ما ایرانی ها از کی رو مبلمان نشستیم؟!

شاید تا حالا با خودتون فکر کردین که قدمت مبلمان و صندلی به چه تاریخ و دوره ای بر میگرده و شاید حدس زدین که مبل یه صنعت مدرنه که در نهایت بتونه دو قرن سابقه داشته باشه. اما بررسی ها نشون میده تاریخچه مبلمان با شهرنشینی بشر آغاز شد. در گذشته انسان ها دور رئیس یا سر دسته جمع می شدن و در اون زمان نشانه تشخیص رئیس مبلمان بوده که بعنوان نشانه برتری مورد استفاده قرار می گرفته تا اونجا که رئیس یا سردسته همیشه صندلیشو با خودش حمل می کرده و بعد از مرگ همراه با بقیه وسایلش با اون دفن می شده.
صندلی بعنوان یه وسیله نشستن از هزاران سال پیش به شکل های گوناگون وجود داشته. یکی از نمونه های اولیه این نوع صندلی های اولیه، یه چهارپایه ساده هست.
کاووش ها نشون میده که قدیمی ترین چهار پایه موجود در منطقه خاور نزدیک باستان از حفاری های باستان شناسی تپه چشم علی در جنوب شرق تهران (شهرری) در کاوش های اریک اشمیت در سالهای ۶-۱۹۳۴ به دست اومده.
اما قدیمی ترین نمونه صندلی در ایران، در نقش برجسته ای بر مهره ای از جنس سنگ یمانی آبی رنگ از دوره عیلام نقش شده. نمونه های زیادی از این نوع صندلی و مبلمان از دوره عیلام در نقوش روی مهرهای استوانه ای این دوره مشاهده میشه که شاهدیه بر استفاده از صندلی و تخت در روزگار عیلام.
این نوع چهارپایه با پایه هایی به شکل پنجه شیر بارها در صندلی ها و تخت های مربوط به دوران هخامنشی تکرار شده.
ایرانیان باستان از تخت خواب هم استفاده میکردن. در واقع ایرانیان جزو اولین انسان هایی بودن که از تخت خواب به عنوان مبلمان محل زندگی استفاده می کردن.
نمونه های فراوانی از مدل های کوچیک این نوع تخت ها، توی حفاری های باستان شناسی منطقه شوش و از دوره عیلام به دست اومده، که معمولا همشون دارای یک صفحه مستطیل شکل ساده با چهارپایه کوتاه بوده و روی سطح اصلی تخت تصاویری کشیده می شده. این نوع تخت ها اغلب از جنس گل و سفال ساخته شدن.
بهترین نمونه های مبلمان، تخت و صندلی در ایران باستان مربوط به دوره هخامنشیه.
توی کتاب شاهنامه که داستانهای حماسی فردوسی به تصویر کشیده، نمونه های فراوانی از تخت و صندلی و مبلمان مورد استفاده درباریان ایران مواجه میشیم. حتی توی بعضی از تصاویر مینیاتور به نمونه هایی از صندلی بر می خوریم که به وسیله هنر منبت و معرق تزئین شدن.
با شروع دوره صفوی و بعد دوره قاجار که پای اروپائیان به کشور ایران باز شد و با مسافرت شاهان قاجار به فرنگ، مبلمان نوع اروپایی به دربار شاهان صفویه، قاجار و پهلوی راه پیدا کرد.
توی این دوره تعدادی مبلمان یا بهتر بگیم تخت یا صندلی توسط هنرمندان ایرانی ساخته شد که الان توی موزه ها هستن مثل تخت طاووس و تخت یا صندلی نادری. تخت مرمر که از سنگ یکپارچه مرمر و توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده و در عمارت کاخ گلستان نگهداری میشه.

البته باید بدونین که استفاده از مبلمان در ایران از دوران باستان تا دوران معاصر در انحصار طبقه حاکم و بزرگان بوده و استفاده از این عنصر تجملاتی در واقع از دوره قاجار و عصر پهلوی مورد توجه طبقه مرفه قرار گرفت وکم کم وارد خونه های مردم عادی شد.
پس مبینیم که در طول تاریخ ایران، مردم از فرش برای نشستن استفاده می کردن اما میز وسیله ای بوده که برای انجام کار مثل نوشتن مورد استفاده قرار می گرفته.
ولی امروزه با توجه به رشد آگاهی و خواست مردم به دکور منزل با مبلمان، این صنعت رشد زیادی پیدا کرده و از ۵۰ سال قبل تا الان، پیشرفت های زیادی در این حوزه میشه مشاهده کرد. با این همه فرش و قالی همچنان زینت دهنده اتاق های ایرانی هست و هرگز مبلمان نتونسته جای فرش رو بگیره.

اگه خواستین درباره مبلمان بیشتر بدونین می تونین مطلب جنگ بین مبلمان وپیشی و آقا خرگوشه! رو مطالعه کنین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.