چندتا جادوی کوچیک برای تمیز کردن جواهرات!

جواهرات گرون قیمت یک سرمایه به حساب میان. بعد از یه مدت این سرمایه ها امکان داره جذابیت روز اولشون رو نداشته باشن. شاید بعد از گذشت یه مدت یه ساعت مچی زیبا، یه جفت گوشواره، حلقه هایی با نگین الماس و … براتون جذاب تر و زیباتر باشه. یکی از دلایل زیبا جلوه نکردن جواهرات می تونه نگه داری نامناسب باشه. جواهرات هم مثل همه وسایل زینتی نیاز دارن تمیز و خوب نگه داری بشن تا زیبایی و ارزش واقعی خودشون رو نشون بدن. خیلی از مردم برای تمیز کردن و نگهداری جواهرشون مبلغ زیادی رو خرج می کنن و یا مواد براق کننده گرون قیمتی رو میخرن. اما شاید براتون جالب باشه که یه راه خیلی مقرون به صرفه وجود داره که با ساده ترین وسایل می تونه جواهرتون رو تمیز نگه داره.
قبل از این که به جواهر فروش مراجعه کنید و یا هزینه زیادی رو برای خرید ماده های خاص بپردازید در ادامه با ما همراه باشید تا ببینید برای تمیزی جواهرتون چه کارهایی باید با وسایل موجود در خونتون انجام بدید. با این راه حل ها می تونید الماس، نقره، کریستال و … رو بدون استفاده از مواد شیمیایی خیلی خاص تمیز کنید. برای تمیزی جواهر گرون قیمت مواد گرون قیمت نخرید.

نقره ها هم باید مسواک بزنن

بیشتر جواهرات از ماده خالص ساخته نمی شن. نقره هم شامل این موضوع می شه. نقره ای که در جواهرات ازش استفاده می شه از نقره خالص سخت تر و با دوام تره. اما این خالص نبودن می تونه باعث بشه نقرتون بعد از مدتی تیره بشه و درخشان بودنش رو از دست بده. برای این که دوباره زیبایی رو به نقرتون برگردونید باید هر چند مدت یک بار براقش کنید.
اگه خمیر دندون می تونه دندون هاتون رو تمیز و سفید کنه، مطمئن باشید به راحتی می تونه این کارو برای بعضی از جواهرات هم انجام بده. مقداری خمیر دندون بر نوک انگشت هاتون بزنید و بر روی جواهر نقرتون بزنید. یک ساعت به نقره دست نزنید و سپس با یک پارچه نرم تمیزش کنید. پس برای تمیز کردن نقره داشتن خمیر دندون کافیه.

الماس ها ۶ ماه یه بار باید مسواک بزنن

گرد و غبار می تونن تو شیارهای کوچکی از جواهراتی از جنس الماس نفوذ کنن. با این وجود که الماس ها ماده های بسیار سختی هستن، ذرات کوچک گرد و غبار می تونن باعث ایجاد عیوب و در دراز مدت باعث از دست رفتن رنگ الماس و زیباییشون بشن.
جواهر فروش ها اصولن توصیه می کنن که باید هر ۶ ماه یک بار الماس رو برای نظافت بیارید. اما به جای این که از خونه برید بیرون و هزینه بپردازید، یک بار راه حل ما رو در خونه امتحان کنید. خمیر دندون برای الماس هم بسیار مناسبه. خمیر دندون رو به آرومی به الماس بزنید و شست و شو بدید و سپس خشکش کنید. خمیر دندون از بافت نرمی تشکیل شده و به اندازه کافی مناسب هست تا باعث تمیز شدن الماس بدون ایجاد خدشه درش بشه.

سبز شدن جواهر

این یک تصور اشتباه رایجه که دلیل سبز شدن بعضی از جواهرات در گردن، انگشت و یا مچ دست به دلیل واکنش های آلرژیک به فلزه. درسته که خیلی از مردم به فلزها به خصوص نیکل و مس آلرژی دارن، اما سبز شدن جواهرات به خصوص حلقه ها به دلیل برخورد زیاد با پوسته. این اتفاق بیشتر در جاهایی پیش میاد که میزان عرق کردن بیشتره، برای مثال پشت گردن و کف دست ها.
برای این کار باید از ماده ای استفاده کنید که فاصله ای بین جواهر و پوستتون بندازه. براق کننده ناخن می تونه ماده بسیار مناسبی باشه. این ماده می تونه به عنوان یک مانع بین پوست و جواهر باشه. راه حلی که جالبه ولی به سختی باعث تمیزی جواهر می شه.

خش و خراش رو چطور بر طرف کنیم؟

این یه واقعیت همیشگیه که صفحه ساعت مچیتون در طول استفاده روزانه خراش برمی داره. برای روکش کشیدن بر روی خراش ها و یا جایگزین کردنشون باید هزینه زیادی بپردازید. قبل از پرداخت این هزینه زیاد به راه حل های ما هم فکر کنید.
برای از بین بردن خش های آزاردهنده بر روی کریستال ها از خمیر دندون استفاده کنید. مقدار کمی خمیر دندون بر نوک انگشت هاتون بذارید و به آرامی بر روی صفحه کریستال یا ساعت مچی بزنید. بعد با یک پارچه خشک و نرم تمیزش کنید.

