رشد اجاره مسکن در تهران و مقایسه آن با شهرهای گرون دنیا

کم‌کم با گرم شدن شدید هوا، بازار رهن و اجاره مسکن هم داره داغ میشه و یکی از بزرگترین دغدغه‌های مردم به هزینه مسکن مربوط میشه که این موضوع به ویژه در بین مستاجرانی که مجبورن هر ماه بخش زیادی از درآمد خودشون رو صرف پرداخت اجاره به صاحبخانه کنند، پر رنگ‌تره.
معلوم نیست چقدر پول پیش تونستین جور کنید ولی مهم اینه که یه ماه تموم که کار کردین باید بخش زیادیش رو صرف محل زندگیتون بکنید و تقریبا میشه گفت قیمت اجاره مسکن همونطور که تو بررسی وضعیت اجاره‌بهای سال ۹۴ گفتیم خیلی تابع شرایط مشخصی نیست و بیشتر روند صعودی داره.
اما یکی از مهمترین شهرهایی که میتونه قیمت‌ اجاره مسکن رو تو ایران تعیین کنه تهرانه که با توجه به جمعیت زیادی که تو پایتخت زندگی میکنن و بخش قابل توجهی هم مستاجر هستن، میتونه نقش خیلی موثری داشته باشه و شهرهای دیگه هم از اون الگو بگیرن.
قیمت اجاره مسکن مثل قیمت خرید خانه در تهران یه جورایی واسه بعضی‌ها رویایی شده و طبق آمار و ارقام رسمی تو ۲۰ سال اخیر انقدر افزایش داشته که دیگه واقعا صدای کم درآمدها در اومده. قیمت اجاره بها به هیچ عنوان با میزان درآمد مردم رابطه منطقی نداره.
کارشناس‌ها میگن با وجود اینکه اجاره نشینی تو ۲۰ سال گذشته سیر صعودی داشته اما این روند تو ۸ سال اخیر رشد خیلی بیشتری داشته به طوری که کاهش نرخ مالکیت و افزایش نرخ اجاره‌نشینی در مناطق شهری تهران از ۲۶ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۳۵ درصد در سال ۱۳۹۱ رسیده.
آمارهای اتحادیه مشاوران املاک نشون میده تو دهه ۹۰ نسبت به دهه‌های قبل با سیر صعودی اجاره نشینی روبرو بودیم به طوری‌ که در دی ماه ۹۳، تعداد ۵۲ هزار و ۸۵۴ اجاره‌نامه به ثبت رسیده و این رقم در دی ماه ۹۲، تعداد ۴۵ هزار و ۸۶۴ قرارداد بوده.
این آمارها در شهر تهران هم نشون میده که در دی ۹۳، ۱۴ هزار و ۶۸۰ قرارداد اجاره به ثبت رسیده در حالی که این رقم در آبان، ۱۲ هزار و ۹۵۶ قرارداد بوده. همچنین در هفته اول بهمن ماه ۲۳ هزار اجاره نامه در کل کشور و ۳ هزار و ۶۲۴ قرارداد در شهر تهران به ثبت رسیده که تمامی این آمارها افزایش اجاره نشینی رو نسبت به دوره‌های قبل نشون میده.
وقتی در ابتدای سال تنها بین ۱۴ تا ۱۷ درصد به حقوق کارمندان و کارگران اضافه میشه حداقل ۲۰ درصد به اجاره‌بها اضافه شده که نشون میده سال به سال اجاره‌نشین‌ها نسبت به قبل عقب‌تر موندن. تازه در کنار اون قیمت بقیه مایحتاج ضروری زندگی حتی تا ۱۰۰ درصد هم گرون شده که هیچ نسبت منطقی این بین وجود نداره.
براساس معدل ريالي اجاره‌بها در سال ۹۳، بهاي اجاره ماهانه هر مترمربع آپارتمان در تهران (با احتساب مبلغ رهن) رقمي معادل۲۰هزار و ۸۰۰ تومنه كه با اين حساب، اجاره آپارتمان ، بدون دريافت پول پيش، حدود يك ميليون تومان برآورد مي‌‌شه. هزينه اجاره‌نشيني در تهران طي ۹ سال منتهي به ابتداي ۹۳، در مجموع، ۵۸۰ درصد افزايش يافته و بهاي اجاره مسكن در سال۹۲ نسبت به سال۸۳ حدودا ۸/ ۶ برابر شده.
در ادامه می‌توانید قیمت اجاره‌بها را برای متراژهای مختلف در مناطق متفاوت تهران ببینید:

1

1

1

Capture

1

Capture

این قیمت‌ها و میزان درآمد مردم در کنار افزایش تورم و نرخ صعود اجاره بها نشون میده که قیمت اجاره مسکن میتونه حتی تا ۲۰ برابر میزان درآمدها باشه. از طرفی خیلی‌ها مدعی هستن این وضعیت در تهران حاکمه و قیمت خونه و اجاره مسکن خیلی فراتر از واقعیته و تهران از جمله پایتخت‌های گرون دنیاست.

