راست و دروغ عجیب و غریب درباره باتری ها!

از اون جایی که کاربرد باتریها همیشه تامین انرژی بوده، تکنولوژی باتریها در دهه های اخیر خیلی تغییر نکرده. با این ثباتی که در تکنولوژی باتری ها بوده، شایعات درباره باتریها هم ثبات خوبی داشتن. درباره همه مسائل شایعات زیادی وجود داره. بعضی از این شایعه ها محدود به یه منطقه یا کشورند و بعضی از اون ها در سطح بین المللی. شایعه های رایج درباره باتری در کل جهان وجود داره.
بسیاری از مردم به محدودیت و ضعف های باتریهای بر اساس نیکل در دهه ۹۰ میلادی اعتقاد داشتند. این نگرش ها با اومدن فناوری باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری که امروزه استفاده می شن هم تغییر نکردن و به جا موندن.

رها کردن در حالت شارژ پس از پر شدن، باتری رو خراب می کنه

به سادگی می شه فهمید این یک تصور اشتباهه یا حداقل خیلی تاثیر ناچیزی داره. بیشتر گوشی های هوشمند، لپ تاپ و وسایل جانبی دیگه به اندازه کافی پیشرفته هستن که در لحظه ای که باتریشون پر می شه خودشون عمل شارژ رو متوقف می کنن. اگه در مدت زمان زیاد هم در شارژ بمونه بعد از خالی کردن ۲ تا ۳ درصد باتری دوباره شارژ کامل می شه.
این عمل می تونه تاثیر بر عمر باتری بذاره، اما این عمل باعث آسیب دیدن باتری نمی شه و تاثیر ناچیزی داره. این شایعه ناشی از گفته های سازندگان کامپیوتر بود که مطرح کرده بودن باتری باید تقریبا هر ماه یک بار خالی و پر شود.

تا باتری به طور کامل خالی نشده شارژش نکنید

باتریهای امروزی به معنی واقعی هیچ وقت به طور کامل تخلیه نمی شن. وقتی شما می بینید باتری درصدش صفر یا تموم شدست، باتری شما در واقع حدود ۱۰ درصد شارژ داره هنوز. حتی خود شما خیلی از اوقات با وجود صفر درصد بودن باتری اعمالی از وسیله می بینید که نشون دهنده خالی نبودن باتریه.
اگه شما هم این فکر اشتباه رو می کردید بهتره جلوش رو بگیرید. خالی شدن باتری به طور متوالی و چند روز پشت سر هم باعث می شه اثر باتری به مرور زمان کاهش پیدا می کنه. پس بهتره ندازید وسایل الکترونیکی مثل گوشی و لپ تاپ به طور کامل خالی بشن.

پیش از استفاده از وسیله تازه بذارید شارژش پر شه

این گفته بسیار رایج اشتباهه. این که شما وسیله ای رو بخرید و بذاریدش توی شارژ هیچ آسیبی به دستگاهتون نمی رسونه و هیچ فایده ای هم نداره. به طور طبیعی اگه تو شارژ هم نذارید همین شرایط رو داره.
پس چرا خیلی از فروشنده ها به شما سفارش می کنن این کارو بکنید؟ شارژ کردن دستگاه به طور کامل پیش از استفاده عملی معروف به فرآیند کالیبراسیون بود که به وسیله کمک می کرد تا چطور از باتری شخصی خودش استفاده کنه. اما عدم نیاز به این کار از جایی میاد که بیشتر باتریهای امروزی می تونن خودشون رو کالیبره کنن.

گذاشتن باتری در یخچال

هر چیزی جاش توی یخچال نیست. باتری یکی از چیزهاییه که نباید توی یخچال گذاشته بشه. گذاشتن باتری در یخچال و فریزر علاوه بر بد بودن خیلی کار خطرناکیه. دمای غیر طبیعی برای باتری چه گرم و چه سرد نامناسبه. به خصوص اگه زمان قرار گرفتن در دمای نامناسب خیلی زیاد باشه. به خاطر داشته باشید باتریها مجموعه ای از مواد شیمیایی هستن که انرژی رو ذخیره می کنن. تغییر دمایی برای این مواد شیمیایی می تونه عواقب بدی به همراه داشته باشه.
بهتره باتریها در دمای اتاق یعنی ۶۸ تا ۷۸ درجه فارنهایت (۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) با رطوبت متوسط (۳۵ تا ۶۵ درصد RH) قرار بگیرن. باتریها بسته به جنسشون عمری بین ۵ تا ۱۵ سال دارن. پس طبیعیه بعد از یک تا دو سال کارکرد وسیله باتری مثل قبل مناسب نباشه.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.