درباره استخدام و دورکاری چه می دانیم؟

کارکردن برای امرار معاش و گذران زندگی یکی از واجباته که به جز پیامدهای مالی می‌تونه اثرات روحی و روانی نیز داشته باشه. کارکردن در اذهان عمومی به گونه‌ای تعریف شده که فرد باید حرفه یا پیشه‌ای رو برای خودش در نظر بگیره و در ساعات مقرر شده در محل کارش حاضر باشه و در ازای کاری که انجام میده درآمدی هم داشته باشه.
اما با پیشرفت تکنولوژی و تعریف مشاغل جدید واژه‌ای به نام دورکاری نیز وارد فرهنگ لغت شده و همونطور که از اسمش پیداست لزوما نیازی نیست شما تو محل کار حاضر باشین ولی همون وظایف تعریف شده رو انجام میدین.
دورکاری که از عصر ظهور کامپیوتر و اینترنت رنگ بیشتری به خود گرفته سبب شده تا سازمان‌های بزرگ و کمپانی‌های صنعتی برای بهره‌وری بیشتر و کاهش هزینه‌ها از حول و حوش سال ۱۹۷۰ میلادی به سمت دورکاری کارمندانشون برن. البته این موضوع هنوز خیلی در دنیا فراگیر نشده ولی خیلی کشورها سعی میکنن از مزایای دورکاری استفاده کنن و مدتی هم هست که تو کشور ما این موضوع جدیت پیدا کرده. ولی دورکاری معایب خاص خودش رو هم به همراه داره که سعی داریم تو وبلاگ شیپور به بررسی زوایای مختلف دورکاری بپردازیم.
هدف اصلی استخدام به صورت دورکاری اینه که شما محل کار رو پیش کارمند ببری و سعی کنی از تکنولوژی از جمله اینترنت و کامپیوتر در راستای پیشرفت سریع و کم‌هزینه‌تر مجموعه خودتون استفاد کنین. وجود هزینه‌های سرسام‌آور محل کار، ترافیک‌ها و خستگی‌ها، وضعیت آب و هوایی، شرایط بعضا نامناسب محل کار و مواردی از این دست باعث شده تا استخدام به صورت دورکاری بیش از پیش جدی گرفته بشه. حتی تو قانون خدمات کشوری ایران اومده که کارمند باید هفته‌ای ۴۴ ساعت کار کنه که بخشی از اون میتونه خارج از محل کار باشه.
در زمان دورکاری سازمان و کارمند با هم در ارتباط هستند و خونه میشه محل کار و از ابزارهای نوین ارتباطی برای انجام کار استفاده میشه. تمامی موارد مورد نیاز برای دورکاری نیز در اختیار کارمند دورکار قرار داده میشه.

