ناگفته هایی درباره کلاه ایمنی برای موتور سیکلت سواران

شاید آمار دقیقی نباشه که مثلا کدوم شهرهای دنیا یا شهرهای ایران بیشترین تعداد موتور سوار یا موتور سیکلت رو داره. ولی چیزی که مطمئنیم اینه که وقتی دور و بر خودمون رو نگاه میکنیم موتور سیکلت‌های زیادی رو می‌بینیم که که بی محابا در سطح شهر در حال تردد هستن.
قانون‌های زیادی برای موتور سواری وجود داره ولی متاسفانه تو کشور ما نه تنها نظارت درستی نمیشه بلکه بی‌قانونی در بین راکبان موج میزنه. تو مطلب «خطرناک‌ترین موقعیت‌های موتور سیکلت سواری رو میشناسین» براتون از انواع شرایطی گفتیم که یه نفر هنگام موتور سواری میتونه دچارش بشه و حتی جون خودش رو از دست بده. خیلی از افراد با علم نسبت به قوانین باز هم به کار غلط خودشون ادامه میدن و نه تنها جون خودشون که جون بقیه رو هم به خطر می‌اندازن.
حالا جالب‌تر اینه که بدونین حداقل براساس آماری که گرفتن به طور سالیانه ۵ هزار نفر در ایران بر اثر سوانح و تصادف موتور سواری کشته میشن و واقعا میتونیم بگیم بخش زیادی از این اتفاقات دست خودمونه. اگه فقط یه کم به قانون احترام بزاریم و کمی نکات ایمنی مثل استفاده از کلاه کاسکت رو جدی بگیریم اون وقت میشه خیلی از این خطرات جانی و مالی رو به وجود نیاورد.
در این که کمپانی‌های کوچک و بزرگ تولید کننده موتور سیکلت در سراسر دنیا نسبت به ایمنی محصولات خود و نوع طراحی اونا و استفاده از تکنولوژی‌های روز اهمیت میدن شکی نیست، ولی همیشه در مواقعی که تصمیم‌گیری انسانی دخیل هست به همون اندازه عامل انسانی میتونه در تصادفات به وجود اومده اثر داشته باشه. به عنوان مثال یکی از ساده‌ترین ولی در عین حال مهمترین اتفاقاتی که برای راکبین رخ می‌دهد پرتاب شدن از روی موتور یا برخورد با خودروها و جاده است که با داشتن یه کلاه کاسکت مناسب میشه جلوی خیلی از اتفاقات ناگوار رو گرفت.
برای همین امروز تصمیم گرفتیم تو مطلب وبلاگ شیپور براتون از کلاه کاسکت و نحوه‌ی انتخاب یک کلاه ایمنی خوب صحبت کنیم تا با یه پیشگیری خیلی ساده و شاید هزینه‌ی خیلی کم در برابر جون آدمی، بتونیم مانع بروز خیلی از اتفاقات تلخ باشیم. به این فکر نکنید که کلاه کاسکت نمیشه گذاشت و هوا گرمه از این بهونه‌هایی که یه جوری بشه از کلاه ایمنی گذاشتن فرار کرد. به این فکر باشین که میخواین تا چند سالگی زندگی کنید و آرزوهاتون چیه.
در مرحله‌ی اول باید به موضوع جنس کلاه کاسکت برسیم و بعد از اون هم میخوایم از انواع و اقسام کلاه کاسکت براتون بگیم. تردیدی وجود نداره که کلاه کاسکت طراحی شده تا جون شما رو در برابر خطرات، ضربات و آسیب‌هایی که به سر و مغزتون وارد میشه نجات بده. اما چون موضوع خیلی جدیه هر جنس کلاه کاسکتی رو هم نمیشه خرید. باید حواسمون باشه نوع طراحی، جنس و کیفیت ساختش چطوره.
کلاه کاسکت معمولا از سه لایه بیرونی، درونی و طلق جلو ساخته میشه. لایه بیرون همون قسمتیه که ما می‌بینیمش و همونطور که حدس میزنید باید محکم‌ترین بخش کلاه باشه. این قسمت چه از نظر طراحی و چه از نظر جنس مواد به کار رفته و استحکام باید سخت‌ترین لایه باشد تا بتواند از وارد شدن ضربه به سر راکب موتور جلوگیری کند. از طرف دیگه نمیشه به صرف اینکه باید خیلی مقاوم باشه از موادی استفاده کرد که وزن کلاه کاسکت رو زیاد کنه. در عوض تولیدکنندگان سراغ مواد سبکی چون ABS میزن که هم وزن کمی داره و هم استحکامش بالاست.
