کاملترین مقایسه بین محصولات دوکاره تبلت/ لپ تاپ امسال

اگه به دنبال لپ تاپی هستید که خصوصیات یه تبلت رو هم داشته باشه و یا اگه دنبال تبلتی هستید که خصوصیات یه لپ تاپ رو داشته باشه بهتره دنبال دسته گیج کننده ترکیبی لپ تاپ و تبلت یا ۲ در ۱ برید. در این دسته که اخیرا محصولات زیادی در حال تولید هستن، شناخت بهترین ویژگی ها امر مهمیه. ما ۶ تا از بهترین محصولات این دسته رو در متن زیر معرفی و مقایسه کردیم.
مایکروسافت سرفیس بوک Microsoft Surface Book، مایکروسافت سرفیس پرو۴ Microsoft Surface Pro 4، مایکروسافت پرو ۳ Microsoft Surface Pro 3، اپل آی پد پرو Apple iPad Pro، لنوو یوگا ۹۰۰ Lenovo Yoga 900 و اچ پی اسپکتر ایکس ۳۶۰ HP Spectre x360 محصولاتی هستن که در ادامه مقایسه میشن.
ما در این لیست دستگاه های متنوعی داریم. تبلت هایی که می تونن با صفحه کلید به لپ تاپ تبدیل بشن مثل سرفیس پرو. می تونید برای آشنایی بیشتر با این سری از محصولات مایکروسافت به متن «بررسی تغییرات جدید تبلت مایکروسافت سرفیس پرو ۴ » مراجعه کنید. و لپ تاپ هایی که می تونن با تغییر در لولا به تبلت تبدیل بشن مثل یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰٫ سرفیس بوک مایکروسافت هم که یه لپ تاپه که می تونه با جدا شدن صفحه نمایش به یه تبلت سبک و البته با باتری ضعیف تبدیل بشه. برای آشنایی بیش تر با این محصول به متن «همه چیز درباره بهترین لپ تاپ مایکروسافت» مراجعه کنید.
اما اپل در آی پد پرو با اضافه کردن صفحه کلید باعث شده تا حدی محصولش نزدیک به لپ تاپ باشه. اما نداشتن ترک پد و سیستم عامل ضعیف و عمر باتری کوتاه از ضعف های بزرگ این محصول به عنوان یه لپ تاپه که بدون شک در آینده تغییر می کنه.

اندازه

اندازه محصولاتی که در اصل تبلت هستن، در عکس بالا بدون صفحه کلید درج شده. همون طور که انتظارش می رفت، آی پد پرو با ۹/۶ میلی متر نازک ترین محصول این گروهه. به عنوان یک تبلت سرفیس بوک هم با ضخامت ۲۸/۰ اینچ (۱۴/۷ میلی متر) ضخامت بسیار مناسبیه که تنها ۳ درصد از آی پد پرو بیشتره.

وزن

در این قسمت هم وزن تبلت ها بدون صفحه کلید در نظر گرفته شده. یکی از خصوصیات مهم مایکروسافت سرفیس بوک وزن بسیار کمش در حالت تبلته. این محصول در حالت تبلت فقط ۳/۲۵ اونس ( ۷۱۸ گرم) وزن داره که نزدیک به وزن آی پد پرو هست در حالی که اندازش بزرگ تر از آی پده. در سرفیس بوک بهترین نسبت اندازه به وزن وجود داره.

تبلت جدا شونده

سرفیس پرو ۳، سرفیس پرو ۴ و آی پد پرو که خودشون در اصل یک تبلت هستن که با وصل شدن صفحه کلید می تونن لپ تاپ بشن. یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰ هم نمی تونن جدا بشن بلکه با تا شدن می شه ازشون به عنوان تبلت استفاده کرد. اما سرفیس بوک مایکروسافت هم می تونه تا شه و هم می تونه جدا شه.

بدنه

محصولات بالا همگی از منیزیم ساخته شدن. فقط تبلت اپل و لپ تاپ اچ پی جنس بدنشون از آلومینیومه.

ترک پد

آی پد پروی اپل به دلیل نداشتن ترک پد نمی تونه با محصولات دیگه در زمینه لپ تاپ بودن خیلی رقابت کنه. شاید بتونید برای این موضوع از قلم اپل و صفحه نمایش لمسی استفاده کنید، اما ترک پد برای یک لپ تاپ همیشه مورد نیازه که در ۵ مورد دیگه لیست موجوده.

