بیماری درمان نشدنی املاک تهران چیست؟

امسال چهار سال می شود که بازار مسکن در ایران با رکود سنگینی رو به رو است و این موضوع با فصل های مختلف سال تشدید می شود یا کمتر می شود. الان که در فصل زمستان قرار داریم این رکود بیش از پیش احساس می شود. البته افزایش ۵ تا ۶ درصدی قیمت فروش، رهن و اجاره آپارتمان و … هم در این تشدید رکود بی تاثیر نبوده است. واضح است که وقتی املاک و مسکن دچار رکود شود صنایع وابسته به آن هم درگیر این معضل می شود.

این موضوع در شهرهای بزرگی مثل تهران بیش از سایر شهرها به چشم می آید. باتوجه به این که میزان سود بانکی مدتی است کاهش پیدا کرده است، مالکان خانه های مسکونی برای اجاره آپارتمان در تهران دیگر ودیعه قابل توجهی دریافت نمی کنند که با سپرده گذاری آن در بانک از سود آن بهره مند شوند، در عوض اجاره بهای بیشتری دریافت می کنند تا این کاهش سود، جبران شود و این داستان اجاره آپارتمان در تهران فقط به ضرر مستاجرانی است که علاوه بر دادن ودیعه می بایست اجاره بهای کمرشکنی هم بپردازند.

املاک تهران مدت ها است که ساختار بیماری پیدا کرده است و با اجرای انواع و اقسام برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت همچنان با این بیماری رکود یا افزایش قیمت ها دست و پنجه نرم می کند. از طرفی افزایش نرخ ارز در مدت اخیر باعث شده است تا قیمت مصالح ساختمانی بیش از پیش افزایش پیدا کند و این موضوع ساخت و ساز املاک را نیز دچار بحران کرده است.

تمام این عوامل علاوه بر عناصر دیگر باعث شده است تا هم قیمت اجاره آپارتمان در تهران و هم قیمت خرید و فروش آن میلیاردی شود و مستاجران برای سکونت در تهران مجبور باشند اجاره های میلیونی و ودیعه های میلیاردی بپردازند. به عنوان مثال قیمت اجاره آپارتمان در ونک برای آپارتمانی ۱۱۰ متری ۴۰ میلیون تومان ودیعه است و ۳ میلیون تومان اجاره بها و این یعنی قسمت اعظم درآمد یک خانواده در تهران.

اما به نظر می رسد در سال جدید یعنی سال ۱۳۹۶ شاهد رونق کم و بیش بازار املاک در تهران باشیم.

برای دیدن قیمت املاک ایران و تهران به سایت شیپور صفحه املاک مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.