حالا برای روشن شدن این موضوع مقایسه‌ای داریم از قیمت مسکن و اجاره در تهران و برخی پایتخت‌های دنیا که از روی منابع مختلف به دست اومده.

۱- قیمت هر متر آپارتمان نوساز، مبله، در شهر مادرید اسپانیا در بهترین منطقه این شهر، ۴۲۲ یوروئه و براساس تحلیل سایت هزینه زندگی در شهرهای مختلف، قیمت مسکن درمنطقه شمالی تهران ۱۳۴۷ یوروئه.

۲-  میانگین قیمت مسکن در تهران، پایتخت ایران ۲۳۱ درصد گران‌تر از شهر دهلی‌نو پایتخت هنده؛ چرا که میانگین قیمت هر متر مسکن نوساز، مبله در بهترین منطقه هند تنها ۱۷٫۹ هزار روپیه‌ست.

۳-  میانگین قیمت مسکن در تهران از شهر بندری و زیبای ناپل، ۳۹ درصد گران‌تر بوده و میانگین قیمت مسکن در شهر ناپل در منطقه مناسب مبله و نوساز و تجهیزات تلویزیونی، هر متر مربع ۴۵۷ یوروئه.

۴-  قیمت مسکن در شهر استانبول پایتخت اقتصادی ترکیه به طرز فاجعه باری از تهران کمتر بوده؛ چرا که بهترین خانه مبله نوساز با تجهیزات تلویزیونی و با شاخص های ضد زلزله، متری ۱۰۰۰ لیر ترکیه یعنی حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان با تمامی تجهیزاته.

۵-  در شهر آنکارا پایتخت ترکیه، قیمت مسکن ۱۵۳ درصد از میانگین قیمت مسکن در تهران کمتره.

۶-  میانگین قیمت مسکن در مناطق لوکس شهر مونیخ، ۲۶ درصد ارزان‌تر از شهر تهرانه،  چرا که قیمت مسکن ۹۶۷ یورو در هر متر مربعه.

۷-  قیمت مسکن در کالیفرنیا در مقایسه با تهران، ۶۰ درصد ارزان‌تره.

۸-  میانگین قیمت مسکن در شهر بندری مارسی فرانسه، از تهران ارزان‌تر بوده و هر متر خانه مبله، نوساز و با تجهیزات تلویزیونی ۳۷۱ یورو در هر متر مربعه.

این مقایسه به خوبی نشون میده که در بین گرونترین شهرها و پایتخت‌های دنیا از نظر قیمت مسکن و میزان اجاره بها تهران در قسمت‌های بالایی جدول قرار میگیره و نسبت به درآمد مردم خیلی خیلی بیشتره.

همین امر باعث شده خیلی از شهرهای ایران هم با الگوپذیری از تهران از نظر قیمت مسکن و میزان اجاره مسکن رشد چشمگیری داشته باشن و با توجه به اینکه درصد زیادی از مردم با توجه به درآمد در بین اقشار متوسط و پایین جامعه قرار میگیرن به شدت تحت فشار هستن و مجبورن به حاشیه شهر یا مسکن‌های مهر و کوچکتر رو بیارن. ولی با این اوصاف در سال‌های آینده وضعیت بدتر میشه و میزان اجاره بها نسبت به میزان درآمد شاید به دو برابر نرخ تورم هم بشه.

اما به هر حال الان فصل رهن و اجاره است و باید حتما خونه‌ای پیدا بشه که بتونین توی اون زندگی کنید. با توجه به گرمای شدید هوا بهترین کار اینه که راحت بشینید زیر باد کولر و راحت و مجانی از تو سایت شیپور بهترین خونه‌ها رو برای اجاره پیدا کنید.

یا اگر خونه ای برای اجاره یا فروش دارین اون رو همینجا تو سایت شیپور آگهی کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.