داشتن پایه

فقط سرفیس پرو ۳ و سرفیس پرو ۴ پایه دارن که می شه ازشون برای تماشای فیلم و استفاده در حالت تبلت استفاده کرد. با توجه به لولاهای قدیمی لپ تاپ در مایکروسافت سرفیس بوک، یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰ نیازی به پایه در این محصولات نیست.
علاوه بر این می شه محصولاتی مثل سرفیس بوک، یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰ می تونن خم بشن و از قسمت صفحه کلیدشون به عنوان تکیه گاه استفاده بشه.

تنوع رنگ

برای خرید سرفیس های مایکروسافت تنوع رنگ نقره ای با قاب مشکیه. اما برای سرفیس های پرو می شه رنگ های مختلفی رو برای صفحه کلید انتخاب کرد. آی پد پرو با تنوع رنگی خاکستری، نقره ای و طلایی و یوگا ۹۰۰ با تنوع رنگی نارنجی، نقره ای و طلایی انتخاب بیشتری برای خریدار دارن. کلا در این دسته از محصولات رنگ نقره ای دارن.

قلم

همه سرفیس های مایکروسافت قلم سرفیس دارن، آی پد پرو قلم اپل داره و قیمتش ۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۳۴۰ هزار تومانه. اسپکتر ایکس ۳۶۰ قلم اچ پی داره که قیمتش ۶۰ دلار آمریکا نزدیک به ۲۰۰ هزار تومانه.

اندازه صفحه نمایش

اندازه صفحه نمایش سرفیس بوک بزرگ ترین صفحه نمایش بین محصولات بالاست. بقیه محصولات مایکروسافت اندازه صفحه نمایش بسیار بزرگی ندارن. آی پد پرو با ۵ درصد کم تر اندازه صفحه نمایش مناسب و یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰ با ۱۰ درصد کم تر.

رزولوشن صفحه نمایش

در این قسمت تراکم پیکسلی های مختلفی رو می بینیم. یوگا ۹۰۰ با تراکم پیکسلی ۲۷۶ پیکسل در هر اینچ بیشترین تراکم پیکسلی و اچ پی اسپکتر ایکس ۳۶۰ با تراکم پیکسلی ۱۶۶ پیکسل در هر اینچ کم ترین تراکم پیکسلی رو دارن. لپ تاپ اچ پی تراکم پیکسلی ۲۲۱ پیکسل در هر اینچ رو می تونه داشته باشه.

باتری

بهترین عمر باتری رو برای کارکرد بین این محصولات اچ پی اسپکتر ایکس ۳۶۰ و مایکروسافت سرفیس بوک دارن.

دوربین

از نظر دوربین محصولات مایکروسافت کیفیت بسیار بالایی دارن. یوگا ۹۰۰ و اسپکتر ایکس ۳۶۰ فقط دوربین جلوی ۱ مگا پیکسلی دارن که مناسب یک تبلت نیست.

حافظه داخلی

بیش ترین میزان حافظه داخلی آی پد پرو، کم ترین میزان حافظه داخلی خیلی از دستگاه های لیست بالاست. در لیست بالا به جز مایکروسافت سرفیس پرو ۳ و آی پد پرو بقیه محصولات حافظه داخلی زیادی دارن.

قابلیت ارتقا کارت حافظه

سرفیس بوک با SD و سرفیس پروها با microSD قابلیت ارتقای حافظه دارن. لپ تاپ های اچ پی اسپکتر ایکس ۳۶۰ و لنوو یوگا ۹۰۰ هم با فرمت های مختلفی می تونن ارتقا پیدا کنن.

درگاه USB

همه محصولات بالا به جز آی پد پرو درگاه USB 3.0 دارن. یوگا ۹۰۰ تنها دستگاه این لیسته که USB-C داره. این درگاه که در آینده فراگیرتر می شه بسیار برای انتقال سریع داده ها مناسبه.

ورودی تشخیص چهره

مایکروسافت های جدید سرفیس توانایی تشخیص چهره دارن.

حس گر اثر انگشت

آی پد پرو با تکنیک تاچ آی دی این خصوصیت رو داره. این ویژگی در سرفیس پرو ۳ و سرفیس پرو ۴ هم خصوصیت مشابهی دارن. در سرفیس پرو ۴ به دلیل داشتن خصوصیت تشخیص چهره خیلی به این فناوری نیازی نیست.

