مهارت های لازم برای یک استخدام موفق

پیش از این ما مطلبی با عنوان “نکات حیاتی برای استخدام و قبولی در مصاحبه شغلی” در سایت شیپور منتشر کردیم که در روند استخدام افراد بسیار کاربردی و مهم هستند.
با این وجود، فکر کردیم لازم است مطلبی هم در مورد مهارت هایی که فرد جویای کار باید داشته باشد، در شیپور درج کنیم تا احتمال موفقیت در مصاحبه شغلی و شانس استخدام بیشتر شود. مهم نیست شما از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده باشید، زیرا علاوه بر مهارت های تخصصی، لازم است از برخی مهارت های رفتاری و علمی نیز برخوردار باشید تا بتوانید مدیر و یا مصاحبه کننده را برای گرفتن شغل موردنظرتان، مجاب کنید.

مهارت ارتباط برقرار کردن

روابط عمومی خوب نیاز هر شغل و تجارتی است. هر چقدر که روابط عمومی بهتری داشته باشیم در جذب مشتریان هم موفقتر هستیم. مهارتهایی که برای برقراری ارتباط می توانیم از آنها استفاده کنیم، مهارتهای گفتاری و نوشتاری هستند. مثلا روابط عمومی خوب در گفت و گو با دیگر تجارتها و یا در ملاقاتها و جلسات کاری و همچنین برقراری ارتباط با دیگر تجارتها از طریق ایمیل، فکس و… جزو مهارتهایی است که باعث می شود با استفاده از آن ها به کار خود هم وسعت دهیم. همچنین مهارت برقراری ارتباط کمک می کند تا با دیگر همکاران و حتی مشتریان بهتر بتوانیم همکاری کنیم.

مهارت استفاده از نرم افزارها

مهارتهای کامپیوتری و تسلط بر نرم افزارهای مختلف، از جمله مهارتهای مهمی هستند که باید کارجویان بر آنها تسلط داشته باشند. شرکتهای مختلف اغلب آگاهی از نرم افزارهای گوناگون را جزو شرایط کاری می دانند. مثلا تسلط بر اینترنت و یا نرم افزارهایی مانند ورد، اکسل، پاورپوینت و… جزو مهارتهای مهم و اصلی محسوب می شوند. مهارتهای کامپیوتری نیز جزو مهارتهای کلی در هر تجارتی است و تمام اعضای تیم کاری باید این مهارتها را داشته باشند تا بتوانند بهتر کار کنند. البته یکسری از نرم افزارها تخصصی هستند که به نسبت کار و شغلی که داریم باید آنها را یاد بگیریم مثل برنامه نویسی و یا نرم افزارهای آماری که باید به تناسب موقعیت شغلی که داریم، به آن ها مسلط باشیم.

مهارت ریاضی و کار با اعداد

هر تجارت و صنعتی از علم محاسبات و ریاضی استفاده می کند. مثلا برای امور مالی در یک شرکت از ریاضی استفاده می شود یا برای دریافت و پرداخت، خرید و فروش محصولات و خدمات همچنین برای برنامه ریزی ها در کار و ارزیابی عملکرد کاری و عملکرد کارمندان، در همگی اینها از علم ریاضی استفاده می شود. بنابراین محاسبه کردن و کار با اعداد و ارقام جزو مهارت های مهمی است که کارجویان باید روی آنها تمرکز کرده و این مهارت را در خود تقویت کنند. مهندسان و پژوهش گران ازجمله شاغلینی هستند که حتما نیاز به این مهارت دارند چون برای انجام کارهای روزانه در شغل خود همچنین برای طراحی و فرمول محاسبات و پیش بردن کار این مهارت به آنها کمک میکند. مدیران هم باید در علم ریاضی و محاسبات تسلط کافی داشته باشند مثلا برای بودجه بندی و بورس و سهام و… این مهارت مورد نیاز مدیران نیز هست.

مهارت همکاری با دیگر کارمندان

همکاری در یک تیم و تعامل داشتن با اعضای تیم از مهمترین مهارتهایی است که کارجویان باید آنها را یاد بگیرند. روحیه کاری بالا و توانایی کار در یک تیم مهمترین نیاز هر کارجویی است. افرادی که در یک تیم با یکدیگر همکاری میکنند ایده ها و تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار می دهند و در کار روزانه از فعالیتهای یکدیگر استفاده می کنند تا کار را پیش ببرند. نیاز هر تجارتی در هر زمینه ای که فعالیت میکند مثلا تولید و یا توزیع کالاها و محصولات زمانی با کیفیت بالا ارائه خواهد شد که یک تیم کاری موفق وجود داشته باشد و این تیم کاری زمانی موفق خواهد بود که بتواند در کنار اعضای دیگر همکاری کند.

مهارت یادگیری در کار

یاد گرفتن در کار هیچ گاه نباید متوقف شود و کارجویان و کارمندان دائما باید در حال یادگیری مهارت و تکنیکهای جدید در کار باشند چون یادگیری روشهای جدید در کار کمک می کند که یک تجارت در رقابت موجود بین شرکتها موفق شود بنابراین تیم کاری باید در حال یاد گرفتن و به روز کردن دانش خود باشد و بتواند مهارتهای جدیدی را در کار یاد بگیرد که به پیشرفت آن تجارت کمک کند.

مهارت مقابله با چالش ها

چالشها و مشکلات کاری ممکن است در هر تجارتی وجود داشته باشد، حتی در بهترین شرکت ها و تجارتها هم چالش و مشکلات کاری وجود دارد. بنابراین توانایی و مهارت مقابله با چالش ها و مشکلات و حل آنها جزو مهارتهای مهمی است که کارجویان به آن نیز دارند. تکنیک حل مشکلات و چالشها در هر تجارتی باعث می شود که مشکلات کاری کمتری به وجود بیاید و این مهمترین مهارت برای هر کارجویی است.

مهارت تسلط بر چند زبان خارجی

از جمله مهارت هایی که امروزه تمامی افرادجویای کار با هر مدرک تحصیلی، باید به آن مسلط باشند، آگاهی از دست کم یک یا دو زبان خارجی است. علت این مساله را باید در ارتباطات جهانی تقریبا تمامی مشاغل و دست یابی به علوم نوشته شده به سایر زبان ها به خصوص انگلیسی جستجو کرد. بر این اساس، توصیه می شود قبل از تصمیم به استخدام، مهارت آموزش زبان دست کم انگلیسی خود را ارتقا دهید. این مهارت برای اکثر قریب به اتفاق مدیران و روسا مهم و حیاتی محسوب می شود.
در پایان لازم به ذکر است که در صورت تمایل می توانید برای درج رزومه خود از سایت شیپور استفاده کنید. این سایت در قسمت “استخدام” امکان انتشار رایگان رزومه برای افراد جویای کار و نیز آگهی استخدام  های نیازمندی سایر موسسات و شرکت ها را فراهم کرده است. امیدواریم، شیپور در دست یابی شما به شغل موردنیازتان، مفید واقع شود.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.