گرانقیمت ترین کتاب های دنیا!

سالانه تعداد زیادی کتاب در تیراژ، ژانر و موضوعات مختلف توسط نویسندگانی از سراسر دنیا نوشته و منتشر میشه که شاید نشه رو خیلی از اونها ارزش مادی گذاشت و پولی که براساس قیمت جلد برای خرید اونا میپردازیم تنها بهای کاغذ و چاپ اون کتاب باشه.

نوشتن یه اثر میتونه باعث بشه زندگی نویسنده‌ی اون به شدت تحت تاثیر قرار بگیره و از خیلی چیزها بگذره یا خیلی موقعیت‌ها رو تجربه کنه که بتونه یه کتاب با ارزش رو بنویسه. بنابراین نمیشه گفت مجموع فروش هر کتابی بتونه ارزش واقعی تلاش اون نویسنده یا ارزش معنوی اون کتاب رو نشون بده. اگه به مطلب «پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا» که قبلا تو وبلاگ شیپور براتون منتشر کردیم سر بزنید میبینید که برخی از کتاب‌ها چقدر تو دنیا طرفدار دارن.
به عنوان مثلا نمیشه روی کتب مذهبی قیمتی گذاشت یا میزان فروش اونا رو مشخص کرد، ولی میخوایم امروز برای شما که  کتابخوان و مطالعه هستین و برای خرید و فروش کتاب به سایت شیپور سر میزنین مطلبی رو منتشر کنیم که ضمن اون ۱۰ کتاب گرون قیمت دنیا رو بهتون معرفی کنیم.

۱۰- کتاب کیهان و جغرافیای بطلمیوس (۳٫۵ میلیون دلار سال ۲۰۰۶)

این دانشمند یونانی مدلی رو برای کیهان شناسی خورشیدی منتشر کرده که زمین در مرکز جهان هستی بوده و خورشید، ماه و بقیه سیارات دور اون بودن. در این کتاب از واژه‌ی فلک زیاد استفاده شده که یه جسم کروی صلب و نامرئیه و تو مرکز زمین قرار داره. در این اثر از ۴ سیاره اسم برده شده و بطلمیوس گفته که ۸یا۹ فلک داریم و آخرین اونا رو فلک‌الافلاک میگن که طبق نظریه بطلمیوس مکان زندگی خدا و فرشتگان بعد از آخرین فلک دانسته شده به این نظریه، نظریه زمین مرکزی میگن و کتاب بطلمیوس سال ۲۰۰۶ به قیمت ۳٫۵ میلیون دلار فروخته شده.

۹- کتاب رساله‌ی درختان میوه (۴٫۵ میلیون دلار سال ۲۰۰۶)

این اثر در اساس بر مبنای طراحی بوده و توی اون تمام درختان و میوه‌ها تو ۵ جلد با طراحی بسیار زیبا توسط هنری لوییس دوهامل اهل فرانسه کشیده شده و سال ۱۷۶۸ میلادی به چاپ رسیده. سال ۲۰۰۶ میلادی تو یه حراجی این اثر با قیمت ۴٫۵ میلیون دلار به فروش رفته.

۸- کتاب مقدس گوتنبرگ (۴٫۹ میلیون دلار سال ۱۹۸۷)

این اثر اولین کتابی است که به صورت سربی چاپ شده و حروف برجسته‌ی سربی و آغشته به جوهر با استفاده از فشار روی کاغذ کلمات و جملات این اثر ارزشمند رو به وجود آورده. با این روش سرعت چاپ و نوشتن اثر بیشتر شده و پیشرفت همین سیستم در اواخر قرن ۲۰ میلادی کمک کرد تا دستگاه حروف‌چینی سربی جای خودش رو به سیستم‌های کامیپوتری بده. در این اثر گوتنبرگ به مفاهیم مذهبی و دینی پرداخته و از نسخه‌ی اول اون ۴۸ نمونه‌ی دیگه هم تو سراسر دنیا وجود داره.
یه نسخه از این اثر در سال ۱۹۸۷ میلادی به قیمت ۴٫۹ میلیون دلار فروخته شده که در زمان خودش رقم بسیار زیادیه.

۷- کتاب سوسنیان (۵ میلیون دلار سال ۱۹۸۵)

در این اثر که مجموعه‌ای از طرح‌ گلهاست، پیر جوزف سال ۱۸۰۲ انواع طرح گلها رو به شکل زیبایی ترسیم و چاپ کرده. جوزف هم نقاش بوده و هم گیاه‌شناس و به خاطر این معروف شده که به کمک آب رنگ از روی گل رز، سوسن و گل‌های دیگه نقاشی کرده. این اثر زیبا و کمیاب با قیمت فوق‌العاده‌ی ۵ میلیون دلار سال ۱۹۸۵ میلادی فروخته شده.

۶- کتاب اولین برگ (۶٫۱۶ میلیون دلار سال ۲۰۰۱)

این اثر یکی از مشهورترین کتاب‌های این لیست به شمار میره و علتش اینه که این کتاب مجموعه‌ای نفیس از نمایش‌نامه‌های شکسپیر بوده و میشه به هنر چهارم، تیتوس آندرونیکس، رویای شب نیمه تابستان، بازرگان ونیزی و ریچارد دوم اشاره کرد که اواسط و اواخر دهه ۱۵۹۰ میلادی نوشته شده ولی سال ۱۶۲۳ میلادی به چاپ رسیده.
در این اثر میشه آثار مهم و با ارزشی چون اتللو، شاه لیر و مکبث رو هم دید. این اثر که تو دنیا ازش ۲۲۸ نسخه وجود داره سال ۲۰۰۱ میلادی به قیمت شگفت‌انگیز ۶٫۱۶ میلیون دلار فروخته شده.