پردازش گر

مشخصات پردازنده ها در عکس های بالا توضیح داده شده. مایکروسافت سرفیس بوک از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی Intel core i5/i7، مایکروسافت پرو ۳ از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی Intel core i3/i5/i7 و مایکروسافت پرو ۴ از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی Intel core m3/i5/i7، آی پد پرو از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی A9X، لنوو یوگا ۹۰۰ از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی Intel core i7 و اچ پی اسپکتر ایکس ۳۶۰ از پردازنده دو هسته ای ۶۴ بیتی Intel core i5/i7 استفاده می کنن. امکان داره در انتخاب پردازش گر در خیلی از محصولات تنوع انتخاب به همراه تفاوت در قیمت وجود داشته باشه.

کارت گرافیک

نمونه های گرون تر سرفیس بوک از کارت گرافیک Nvidia استفاده می کنن. بهترین کارت گرافیک رو مایکروسافت سرفیس بوک و سپس آی پد پرو دارن. درباره سرفیس پرو ۴ در حالت i7/Iris هنوز اطلاعاتی درباره این بخش نیست.

قابلیت اتصال به شبکه تلفن همراه

در لیست دستگاه های بالا فقط آی پد پروی اپل قابلیت اتصال به LTE رو داره و می تونه مثل یه گوشی هوشمند شما رو به اینترنت وصل کنه.

صدا

از نظر تعداد پخش کننده صدا، آی پد پرو بیشتر پخش کننده رو در بین دستگاه های بالا داره. اما از نظر عملکرد و کیفیت کیفیت صدای اسپکتر ایکس ۳۶۰ هم با طراحی مهندس های Bang & Olufsen مناسبه.

حافظه رم

از نظر تنوع در انتخاب و ظرفیت سرفیس پرو ۴ بهترین گزینه در حافظه رمه. این یک تفاوت اساسی بین سرفیس پرو ۴ و سرفیس بوکه. هر چند سرفیس بوک و یوگا ۹۰۰ هم از ظرفیت ۱۶ گیگابایتی برخوردارن.

سیستم عامل

آی پد پرو از آخرین نسخه سیستم عامل کمپانی اپل یعنی iOS 9 استفاده می کنه و بقیه نسخه ها از سیستم عامل ویندوز ۱۰٫ کسی منکر تنوع برنامه های متنوع و قدرتمند سیستم عامل iOS 9 نمی شه ولی در جایگاه یک لپ تاپ این سیستم عامل خیلی مناسب به نظر نمی رسه.

اپلیکیشن های دسکتاپ

یکی از مهم ترین خصوصیات استفاده از سیستم عامل ویندوز ۱۰ استفاده از نرم افزارهای مثل آفیس، فتوشاپ و … هست. اگه دنبال بازی های کامپیوتری باشید، آی پد پرو می تونه از بازی های سیستم عامل خودش استفاده کنه، یا سرفیس بوک می تونه با گرافیک بالای خودش همه بازی های پر گرافیک رو اجرا کنه. اما اگه خیلی مشتاق به بازی هستید، بهتره به لپ تاپ مخصوص گیمینگ بخرید.

دستیار مجازی

در ویندوز ۱۰ از دستیار Cortana می شه برای گوشی، تبلت، لپ تاپ و دسکتاپ استفاده کرد. برای سیستم عامل iOS 9 هم می شه از دستیار Siri استفاده کرد.

تاریخ عرضه

قدیمی ترین محصول این دسته سرفیس پرو ۳ هست. بقیه محصولات به تازگی عرضه شدن.

قیمت اولیه عرضه

سرفیس بوک مایکروسافت به ارزش ۱۴۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سرفیس پرو ۴ به همراه قلم و در حالت تبلت به قیمت ۸۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۳ میلیون تومان و به همراه صفحه کلید به قیمت ۱۰۲۹ دلار آمریکا نزدیک به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سرفیس پرو ۳ به همراه قلم و در حالت تبلت به قیمت ۶۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و به همراه صفحه کلید به قیمت ۸۲۹ دلار آمریکا نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، آی پد پرو به قیمت ۷۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و به همراه صفحه کلید و قلم به قیمت ۱۰۶۷ دلار آمریکا نزدیک به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، لنوو یوگا ۹۰۰ به قیمت ۱۱۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۴ میلیون تومان ایران و اسپکتر ایکس ۳۶۰ به قیمت ۷۹۹ دلار آمریکا نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ایران عرضه می شن.

برای دیدن قیمت انواع تبلت و لپ تاپ می تونید به سایت شیپور مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.