مهمترین نکته ها در یک استخدام موفق چیست؟

در این موضوع شکی نیست که هر فردی برای تامین نیازهای خود و خانواده‌ اش و به منظور ادامه حیات و تامین رفاه به کار کردن یا داشتن شغلی نیاز دارد که با تکیه بر آن بتواند درآمد داشته باشد. به غیر از افرادی که شغلی را  تاسیس  می کنند، بقیه مردم به نوعی استخدام شده‌ی یک کارفرما هستند.
کارمندیابی و استخدام جزو حیاتی‌ترین بخش‌های یک سازمان است چون در صورت انتخاب فرد نامناسب خسارت‌های جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد و اگر فرد شایسته و درستی هم انتخاب شود، باید انتظار رشد مجموعه را داشت. پس اینکه استخدام افراد بر چه اساسی صورت بگیرد و چه شرایط و معیارهایی در نظر گرفته شود می تواند اهمیت زیادی داشته باشد.
هر مجموعه یا سازمانی بی شک برای تصدی شغل‌های مختلف که در آن تعریف شده است نیاز به افرادی دارد که آن ها را براساس نیازهای خودش و مهارت‌های آن ها انتخاب و استخدام می کند.
نکته‌ی مهم سطح مهارت‌ها و میزان عملکرد افراد در زمینه‌های مختلف کاری اسن ولی عواملی هم وجود دارد که خواه یا ناخواه در روند استخدام فرد موثر است که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.
به عنوان مثال با اینکه از نظر قانونی جنسیت نمی تواند مانعی برای استخدام افراد به شمار آید اما هستند سازمان ها و شرکت هایی که ترجیح می دهند با توجه به شغل تعریف شده فقط کارمند آقا یا خانم استخدام کنند. قطعا نباید جنسیت ملاک خوبی برای استخدام باشد ولی می دانیم که شرایط بعضی از شغل ها فقط مناسب مردان یا زنان است.
نژاد یا قومیت افراد هم نمی تواند ملاک خوبی برای استخدام باشد ولی برخی از سازمان ها یا کارفرمایان ترجیح می دهند به دلایل مختلف و با نگاهی به نیازهای خودشان از میان نیروهای بومی افرادی را جذب کنند که پیشرفت کارشان با توجه به شناخت کافی کارمندان نسبت به منطقه بیشتر شود.
سن از جمله معیارهای مهم در استخدام به ویژه در سازمان های دولتی است که با توجه به نیاز سازمان برای کار دائم مقدار آتن تعیین می شود. البته موضوع سن به خودی خود نمی تواند معیار مهمی باشد ولی وقتی وابستگی‌های آن به شرایط کار یا نیاز به مهارت‌ها و توانایی‌های خاص دیده می شود در این صورت است که معنا پیدا می کند و مهم می شود. البته سطح تحصیلات می تواند در شرط سن استخدام موثر باشد.
همیشه در پیدا کردن کار افراد متاهل اولویت دارند ولی همیشه به این صورت هم نیست و در سازمان هایی هم افراد مجرد در اولویت استخدام هستند.
پیشینه‌ی افراد در تصمیم‌گیری نسبت به انتخاب آن ها اهمیت زیادی دارد. این موضوع که فرد در محل کار قبلی چه شرایطی داشته است و از نظر سوء سابقه کیفری یا وضعیت نظم، انضباط و اخلاق چه وضعیتی دارد از جمله مهمترین معیارهای استخدام یک فرد است.
یکی دیگر از مهمترین ملاک‌های جذب نیروی کار که این روزها هم روی آن تاکید زیادی می شود و برخی هم این تاکید بیش از حد را اشتباه می دانند، موضوع سابقه‌ی کار و تجربه است که سازمان‌ها و پیمانکاران معمولا ترجیح می دهند از افراد با سابقه‌ی کار به ویژه سابقه‌ی مرتبط استفاده کنند. ولی این دلیل نمی شود شخصی که هیچ سابقه‌ی کاری ندارد بیکار بماند. به هر حال باید از یک جایی شروع کرد.
میزان تحصیلات و مهارت‌ها معمولا در کنار سابقه‌ی کار جزو مهمترین معیارهای یه استخدام موفق است. میزان تحصیلات بالاتر و داشتن مهارت‌های کافی تو یه زمینه‌ی شغلی کارفرما و سازمان را متقاعد به استخدام فرد شایسته می کند. چون آن ها اولین افرادی هستند که دوست دارند از بین نخبگان و افراد با استعداد در سمت های مورد نظرشان استفاده کنند و بتوانند خیلی زود پیشرفت داشته باشند.
البته معیارهای دیگه ای هم وجود داره ولی ما سعی کردیم مهمترین ملاک‌های استخدام افراد تو شغل‌های مختلف رو بررسی کنیم. همانطور که در مطلب «همه روش‌های استخدام را بشناسیم» خوانده اید، درباره‌ی روش‌های مختلف پیدا کردن نیرو و جذب کارمند صحبت کردیم. اما اینکه مراحل استخدام شدن به چه شکلی طی می شود و چه مسائلی در آن اهمیت دارد موضوعی است که در ادامه به آن می پردازیم.
اولین مرحله‌ مصاحبه‌ی مقدماتی است که در بسیاری از سازمان ها با اعلام شرایط مورد نظرشان (مثل سن، مدرک تحصیلی، سابقه‌ی کار و…) دیگر این مرحله را انجام نمی دهند ولی در بعضی شرکت ها هم به مصاحبه‌ی مقدماتی اهمیت می دهند.
در مرحله‌ی بعد از شما خواسته می شود فرم درخواست را پر کنید که باید یادتان باشد صحت اطلاعات وارد شده و اینکه چقدر ویژگی های تان را واقعی نشان بدهید و فرم درخواست را پر کنید، می تواند در تصمیم گیری بعدی برای رسیدن به مراحل بعدی استخدام مفید باشد.
بعد از اعلام شرایط و پر کردن فرم اولیه، به مرحله‌ی برگزاری آزمون استخدامی خواهید رسید ک هر سازمان یا مجموعه ای با توجه به قوانین موجود این آزمون را برگزار می کند تا بررسی کند که آیا شما واقعا از نظر تئوری توانایی و مهارت لازم را برای استخدام دارید یا نه!
در مرحله‌ی بعدی که گزینه‌های برگزیده انتخاب شده اند، مرحله‌ی مهم مصاحبه‌ی تخصصی شغلی انجام می شود تا مشخص شود  چه افرادی واقعا لیاقت رسیدن به پست مورد نظر را دارند. عوامل زیادی در مصاحبه‌ی شغلی موثر است و با رعایت اصول درست و داشتن توانایی لازم می توانید نسبت به استخدام تان مطمئن باشید.
معاینه‌ی پزشکی و تایید نهایی افراد منتخب جزو مراحل پایانی استخدام است که بعد از آن فرد در کار تعیین شده مشغول به فعالیت می کند.

برای دیدن شغل های آگهی شده در سایت شیپور به صفحه استخدام در سایت شیپور مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.