سخت ترین و آسان ترین شغل های دنیا!

وقتی خواهرم، بعد از چهار سال درس خوندن، به عنوان معلم توی یه مدرسه غیرانتفاعی استخدام شد، توی خونه هر روز، موضوع سختی و فشار کار رو مطرح می کرد. اون هر دفعه که از مدرسه برمی گشت خونه، ناله می کرد که سخت ترین شغل دنیا معلمی، اونم توی یه مدرسه ابتداییه.
تقریبا دو سه ماهی از این قضیه گذشت تا اینکه پدرم بهش گفت وقتی داری این قدر اذیت میشی دیگه لازم نیست بری سر این کار. بهتر دنبال یه کار دیگه باشی.
سرکار نرفتن خواهرم، به معنی از دست دادن یه مبلغ قابل توجه از درآمد خانوادگی ما بود. به خصوص که قرار بود، تمامی هزینه های هنرستان من رو خواهرم تقبل کنه و اگه اون دیگه نمی خواست به کارش ادامه بده، منم با مشکل تهیه لوازم نقاشی واسه کلاس هام روبرو می شدم. این شرایطی بود که خواهرم برای استخدام توی اون مدرسه، کلی زحمت کشیده بود و می دونستم در صورت استعفا از کارش، معلوم نبود با توجه به بازار کساد اشتغال، دیگه کی بتونه یه جای دیگه استخدام بشه.
برای همین تصمیم گرفتم هر طور شده بهش بفهمونم که کار معلمی اگرچه سخت و انرژی بره، اما جزو سخت ترین مشاغل دنیا محسوب نمیشه. این جوری شد که یه لیست از سخت ترین و البته راحت ترین شغل های دنیا رو تهیه کردم. هدفم از نشون دادن آسون ترین کارها به خواهرم این بود، که بهش بگم ما به اون و تمامی معلمین حق میدیم، کار اونها ممکنه در مقایسه با خیلی از مشاغل دیگه، سخت نباشه اما راحت هم نیست. راستش می خواستم این طوری یه جورایی دلش رو به دست بیارم.
توی لیست من سخت ترین شغل ها به شرح زیر بود:
کارگران معادن: افرادی که توی این کار هستن مجبورن ساعت ها دور از نور خورشید و هوای آزاد در تونل ها کار کنن. حتی گاهی شنیده میشه که بر اثر نشت گاز و یا ریزش تونل، این کارگران جونشون رو از دست میدن. اونا همچنین در معرض مستقیم حرارت با بخار زیان آور هستن که احتمال ابتلا به بیماری های مهلک رو افزایش میده. کار توی معدن، بی تردید سخت ترین شغل دنیاست.
ماهیگیری: ماهیگیرها می بایست زمان بسیار زیادی رو توی دریاها سپری کنن و این زمان با به هم ریختن هوا و یا بادهای شدیدی همراهه که همیشه هم قابل پیش بینی نیست. ماهیگیرانی که در سطح بین المللی مشغول به این کار هستن، مجبورن خیلی از ساحل فاصله بگیرن و به عمیق ترین نقاط دریاها سفر کنن. نجات جون اون ها، تنها به جلیقه نجاتی که تنشونه، بستگی داره. اگه هم بر اثر طوفان و در شرایط متلاطم دریا توی آب بیفتن، نجاتشون خیلی سخت میشه.
رانندگی : راننده های ماشین های سنگین مثل کامیون همیشه با مشکل پیدا کردن جای پارک مواجه هستن. به همین دلیل، اون ها ساعت‌ها توی یه موقعیت بدنی ثابت رانندگی می‌کنن و این طوری فشار زیادی به عضلات و ستون مهره‌هایشان وارد میشه. رانندگی توی جاده‌های کوهستانی هم مشکل دیگه ای هست که راننده علاوه بر فشار دادن بی‌وقفه ی پا روی پدال گاز، باید کامیون سنگین رو از سربالایی بالا ببره. این کار فشار زیادی روی بدن و ستون مهره‌هاش وارد می‌کنه. واسه همین کمردرد و مشکلات دیسک کمر و به دنبال اون فشار روی اعصاب پا و پا درد بین رانندگان کامیون شایعه.اگر دنیال آگهی استخدام راننده در شیپور میگردید به موارد اشاره شده دقت کنید.
آتش نشان ها: آتش‌نشان ها به خاطر حرفه‌شون، با حرارت زیاد آتش سر و کار دارن؛ برای همین ممکنه توی ماموریت‌هایشون دچار سوختگی بشون. درد جسمی در شغل آتش‌نشانی به همین جا ختم نمیشه، وقتی یه آتش‌نشان شیلنگ آب بزرگی رو که آب با فشار از آن خارج میشه توی دست می‌گیره، فشار زیادی روی عضلات کمر و بازوهاش وارد میشه. اغلب آتش‌نشان ها باید از نردبان‌های بلند بالا برون و همراه خود فردی رو که توی شعله‌های آتش گیر افتاده، پایین بیارن. در این بین احتمال سقوط از ارتفاع زیاد وجود داره.
خنثی کنندگان مین: افرادی که توی این حوزه مشغول به کارهستن نسبت به ربات هایی که برای این شغل طراحی شدن، بهتر عمل میکنن. بررسی ها نشون دادن که ربات ها ۸۰ درصد مین ها و انسان ۹۹٫۶ درصد مین ها رو کشف می کنن. برای همین هنوز ربات ها نتونستن جای انسان رو توی این شغل بسیار خطرناک بگیرن.
