حیوانات و حرف و حدیث های راست و دروغ!

از کودکی بعضی جملات و ضرب المثل ها اون قدر رایج و پر تکرار هستند که به باور تعداد زیادی از مردم تبدیل می شه. خیلی از اوقات هم درباره این گفته ها نه تحقیقی انجام می شه و نه فکری. پذیرفتن بعضی از مسائل به عنوان حقیقت بدون تحقیق بدون شک کار اشتباهیه. خیلی از این گفته ها درباره حیوانات ذکر می شه. گربه ۹ تا جون داره و اشک تمساح از نمونه های پر کاربردیه که تقریبا هممون شنیدیم.
بعضی اوقات خیلی طبیعیه اتفاق و عادتی رو شبیه به عادت حیوانات بدونیم. تشبیه آدمی که کاری رو در زمان مناسب انجام نمی ده به خروس بی محل بدون نیاز به تحقیق شبیه سازی خوبیه. برای مثال وقتی ماهی بیرون از آب باشه، بدون شک تقلا می کنه تا از این وضعیت نامناسب نجات پیدا کنه. به همین دلیل تشبیه افرادی که در موقعیتی هستند که براشون مناسب نیست به ماهی بیرون از آب خیلی امر غیر طبیعی محسوب نمی شه.
اما خیلی از این تشبیه ها انگار بی دلیل مطرح شدند. مثل خیلی از اوقات که افراد با نسبت دادن اتفاق ها و ویژگی های مختلف به هم باعث کدورت و پخش شایعه در اجتماع می شن، حیوانات هم از این موضوع در امان نیستند و بهشون تهمت ناروا زده می شه.

کوری خفاش ها؟

خفاش ها کور نیستن. اون ها حتی دچار ضعف نزدیک بینی هم نیستن. چیزی که اون ها ازش برخوردارن یک توانایی خیلی شگفت انگیز در شنوایی دقیقه. خفاش ها می تونن امواج صوت رو به طرزی استثنایی پردازش کنن. توانایی خاصی که امروزه توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته. این توانایی موج صوتی و فراصوتی باعث شده، خفاش ها بتونند پالس های مافوق صوت تولید کنن و با انعکاس این امواج، اشیای اطراف و مسیرشون رو شناسایی کنن. در جهت یابی دچار مشکل نمی شن و با این پدیده حتی می تونن به شکار بقیه جاندارها بپردازن.
ازون جایی که خفاش ها در شب زندگی می کنن، طبیعیه که حس بینایی براشون خیلی اهمیت نداشته باشه. شاید همین باعث پیدایش این شایعه درباره کور بودن تنها پستاندار پرنده دنیا شده. خفاش ها بین انسان ها به افسون گری و تنفر برانگیزی مشهورند. همین شهرت ها باعث شده افسانه های زیادی درباره این حیوانات روایت بشه.

پرنده ها کم می خورن؟

تصور خیلی از مردم بر اینه که پرنده ها غذای بسیار کمی می خورند و خیلی اوقات برای مثال کم خوری از پرنده های ریزی مثل گنجشک استفاده می شه. اما تا چه حد پرنده ها غذا می خورند؟ آیا می تونیم اشخاص کم غذا رو به پرنده ها تشبیه کنیم؟ پرنده ها میزان زیادی حشره، میوه و مواد غذایی دیگه رو در طول روز مصرف می کنند. شاید به نظر برسه خیلی مصرف غذایی پرنده ها بالا نباشه. چون پرنده ها در هر سری خیلی کم غذا می خورند. اما باید این نکته رو هم در نظر بگیرید که اون ها در دفعات زیادی به سمت خوراک میرن. یک مطالعه در موسسه تحقیقات آب و هوایی اسمیتسونیون نشون داده پرنده ها به همراه مارمولک ها و خفاش ها یکی از مهم ترین دلایل رشد گیاهان هستند. شکار حشرات توسط پرنده ها و مصرف بالای حشره در این دسته از جاندارها باعث آسیب ندیدن گیاهان توسط حشرات شده.
میزان مصرف غذای هر پرنده به جثه پرنده بستگی داره. پرنده های بزرگتر چیزی نزدیک به یک چهارم از وزنشون در طول روز غذا می خورند. اما این نسبت برای پرنده های کوچک تر حتی به نصف می رسه. پرنده مشهور مرغ مگس خوار میزان مصرف خوراک بسیار بالایی داره. یک مرغ مگس خوار دو برابر وزن بدنش در طول روز غذا مصرف می کنه. با این اوصاف علاوه بر این که پرنده ها خیلی کم غذا نیستند، بلکه نسبت به جثشون مصرفی شبیه به میزان مصرف خوک ها دارن.

