کد رهگیری املاک چیست و چگونه عمل می کند؟

کد رهگیری معاملات املاک چیست؟

در سال ۱۳۸۷ هیات دولت و اتحادیه مشاوران املاک مصوبه و بخشنامه ای را منتشر کردند که بر طبق آن تمام مشاوران املاک می بایستی همه معاملات، نقل و انتقالات ملکی را در سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن (سامانه رهگیری) ثبت کنند. این قانون باعث می شود تا معاملات در بازار مسکن شفاف سازی شود و دولت و نهادهای مرجع بتوانند به آسانی و سرعت آمار بازار مسکن را از لحاظ سطح قیمت‌ ها و حجم معاملات را زیر نظر داشته باشند.

مهم ترین مزیت این سامانه بعد از ساماندهی معاملات ملکی این است که از کلاهبرداری در این بازار جلوگیری می شود و هیچ ملکی نمی تواند دو یا چندین بار فروخته شود. مشکلی که تا پیش از ایجاد این سامانه بسیار شایع شده بود و بسیاری از افراد تمام سرمایه شان را در اثر این کلاه برداری ها از دست داده بودند.
بنابراین دولت با اجباری کردن ثبت معاملات، صدور کد رهگیری و مهر دیجیتال گام مهمی برای کاهش کلاه برداری در بازار املاک انجام داد.

اما کد رهگیری چیست و چگونه عمل می کند؟

برای هر ملک یک کد رهگیری تعریف شده است که در تمام ایران قابلیت پیگیری دارد و حتما باید در متن مبایعه نامه املاک بیان شود.

با وجود این کد، خریدار و فروشنده و مشاوران املاک می توانند از شرایط سند و ملک مورد معامله آگاه شوند.

برای دریافت این اطلاعات طرفین معامله می توانند با وارد کردن پلاک ثبتی از سند ملک اطمینان پیدا کنند و از طریق ارتباط با سازمان ثبت احوال می توانند هویت فرد فروشنده را شناسایی کنند. همچنین با وجود این ساماندهی می توان هنگام معامله، با استعلام از شهرداری از واقع شدن ملک در طرح هایی مثل مترو، فضای سبز و سایر اماکن عمومی آگاه شد.

همچنین طرح ساماندهی املاک طرفین معامله را از میزان بدهی صاحب ملک به بانک مطلع می کند و حتی میزان بدهی مالیاتی صاحب ملک را نیز مشخص می کند. در این میان جعبه سیاهی نیز وجود دارد که مشاور املاک می تواند با استفاده از رمز عبور و شناسه صنفی خود وارد آن شود و هرگونه استعلامی که انجام دهد، در این سامانه به ثبت می شود. در صورتی که ملک مشکلی نداشته باشد سامانه آن را به عنوان یک ملک و معامله سالم ثبت می کند و برای آن کد رهگیری صادر می شود.

برای دیدن قیمت انواع ملک و خرید خانه به سایت شیپور صفحه املاک مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.