کشاورزان: کشاورزها هر روز با مواد شیمیایی سر و کار دارن که استفاده نابجای اون و بی تجربگی، میتونه در یه لحظه، کار دستشون بده.
پلیس: پلیس ها به خاطر نوع کارشون، مجبورن توی خیابان‌های شلوغ و بین ماشین‌ها، ساعت‌ها بایستن و ترافیک رو هدایت کنن. این کار اون ها را با مشکلاتی مثل آلودگی هوا، سرو صدا و حتی تصادف روبرو می کنه . پلیس هایی هم که کارشون تعقیب و گریز خلافکاران و جنایتکارانه، با عدم امنیت جانی مواجهن.
بناها و کارگران ساختمانی: چیزی که شرایط کار این افراد رو سخت می کنه، فقط قرار گرفتن در بلندی و جای خطرناک نیست. بلکه این کارگران باید وسایل زیادی رو هم با خودشون حمل کن. عجله برای اتمام کار هم بر مخاطرات شغل اون ها اضافه می کنه. ضمن اینکه اونها مجبورن برای تحویل کار، در سردترین و گرمترین روزهای سال هم در فضای بیرون باشن.
نوازندگان: نوازندگی هم جزء مشاغلیه که باعث درد‌های مزمن میشه. سندرم تونل کارپال، یکی از این درد‌هاست که مچ دست نوازندگان رو درگیر می‌کنه. خیلی از نوازنده ها مجبورن ساعت‌های طولانی بدون حرکت بنشین و بنوازن که این کار باعث بروز درد در عضلات کمر، پشت و شانه‌هایشون میشه.
تایپیست ها: افرادی که این شغل رو انتخاب میکنن، لازمه ساعت‌ها با انگشت هاشون کار کنن و مچ‌ دستشون رو ساعت‌های طولانی در یه موقعیت ثابت نگه دارن. برا ی همین سندرم تونل کارپال بین تایپیست‏ها هم شایعه.
دندان پزشک ها: دندانپزشک ها مجبورن ساعت‌های طولانی توی یه موقعیت بدنی ثابت روی دندان‌های بیمار‌شون کار کنن. کار کردن توی یه فضای کوچک که فاصله‌ها میلی‌متریه، مستلزم دقت و تمرکز زیادیه. به همین دلیل دندانپزشک ها هم با بیماری های کمر، ستون فقرات و درد مفاصل روبرو هستن.
پرستاری: پرستارهایی که شیفت های شب دارن، اگه در بخش توان‌بخشی کار کنن، مجبورن به مریض ها کمک کنن تا جابه جا بشن. این مساله فشار زیادی بر گردنشون وارد می کنه. اگر می‌خواهید رزومه خود را برای استخدام پرستار ارسال کنید به این موارد دقت کنید.
از مشاغل سختی که میشه نام برد شغل‌ هاي خدماتي در جاهایی مثل اصطبل هست. حمل و دفن زباله شهري، کار در کارگاه‌هاي دباغي، سالن ‌هاي پرورش طيور، خلبانی نیروی هوایی و مهندسین پرواز، جنگل زدایی، امور مربوط به نصب و تعمیر کابلهای برق، شن‌پاشي، پخت آسفالت دستي، قيرپاشي، جوشکاري در داخل مخزن، کار مستمر با اشعه‌ هاي زيان‌آور مانند راديو اکتيو، سمپاشي باغ‌ ها، کار مستمر در فضاي باز و ارتفاع بيش از پنج متر روي دکل، اتاقک‌ هاي متحرک، داربست و اسکلت‌ ها، کار مستمر روي خطوط و پست‌هاي انتقال برق با فشار ۶۳ کيلووات به بالا و کار توی زندان‌ ها و ندامتگاه‌ ها که مستقيما با زنداني در ارتباطه هم از جمله کارهای سخت دنیاست.
راحت ترین مشاغل هم استخدام در مراکز پرورش کرم آشغال خور، انواع قارچ های خوراکی صدفی و دکمه ای و گیاه هزاردرمان آلوئه ورا هست. علاوه بر این، میشه به کار تور لیدرهای بومی هر منطقه، کار چاپ سیلک و استنسل و تست تر تشک های تختخواب هتل های لوکس هم اشاره کرد.
وقتی لیست من کامل شد و خواهرم اون رو دید، متوجه شد، شغلی که داره یکی از بهترین مشاغل دنیاست. به خاطر اینکه نه با خطر جانی روبرو هست و نه با احتمال بیماری های جسمی. از طرف دیگه فهمید شغل های راحت دنیا انگشت شمارن و به خاطر یه کم خستگی و سختی نباید، شغلی رو که برای استخدام شدنش، زحمت زیادی کشیده، از دست بده.
اگه شما هم دنبال یه شغل مناسب می گردین کافیه در قسمت “استخدام” سایت شیپور جستجو کنین. من این راه رو زمانی که خواهرم دنیا کار می گشت، یاد گرفتم. امیدوارم شما هم مثل خواهر من بتونین از این طریق نتیجه بگیرین و توی یه موسسه عالی استخدام بشین.

1 نظر
  1. ali می گوید

    دردو بر شرف شان

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.