شاد مثل صدف؟

این مثال که صدف ها خوشحال هستند در قرن ۱۹ میلادی در ایالات متحده آمریکا به خصوص ایالت های شرقی رایج شد. اما صدف ها که قیافه خندونی ندارند. پس این گفته چطور بین آمریکایی ها رایج شد. این ضرب المثل آمریکایی «شاد مثل صدف» برگرفته از گفته طولانی تر «شاد مثل صدف در جزر و مد بالا» هست. اما معنی این ضرب المثل چی بود؟
صدف ها نرم تن و بی مهره هستن با دو قسمت محافظ جدا از هم. وقتی جزر و مد دریا کم بود، صدف ها در ساحل و دور از آب در دسترس مردم قرار می گرفتن. اما وقتی جزر و مد بالا بود دست آدمیزاد بهشون نمی رسید و زندگی خودشون رو می کردن. همین اتفاق باعث پیدایش ضرب المثلی در آمریکا شد که ربطی به هیجانات صدف ها نداره.

تمساح اشک می ریزه؟

اشک تمساح ریختن در زبان فارسی و فرهنگ جهانی به معنی ناراحت بودن نیست. وقتی به کسی گفته می شه اشک تمساح می ریزه، یعنی اون شخص غمگین نیست و فقط به ناراحتی وانمود می کنه. به عبارت دیگه شخصی که گریه می کنه، به جای این که از ته دل غمگین باشه قصد فریب بقیه رو داره. این باور درباره تمساح ها از جایی قدرت گرفته که این حیوانات در زمان بلعیدن طعمه اشک می ریزند. پس خیلی باید بعید باشه که تمساح از خوردن شکار خودش ناراحت باشه.
تمساح ها دارای غدد اشک ریزند و هر از چندگاهی اشک می ریزند. این عمل برای روون کردن و تمیزی چشم هاشون انجام می شه. بیشتر اوقات این عمل رو در زمانی انجام میدن که مشغول خوردن باشن. در ریختن این اشک ها نه احساس شادی وجود داره و نه غم. این فقط یه واکنش فیزیولوژیک مثل عرق کردن انسان در هنگام نگرانیه. تحقیقات دانشگاه فلوریدا نشون داده این حیوانات موقع خوردن غذا، هوا رو به سینوس ها می برن تا بتونن در چشم هاشون اشک تولید کنن.

قاطرها لجوجند؟

وقتی عبارت بالا رو بخونید، بدون شک به یاد تصاویری مثل تصویر بالا می افتید که قاطری در برابر خواسته صاحبش سرسختی می کنه. خرها و قاطرها در خیلی از اوقات با تصمیم صاحبشون مخالفت می کنند و حاضر نیستن به خواسته هاش تن بدن. قبل از هر چیزی بهتره تفاوت قاطر و خر رو بدونیم. قاطر یک گونه از حیوانات مثل خر و اسب نیست. قاطرها خودشون ترکیبی از دو گونه از حیوانات هستن. حاصل جفت گیری بین خر نر و اسب ماده قاطر می شه. خرها ۶۲ کروموزوم دارن و اسب ها ۶۴ تا. قاطر ۶۳ کروموزوم داره که نشون دهنده اینه که نمی تونه جفت گیری و تولید مثل کنه.

