توانید تمامی عناصر آشپزخانه را با یک رنگ روشن، مثلا سفید در نظر بگیرید و از میز و صندلی‌های ساده چوبی به عنوان رنگ دوم استفاده کنید.
  • یک پیش‌خوان ساده چوبی نیز می‌تواند نقش رنگ دوم را در آشپزخانه مینیمال ایفا کند.

در کل محدودیتی برای انتخاب متریال طراحی وجود ندارد تنها باید به سادگی طرح و رنگ آن‌ها دقت کنیم.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

نور، روشنی و وضوح در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سبک مینیمال اهمیت بسیاری دارد. بهترین حالت این است که آشپزخانه شما پنجره‌های بزرگ داشته باشد و نور طبیعی دریافت کند. در این صورت از پرده‌های ساده و نازک استفاده کنید که نور به راحتی از میان آن‌ها عبود کند. پرده‌های حریر سفید انتخاب بسیار مناسبی هستند. حتی می‌توانید پنجره‌ها را بدون پرده رها کنید.

برای ایجاد نور مصنوعی می‌توانید از لوسترهایی با طرح‌های ساده استفاده کنید یا لامپ‌ها را در قسمت‌های مختلف سقف و دیوار نصب کنید. نکته مهم در این زمینه استفاده از نور سفید است. در آشپزخانه مینیمال باید لامپ‌های سفید یا به اصطلاح مهتابی استفاده شود.

کابینت‌ها در آشپزخانه مینیمال

بهترین گزینه برای آشپزخانه‌های مینیمال، استفاده از کابینت‌های توکار است. این کابینت‌ها باید بزرگ و جادار باشند و نمایی از داخل به بیرون نداشته باشند؛ یعنی محتویات آن‌ها دیده نشود. این سبک ساده باعث می‌شود فضای آشپزخانه وسیع‌تر و منظم‌تر به نظر برسد.

در هنگام طراحی کابینت از کارشناس امر بخواهید که محلی برای دیگر وسیله‌های شما نیز تعبیه کند. به این ترتیب که یخچال، گاز، ماشین ظرف‌شویی و وسایل دیگر در میان کابینت‌ها قرار گیرند و هیچ گونه بیرون‌زدگی وجود نداشته باشد.

طراحی آشپزخانه به سبک مینیمال

چیدمان وسایل در آشپزخانه‌های مینیمالیستی

یکی از ویژگی‌های بارز سبک مینیمال، حذف عناصر اضافه است. این ویژگی در طراحی دکوراسیون نیز به چشم می‌خورد. برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال، باید وسایل اضافه را حذف کنید. در این سبک تنها وسایل مهم کاربردی، مانند یخچال و گاز، در معرض دید قرار می‌گیرند. این نکته ویژگی سبک مینیمال است و ارتباطی به مساحت آشپزخانه ندارد اما برای فضاهای کوچک بسیار مناسب خواهد بود.

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، این سبک بهترین گزینه شما است. رنگ‌های روشن، نور زیاد و سادگی طرح و نقش در این سبک باعث می‌شود فضاهای کوچک بزرگ به نظر برسند. پرهیز از شلوغی و وسایل اضافی نیز از آشفتگی در فضا می‌کاهد و آن را بزرگ جلوه می‌دهد.

در این مقاله با یکی از ساده‌‌ترین و در عین حال زیباترین سبک‌‌های دکوراسیون آشپزخانه آشنا شدید:  سبک مینیمال که روی سادگی، روشنی و نظم تاکید دارد و محیط‌‌های آرامش‌‌بخشی را پدید می‌‌آورد. این سبک به ویژه برای خانه‌‌های کوچک انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.