مزایای استخدام افراد به شکل دورکاری

اولین مزیت دورکاری که به اون توجه زیادی شده کاهش هزینه‌ها هم برای کارمند و هم برای سازمانه. هزینه‌های رفت و آمد و دیگر هزینه‌های جانبی کم میشه و از طرفی کارمند دیگه از منابع سازمان یا خدمات عمومی محیط مثل آب، برق، گاز یا تلفن استفاده نمیکنه و نیاز به تهیه تجهیزات اضافی نیست و تجهیزات فعلی سازمان هم دیرتر مستهلک میشه.
از طرفی سازمان میتونه با جبران این هزینه‌ها در موارد بهتر و مفیدتر سرمایه‌گذاری کنه و اثربخشی بهتری در ارائه خدمات مورد نظر خودش داشته باشه و به نوعی این هزینه‌های اضافی که حالا صرفه‌جویی شده در جای بهتری خرج میشه.
دورکاری باعث میشه در زمان و هزینه استخدام نیروی انسانی، آموزش یا جایگزینی وی و همچنین هزینه‌های جاری نیروهای پرسنلی نیز صرفه جویی بشه. از طرفی فردی که در منزل کنار خونواده‌ش کار میکنه  یا به عبارتی (کار در منزل) احساس رضایت بیشتری داره و میتونه وقت‌هایی که تو مسیر اداره تلف میشد رو بهتر بگذرونه.
از طرف دیگه فرد به دلیل تمرکز بهتر میتونه کار بهتر و بیشتری انجام بده و با توجه به دغدغه‌های فکری کمتر مدت زمان بیشتری رو با انگیزه بالاتر صرف کار کنه که در نهایت کیفیت کار افزایش پیدا میکنه. دورکاری تو بعضی سازمان‌ها باعث شده راندمان تا ۴۰ درصد بالاتر بره.
خیلی‌ها نمیتونن تو محیط‌های شلوغ کار کنن یا قرار گرفتن در کنار کارمندان دیگه باعث میشه که از انجام بهتر کارهاشون باز بمونن و زمان کار به بیهودگی تلف بشه و کار مفید کمتری توی اون انجام بگیره. در دورکاری حتی این امکان وجود داره که کارمند در صورت نیاز و شرایط خاص، زمانی رو که نتونسته کار کنه با یه وقت دیگه توی خونه جبران کنه و اون موقع کار محوله رو انجام بده.
بعضا دوری از محیط شلوغ باعث شکوفا شدن استعدادها و خلاقیت کارمند میشه که میتونه با یه ذهن باز به کارش ادامه بده. حتی کارمند دورکار میتونه تو ایام مسافرت هم به کارش برسه و با آسودگی خاطر راهکارهای بهتری برای انجام کارش پیدا کنه.
افرادی که دارای استعدادهای زیادی هستن ولی از طرفی به دلیل محدودیت‌ها یا معلولیت‌های جسمی نتونستن به کار مشغول بشن به صورت دورکاری میتونن خیلی مفید باشن و نه تنها وضعیت اجتماعیشون بهتر بشه بلکه به سازمان‌ها نیز کمک کنند.
حتی نکته جالب اینه که  استخدام به شکل دورکاری باعث کم‌شدن تردد شهری، کاهش آلودگی، کاهش خطرات و حتی کاهش رشد عجیب جمعیت تو کلانشهرها میشه چون عملا دیگه نیروی کار کمتری برای کار به شهرهای بزرگ میاد.
زنان زیادی که علی رغم داشتن توانایی‌های زیاد به دلایل مختلف از کار دور موندن در صورت دورکاری میتونن وارد جامعه بشن و هم درآمد داشته باشن و هم به سازمان‌های مختلف کمک کنن.
دورکاری باعث میشه تنوع کاری بالا بره و بشه طیف وسیعی از کارها و مشاغلی که سازمان به دلایل مختلف از انجام اونا بازمونده بوده رو انجام داد و در نهایت بهره‌وری و خروجی بهتری نسبت به گذشته به وجود بیاد.
اما دورکاری هم مثل هر چیز دیگه‌ای در کنار مزایای زیادش یه سری معایب داره که قطعا باید به اونا هم پرداخته بشه.
هنوز خیلی از مدیران رده‌بالای ما با سیستم دورکاری و مزایای اون یا نحوه‌ی اجراش آشنایی کافی ندارن و در این زمینه دوره‌های آموزشی یا مطالب مدون زیادی وجود نداره که بشه استفاده کرد.
برای برخی سازمان‌ها تامین تجهیزات و راه‌های ارتباطی با کارمندی که به صورت دورکاری استخدام شده و داره تو خونه کار میکنه سخته یا متخصصان این زمینه رو ندارن. حتی برخی مدیران هنوز با سیستم‌های دورکاری، کامپیوتر، اینترنت، شبکه و مواردی از این دست آشنایی کامل ندارن.
حتی افرادی که قبول میکنن دورکار باشن بعضا تو موارد فوق دچار سردرگمی میشن که ناشی از نبود اطلاعات کافی تو زمینه‌های مختلف دورکاریه و فراهم کردن پیش‌نیازهای لازم برای دورکاری میتونه توجیه‌پذیر نباشه.
در اختیار داشتن برخی تجهیزات، اسناد و لوازم کاری خارج از محیط کار منع قانونی داره و میتونه برای سازمان و کارمند دورکار مشکلات زیادی در پی داشته باشه یا باعث بشه تو اسناد مشکلی به وجود بیاد.
تو زمینه‌ی پرداخت‌ها، پاداش، مرخصی یا اضافه کاری از نظر قانون کار مشکلاتی وجود داره که باعث سردرگمی در امور مالی یا راستی‌آزمایی و نحوه پرداخت‌ها میشه که میتونه نارضایتی طرفین رو در پی داشته باشه.
اما شاید مهمترین عیب دورکاری نبود نظارت کافی روی کارمند دورکاره که میتونه کم‌کاری، عدم تعهد، به موقع یا کامل انجام نشدن کارها، کاهش کیفیت امور و یا موازی کاری و انجام کارهای متفرقه رو در پی داشته باشه.
الان در عصر اطلاعات به سر می‌بریم و به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان دنیای امروز جنگ اطلاعاته و به همین دلیل نمیشه اطلاعات یک سازمان را در اختیار فرد دورکار قرار داد چون ممکنه به هر دلیل این اطلاعات فاش بشن.
بنابراین نتیجه می‌گیریم دورکاری برای هر شغلی به ویژه کارهای عملیاتی یا حساس مناسب نیست و باید سعی بشه اموری از سازمان برای دورکاری در نظر گرفته بشه که امکان انجام اون بدون مشکل تو سازمان باشه.
حالا نکته جالب اینجاست که در کنار دورکاری ما دوراستخدامی هم داریم. یعنی نیروی کار برای پیدا کردن شغل مورد نظر خودش نیازی نیست به مراکز کاریابی، نیازمندی‌های روزنامه‌ای یا آگهی‌های روی دیوار شهر دل ببنده و میتونه به سایت‌های اینترنتی که مثل سایت شیپور تو زمینه استخدام فعالیت میکنن مراجعه کنه. در این حالت هم کارفرما و هم کارجو میتونن بدون پرداخت هزینه نیروی مورد نظر خودشون رو استخدام کنن یا کار مناسبی پیدا کنن.
در زمینه استخدام تو سایت شیپور دو تا امکان مختلف هست.
دوم اینکه کارفرما کارمند مورد نظر و شرایطش رو تو سایت آگهی استخدام کنه و کارجو باهاش تماس بگیره.
خلاصه در کنار دورکاری می تونین از دور استخدامی سایت شیپور هم استفاده کنین برای شروع سری به صفحه استخدام  سایت شیپور بزنید.

به کانال تلگرام سایت شیپور بپیوندید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.