قیمت اسب در ایران

خرها و قاطرها به طور وسیع برای باربری ازشون استفاده می شه. تحقیقات زیادی نشون داده این حیوانات لجوج نیستن و برای حل مشکلات صاحبشون تلاش می کنن و وفادارن. اما قاطرها و خرها حیوانات بسیار باهوشی هستن که به خودشون خیلی اهمیت میدن. در نتیجه اگه خسته باشن و یا زیاد ازشون کار کشیده بشه حاضر نمی شن بدون استراحت به خواسته های صاحبشون تن بدن.

گربه ها ۹ تا جون دارن؟

این رو همه می دونن که این ضرب المثل به هیچ عنوان حقیقی نیست. این گفته مشهور از جایی نشات گرفته که گربه ها موجودات بسیار مرموز و اسرار آمیزی هستن. اختفای مناسب، سقوط های راحت و پرش های عالی باعث شده خیلی از مردم فکر کنن، اون ها موجوداتی جادویی هستن. اما استفاده از این ضرب المثل انگار این موضوع رو مطرح می کنه که گربه ها در شرایطی زنده می مونن که بقیه حیوانات نمی تونن در اون شرایط نجات پیدا کنن. مشهورترین قضیه درباره گربه، سقوط از یک ارتفاعه. گربه ها در سقوط از ارتفاع حیوانات قدرتمندی هستن. اما این به این معنی نیست که همیشه در پرش از ارتفاع مصون بمونن. گربه ها در پاره ای از اوقات در پرش از ارتفاع های کم، دچار آسیب های جدی می شن. چون در سقوط از ارتفاع کم وقت کافی برای برگردوندن بدن و فرود بر روی چهار پنجه وجود نداره. از طرفی ارتفاع های خیلی زیاد هم می تونه باعث مرگ و مجروح شدن گربه ها در اثر فشار زیاد ناشی از سقوط بشه.
گربه ها به راحتی می تونن ۹ جون معروفشون رو از دست بدن. در خیلی از اوقات درگیر شدن با حیوانات دیگه ای مثل سگ و یا حتی خود گربه ها، جونشون رو از دست میدن. خیلی از اوقات با موتور سیکلت ها و خودروها تصادف می کنن. در ایالات متحده آمریکا یک سوم از گربه ها به دلیل بیماری سرطان جونشون رو از دست میدن.

سگ پیر، چیز جدیدی یاد می گیره؟

بیشتر مردم اعتقاد دارن سگ های پیر دیگه نمی تونن چیزی یاد بگیرن. اما این اعتقاد یه باور اشتباهه. شما می تونید به سگ های پیر چیزهای زیادی رو آموزش بدید. هر نوع دستور، توانایی و ترفندی که می شه به سگ جوون آموزش داد، برای سگ پیر هم قابل فهمه. در آزمایشی که توسط دانشگاه دامپزشکی وینا بر روی ۱۴۵ سگ از رنج سنی ۶ ماه تا ۱۴ سال انجام شد، میزان توجه و تمرکز سگ ها در سن های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. دو آزمایش برای سنجش واکنش سگ ها به اشیا و انسان انجام داده شد. سگ های پیر گرایش کم تری برای واکنش نشون دادن به اشیا نسبت به سگ های جوون داشتن. اما وقتی شخصی با شی وارد می شد، سگ های پیر واکنش بیشتری نشون می دادن. برای این که بدونید به چه چیزهایی درباره حیوانات پیر باید توجه کنید به متن« ۶ راهنمایی برای نگه داری از حیوان خانگی پا به سن گذاشته» مراجعه کنید.

برای خرید و فروش حیوان خانگی به سایت شیپور مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.