لایه درونی رو از جنسی مثل یونولیت میسازن و نمیزاره ضربه مستقیم به سر فرد وارد بشه و چون یه منافذی روی یونولیت وجود داره، میتونه ماده‌ی خوبی باشه که برای تهویه هوای داخل کلاه کاسکت کاربرد داره. البته شما نمیتونین همین طوری یونولیت رو ببینید. چون روش رو با پارچه مخصوص می‌پوشانند تا برای پوست و سر ایجاد حساسیت نکنه. البته استفاده از پارچه کلاه رو زیباتر هم میکنه.
طلق جلو که محافظ صورت شماست باید شفافیت کافی داشته باشه که بتونین جلوی چشماتون رو ببینید. براساس استاندارد باید از مواد پلاستیکی استفاده بشه که حداقل ۸۵ درصد شفافیت داشته باشه. طلق جلوی کلاه کاسکت باید طوری قرار بگیره که هیچ ضربه یا شیء بیرونی با صورت راکب موتور سیکلت برخورد نکنه و از طرفی اگه فتوکرومیک باشه چشم فرد رو در مقابل نور شدید خورشید محافظت میکنه. حالا به انوع کلاه کاسکت موتور میپردازیم.
نمونه‌ی اول کلاه‌های نیمه هستن که اگه دقت کرده باشین شبیه کلاهی است که مهندسان ساخت و ساز روی سرشون میزارن و طلق نداره و فقط از کاسه سر محافظت میکنه. معمولا برای موتور سبک و اونایی که نمیشه باهاشون خیلی تند رفت به درد میخوره. حتما دیدین اونایی که مثلا تو پیک موتوری کار میکنن از این کلاه کاسکت‌ها استفاده میکنن.
مدل دوم کلاه کاسکت‌های سه چهارم هستن که از کلاه‌های نیمه بزرگترن و از نظر طراحی و مشخصات مشابه کلاه‌های نیمه هستن و جلوی بعضی از اونا طلقی دیده نمیشه و یه سری مدل‌های دیگه طلق دارن.. البته این کلاه میتونه مراقب گوش‌های شما باشه. استحکام و مقاومت این کلاه ها نسبت به کلا‌ه کاسکت‌های نیمه بیشتره.
نمونه‌ی سوم کلاه کاسکت‌های کامل هستن که میتونن سر، گوش و فک را مراقبت کنن و هم مدل فک ثابت، هم مدل فک متحرک و هم مدل فک جداشونده داره. این سبک از کلاه ایمنی خیلی حرفه‌ایه و طبیعتا قیمت بالاتری داره و از نظر طراحی نه تنها خیلی زیبا هستن بلکه مقاومت بسیار بالایی دارن و از مستحکم‌ترین مواد تو ساخت اونا استفاده میشه. حتی برای مسابقات موتور سواری میشه داخل اونای گوشی و میکروفون تعبیه کرد.
مدل چهارم کلاه کراسه که تقریبا میشه گفت شبیه کلاه کامله و به جای طلق براش از یه زائده در قسمت پیشانی استفاده میشه که نقش سایبان رو داره. علت این کار هم اینه که موتور سواران رشته‌ی کراس به جای طلق از عینک‌های مخصوص استفاده میکنن و نیاز به سایبان دارن.
اما چیزی که باعث میشه راکبین موتور سراغ استفاده از کلاه کاسکت نرن بهونه‌ایه که درباره‌ی وزن کلاه ایمنی مطرح میکنن. بعد این افراد میان به اشتباه کلاه کاسکت رو دستشون میگیرن و وزن میکنن! روش درست اینه که کلاه رو باید اول روی سرتون بزارین و مطمئن بشین که به گردنتون هیچ فشاری وارد نمیشه. البته وزن کلاه روی بسته‌بندی اون نوشته شده و کارشناس‌های میگن باید وزن کلاه ایمنی بین یک سوم تا یک ششم کیلوگرم باشه. از طرف دیگه یه کلاه کاسکت خوب باید تا ۱۰۵ درجه زاویه دید داشته باشه و کاملا اصولی و استاندارد طراحی شده باشه.
کلاه کاسکت‌ها سه اندازه داره. کلاه کاسکت بزرگ (۵۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر)، متوسط (۵۶۰ تا ۵۸۰ میلی‌متر) و کوچک (۵۴۰ تا ۵۶۰ میلی‌متر) است که باید براساس اندازه‌ی سرتون انتخابش کنید. فقط یادتون باشه یه نکته‌ی ریزکاری داره و اونم این که کلاه باید تقریبا به سرتون تنگ باشه. چون یه کم جا باز میکنه و اون وقت تو مواقع حساس و درست سر بزنگاه خیلی زود از سرتون در میاد!
بدون شک ما نمیتونیم بهتون بگیم موتور سیکلت سوار نشین یا کلاه کاسکت بذارین و این خود شما هستین که باید تصمیم درست رو بگیرین.

 

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.