بند پلاستیکی ساعت مچی رو چطور تمیز کنیم؟

بندهای پلاستیکی هم نیاز به نگه داری تمیز و مناسب دارن. پلاستیک ها هم امکان داره خش بیافتن و این اتفاق سخت تر از آسیب دیدن شیشه ها درست می شه.
اگه بند پلاستیکتون کثیف شده باز هم باید به سراغ خمیر دندون برید. ذره ای خمیر دندون به بند بزنید و به آرامی پخشش کنید. با دقت و تمیز بشوریدش و سپس با یک پارچه نرم تمیز کنید. اگه ساعت مچی ضد آب نبود در شست و شو دقت کنید درون ساعت خیس نشه.

خش های صفحه پلاستیکی رو چطور پاک کنیم؟

برندهای معتبر ساعت مچی دنیا نمونه های بسیار گرون قیمت و مناسبی رو از ساعت های مچی با صفحه پلاستیکی تولید می کنن. حالا که هزینه ای رو صرف خرید ساعت مچی با صفحه پلاستیکی کردید پس برای نگه داریش کمی تلاش کنید.
برای پاک کردن خراش ها از صفحه پلاستیکی ساعت مچی یک پنبه رو به تمیز کننده ناخن ها آغشته کنید. پنبه رو به صفحه پلاستیکی بکشید و ببینید چطور خش ها ناپدید میشن. ماده آغشته شده دقیقا همون کاری که با ناخن ها انجام میده رو بر سطح ساعت مچی انجام میده.

تمیز کردن الماس مثل تمیز کردن دندان مصنوعی

زیبایی و ارزش الماس به درخشش، خوش رنگی و وضوحشه. یک الماس کثیف زرد رنگه و درون کدری داره. شما باید همیشه زمانی رو برای تمیز کردن الماس اختصاص بدید تا ارزش واقعیش رو حفظ کنید. چه تصمیم شما استفاده از جواهر و چه فروشش باشه.
از قرص های تمیز کننده دندان مصنوعی می تونید برای تمیز و درخشان کردن الماس ها استفاده کنید. یک قرص رو در آب حل کنید و جواهرتون رو به مدت زمان ۲ دقیقه در محلول قرار بدید تا به آرومی تمیز شه. این قرص ها برای تمیز کردن دندون مصنوعی طراحی شدن تا موادش رو حل نکنن و هیچ خدشه ای بهشون وارد نشه. همون قدر که این محلول برای دندون های مصنوعی افراد مسن مناسبه برای الماس هم مناسبه.

استفاده از آنتی اسید

برخورد جواهر با مواد شیمیایی در اثر برخی از آرایش ها می تونه اثرات بدتری از خش و خراش بذاره. برخی از فلزهای نرم حتی می تونن باعث تاثیرات بد در اثر واکنش با پوست بشه، به خصوص اگه پوست در اثر عرق خیس باشه. بهتره برای دوام بیشتر جواهرتون همیشه ازش استفاده نکنید. برای مثال پیش از رفتن به خواب درش بیارید. راه حل زیر برای براق نگه داشتن گردن بند، دست بند و حلقه است.
۲ تا قرص آنتی اسید در یک لیوان آب حل کنید و جواهرتون رو درون محلول به مدت زمان ۲ دقیقه قرار بدید. سپس از محلول درش بیارید و خشکش کنید. این قرص های جوشان حباب هایی تولید می کنن و این حباب ها با رسیدن به سطح جواهرات گرد و غبارشو تمیز می کنن.

گردن بند شکسته رو چی کار کنیم؟

گردن بندها بسیار زیبا و نسبتا ارزون قیمت هستن. گردن بندهای امروزی بیشتر با رنگ روشن و دونه درشت و زنجیرهای نازک ساخته میشن. به همین دلیل احتمال شکستن گردن بندها همیشه وجود داره.
اجازه ندید جعبه جواهرتون پر بشه از جواهرات شکسته و نیازمند تعمیر. گردن بند شکسته رو به راحتی می شه با نخ دندون درست کرد. نخ دندون از نایلون و پلاستیک ساخته شده و از نمونه های معمولی قوی تر و محکم تره.

با گره خوردگی زنجیر چی کار کنیم؟

یکی دیگه از مشکلاتی که برای گردن بندها پیش میاد گره خوردن زنجیرشونه. وقتی بی دقت و بدون توجه زنجیر رو جایی می ذاریم و گره می خوره باید در فکر عواقبش هم باشیم.
اگه زنجیر طلا یا نقرتون گره خورد نیازی نداره نا امید بشید. زنجیر رو بر پلاستیک بسته بندی بذارید و کمی روغن بچه بهش بزنید. با استفاده از دو سوزن دوخت به آرومی گره رو باز کنید. بعد از باز کردن گره، زنجیر رو با آب و کمی مایع ظرفشویی بشورید و سپس خشکش کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.