اولین کامپیوتر شخصی دنیا در حراجی!

هر چیزی یه قدمت و یه پیشینه ای داره. کامپیوتر هایی که با عملکرد بسیار بالا خیلی راحت و همه گیر توسط ما استفاده میشن، زمانی بسیار ساده و ابتدایی بودن. دونستن این که چطور این وسیله ها به اینجا رسیدن در نوع خودش جالبه. اما خیلی از اوقات وسیله های نشون دهنده تاریخچه از بین میرن و فقط تعداد کمی ازشون باقی می مونه.
Kenbak-1 یکی از ده نمونه کامپیوتر شخصی تولید شده در سال ۱۹۷۱ میلادیه که در این سال ها سالم مونده. این کامپیوتر چند روز گذشته به ارزش ۳۴ هزار پوند انگلیس نزدیک به ۱۲۵ میلیون تومان ایران فروخته شد. عنوان این حراج «اولین کامپیوتر شخصی تجاری در دسترس» بود. این کامپیوتر یکی از مهم ترین قسمت های تاریخ تکنولوژی جهانه.

Kenbak-1 حاصل تفکرات مهندس کامپیوتری به نام جان بلانکن بیکر بود که در سال ۱۹۷۱ شرکت بسیار کوچکی در لس آنجلس داشت. کامپیوتر ۱۴ پوندی (۳/۶ کیلوگرم) که در یک محفظه چند ضلعی آبی رنگ قرار داشت. پیش از معرفی ریزپردازنده ها ساخته شده بود و در نتیجه پردازنده نداشت. از مادر بورد AKA استفاده می کرد.
این کامپیوتر ۸ بایتی حافظه ای به اندازه ۲۵۶ بایت داشت و می تونست در هر ثانیه ۱۰۰۰ دستور عمل رو انجام بده. ابتدا قیمت فروش این کامپیوتر به ارزش ۵۰۰ دلار آمریکا بود اما قیمت خیلی زود در سپتامبر ۱۹۷۱ افزایش پیدا کرد و به ۷۵۰ دلار آمریکا رسید.

متاسفانه در اون دوران Kenbak-1 دچار شکست تجاری شد و نتونست موفقیت مالی چشم گیری نصیب سازندش کنه. از ۴۰ نمونه ساخته شده از این دستگاه طی سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ میلادی فقط ۱۰ نمونه باقی مونده. علت شکست تجاری این محصول از دید مخترعش تصمیم گیری نامناسب مدارس بود.
این که Kenbak-1 رو بخوایم اولین کامپیوتر دنیا بدونیم بستگی به معیارها و تعاریف داره. پیش از Kenbak-1 کامپیوترهایی مثل Datapoint 2200، Altair 8800 و اولین کامپیوتر اپل هم موجود بوده که بیشتر کاربرد برنامه نویسی داشت. در حالی که Kenbak-1 به عنوان اولین کامپیوتر شخصی در مسابقه ۱۹۸۶ میلادی دست پیدا کرد.
Kenbak-1 در ۷ نوامبر در سایت آلمانی برکر به ارزش ۳۴ هزار پوند به حراج رسید.
شیپور اگه اولین کامپیوتر دنیا از نظر قدمت رو نداشته باشه، بدون شک بهترین هاش رو داره. برای خرید کامیپوتر به سایت شیپور سر بزنید.
دانلود اپلیکیشن شیپور می تونه یکی از بهترین تصمیم های تجاریتون باشه، پس به طور رایگان امتحانش کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.