در چه شرایطی مالک یا مستاجر حق فسخ قرارداد اجاره آپارتمان را دارند؟

هر آپارتمان و یا خانه ای در طول زمان و طی استفاده از آن نیاز به تعمیرات ریز و درشتی پیدا می کند که بر عهده گرفتن هزینه های تعمیر کردن، نحوه انجام آن و اینکه چه کسی باید آن ها را تعمیر کند برای بسیاری از مالکان و مستاجرانی که بر اثر قرار داد اجاره آپارتمان با یکدیگر ارتباط پیدا کرده اند جای سوال است. همچنین این مساله که در صورت بروز کوتاهی در انجام تعمیرات توسط هر یک از طرفین چه کسی حق فسخ قرار داد یا طلب خسارت را دارد برای بسیاری از افراد که یا مالک هستند یا مستاجر اهمیت ویژه ای دارد به دنبال پاسخ آن هستند.
با ما همراه باشید تا پاسخ تمام این سوال ها را با هم بررسی کنیم.
برای اجاره آپارتمان و دیدن قیمت انواع خانه و ملک می توانید به سایت شیپور صفحه املاک مراجعه کنید.

تعمیرات خانه ها و آپارتمان ها باید در زمان مناسب خودش انجام شود چون در غیر این صورت ممکن است خسارتی به هر یک از طرفین اجاره آپارتمان برسد که در صورت بروز خسارت قانون وارد عمل شده است و مواردی را تعیین کرده که به موجب آن مالک یا مستاجر می توانند قرارداد را فسخ کنند.
بنابر ماده ۴۸۵ قانون موصوف،  اگر در مدت زمان ( اجاره آپارتمان یا هر ملک دیگری)، در عین مستاجره (ملکی که اجاره شده است) تعمیراتی نیاز باشد که تاخیر در آن باعث ضرر و زیان موجر شود، مستاجر نمی‌تواند مانع انجام تعمیرات لازم شود، اگر چه در تمام یا قسمتی از زمان انجام تعمیرات نتواند از عین مستاجره کلاً یا بعضاً استفاده کند، در این صورت حق فسخ اجاره را خواهد داشت.

در بند ۵ ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶طبق شرایطی مالک یا همان موجر هم می تواند قرارداد اجاره آپارتمان را فسخ کند. به این ترتیب که اگر ملک مورد اجاره دچار یا در معرض خرابی بوده باشد و نتوان آن را تعمیر کرد، دادگاه بنا به درخواست مالک حکم تخلیه ملک مورد اجاره را صادر می کند و مستاجر ملزم می شود تا آن را تخلیه کند.
در ماده ۲۴ قانون موصوف تعیین شده است که اگر مستاجر بر طبق قرارداد اجاره حق استفاده از انشعاب آب یا برق یا تلفن یا گاز یا تاسیسات حرارت مرکزی یا تهویه یا آسانسور و … را داشته باشد، مالک نباید و نمی تواند این حق را از مستاجر بگیرد مگر در صورت لزوم برای انجام تعمیرات ضروری یا زمانی که مستاجر بهای مصرفی را نپرداخته باشد. در غیر این صورت مستاجر می تواند با مراجعه به دادگاه و طرح شکایت بلافاصله به موضوع رسیدگی کند. در چنین شرایطی قانون انجام تشریفات دادرسی را واجب نمی داند و به سرعت برای وصل مواردی که گفته شد اقدام خواهد کرد.

همچنین اگر مستاجر اقدام به تعدی یا تفریط کند مالک یا موجر حق فسخ. قرار داد را دارد. تعدی به این معنی که اگر مستاجر از ملک مورد اجاره، استفاده دیگری جز آن چه که در قرارداد اجاره آپارتمان ذکر شده است داشته باشد مالک می تواند قرار داد اجاره را فسخ کند.
مثلا اگر مستاجر به جای استفاده مسکونی از آپارتمان از آن استفاده تجاری کند مالک می تواند مالک همانگونه که گفتیم می تواند عمل کند. همچنین اگر مستاجر در انجام وظایف خود و نگهداری از ملک کوتاهی کند مالک می تواند قرار داد اجاره آپارتمان یا هر ملک دیگری را که اجاره داده است، فسخ کند.
این مطلب را هم ببینید:

نکته های طلایی برای اسباب کشی و اجاره آپارتمان ها

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.