۵- کتاب حکایت‌های کنتر‌بری (۷٫۵ میلیون دلار سال ۱۹۹۸)

این اثر مجموعه داستان که جفری چاوسر انگلستانی نویسنده‌ی اونه تو قرن ۱۴ میلادی نوشته شده که به شکل داستان و شعر بوده و در سال ۱۴۷۸ میلادی چاپ شده. تا حالا ۸۳ ویرایش از اون پیدا شده و گفته میشه ما بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰ میلادی نوشته شده ولی ۱۰۰ سال بعد چاپ گردیده. ۷٫۵ میلیون دلار سال ۱۹۹۸ برای این اثر میتونه رقم خیلی زیادی باشه.

۴- کتاب پرندگان آمریکایی (۱۱٫۵ میلیون دلار سال ۲۰۱۰)

جیمز اودوبان یه طبیعت‌گرد علاقمند بوده که ۱۲ سال از عمر خودش رو پای نوشتن این کتاب با ارزش گذاشته و با نقاشی‌هایی که از انواع پرندگان آمریکا انجام داده تونسته تو سال ۱۸۲۷ میلادی چنین اثر گرانبهایی رو چاپ کنه. این اثر تو سایز ۶۰ در ۹۰ چاپ شده و تصویر ۴۳۵ پرنده در اندازه‌ی واقعیشون وجود داره.
۱۱۹ نسخه از این اثر وجود داره که جالب بدونین ۱۰۸ نسخه‌ی اون تو کتابخونه‌ها و موزه‌های سراسر دنیا قرار داره. برای خرید این کتاب تو سال ۲۰۱۰ میلادی رقم هنگفت ۱۱٫۵ میلیون دلار پرداخت شده.

۳- کتاب انجیل‌های هنری (۱۱٫۷ میلیون دلار سال ۱۹۸۳)

این کتاب قدیمی سال ۱۱۷۵ میلادی چاپ شده و تا سال ۱۹۹۴ میلادی در صدر جدول گران قیمت‌ترین کتاب‌های دنیا قرار داشته. این اثر ۲۶۶ صفحه داره که ۵۰ صفحه‌ی اون شامل طرح‌های بسیار زیبای مذهبی میشه. قیمت ۱۱٫۷ میلیون دلار تو سال ۱۹۸۳ میلادی به خوبی نشون میده چه ارزشی داره این کتاب.

۲- کتاب انجیل کاتبرت (۱۴ میلیون دلار سال ۲۰۱۲)

این اثر از نمونه‌ی بالایی هم قدیمی‌تره و در قرن ۷ میلادی به زبان لاتین نوشته و چاپ شده. نکته‌ی مهم و جالب درباره‌‌ی این اثر گران قیمت اینه که یه نسخه‌ی آنلاین ازش تهیه شده تا همه بتونن اون رو بخونن. این کتاب مذهبی ۱۴ میلیون دلار ۳ سال پیش فروخته شده.

۱- کتاب کدهای لیستر( ۳۰٫۸ میلیون دلار سال ۱۹۹۴)

اما به گران‌ قیمت‌ترین اثر دنیا میرسیم که با اختلاف قابل توجه و دو برابری نسبت به رتبه‌ی دوم در جایگاه اول قرار گرفته و گوی سبقت رو از کتاب انجیل‌های هنری و انجیل کاتبرت نیز ربوده. این اثر همون کتابیه که سال ۱۹۹۴ میلادی یکی از معروفترین و ثروتمندترین افراد جهان یعنی بیل گیتس به قیمت ۳۰٫۸ میلیون دلار خریده و چند روز پیش نیز گزارشی در همین زمینه منتشر شده بود. این کتاب رو خیلی‌ها میشناسن چون نویسنده‌‌ی اون لئوناردو داوینچی معروفه.
گفته شده در این اثر موارد زیر وجود داره و بیل گیتس از اونا برای اسکرین سیور و تصویر پس زمینه‌ی سیستم عامل ویندوز استفاده کرد:
طراحی برخی از لباس‌های مربوط به کارناوال‌ها و فستیوال‌ها و برخی از لباس‌های زرهی- ماشین آلات جنگی همچون طراحی یک تانک زره‌پوش، یک تیرانداز غول پیکر و دستگاه خوف‌انگیز که با حرکت خود پاهای سربازان را قطع می‌کند. البته هیچ‌یک از این وسائل در زمان لئوناردو ساخته نشد.
سدها و کانال‌ها آب، یک پل چوبی که قابلیت حمل داشت و می‌شد آن را از هم باز و دوباره سرهم کرد.
وسائلی که با بال‌هایی قابلیت پرواز داشتند مانند هلی‌کوپتر، چتر نجات و گلایدر. چتر نجات ابداع داوینچی، و اولین طرح دستگاه پرس کار داوینچی است و در قرن بیستم ساخته شد و کار کرد.
خط معکوس یکی دیگر از اختراعات داوینچی است. او برای این که کسی نتواند نوشته‌هایش را بخواند، نوعی خط را اختراع کرد که برعکس نوشته می‌شد و برای خواندن آن از آینه باید استفاده می‌شد. داوینچی می‌توانست به طور همزمان با یک دستش نقاشی بکشد و با دست دیگرش متن بنویسد.
قطعا نمیشه برای کتاب‌های این سبکی یا هر کتاب دیگری بهای واقعی تعیین کرد و بهترین کار اینه که با خوندن اثر و مطالعه کردن برای این هنر، صنعت یا هر اسمی که شما روی اون میزارین احترام قائل بشیم و اگه تو کار خرید و فروش کتاب هستین سایت شیپور یادتون نره.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.