مسکن در سال ۱۳۹۴ به کجا خواهد رفت؟

مدیریت رکن اصلی هر سازمانی را تشکیل می‌دهد و خانواده نیز به عنوان یک سازمان اساسی از این قاعده مستثنی نیست. گرچه مدیریت در سطوح مختلف گسترش می‌یابد به بازار کار و سرمایه هم نفوذ می‌کند ولی در هر حال مهمترین وظیفه یک مدیر خوب تصمیم‌گیری درست است.
گاه با یک تصمیم‌گیری منطقی و به موقع می‌توانید شرایط زندگی را به گونه‌ای برای خود رقم بزنید که سال‌های سال پیامدهای مثبت آن در تمامی مراحل زندگی شما دیده شود و گاه ممکن است با یک تصمیم‌گیری اشتباه زندگی شما به ورطه نابودی کشیده شود. برای تصمیم‌گیری درست عواملی چون تحلیل صحیح و آگاهی از آینده براساس معیارهای مختلف می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد.
مسکن یکی از بنیادی‌ترین و در عین حال مهمترین ارکان زندگی بشری است که از دیر باز مورد توجه بوده است. تمامی افراد سعی می‌کنند در زندگی خود با تلاش و کوشش به یک سر پناه مناسب برسند و گاهی پیش می‌آید با رقم خوردن شرایطی بر خلاف آنچه تصور می‌کنید همه چیز نابود می‌شود. خیلی با مشقت زیاد و سال‌ها خون دلخوردن پس‌اندازی را برای خرید مسکن تهیه می‌کنند، خیلی‌ها در کار ساخت و ساز هستند و خیلی‌ها نیز قصد دارند به عنوان یک بازار سرمایه به آن نگاه کنند. در این بین نیز هستند افرادی که به نوعی شغل و درآمد زندگی آنها به بازار مسکن و ساخت و ساز گره خورده است.
پس با یک نگاه دقیق و البته تحلیلی با توجه به شرایط پیشین و کنونی بازار و در نظر داشتن عوامل مختلف می‌توان از دیدگاه کارشناسان امر استفاده کرد و پیش‌بینی مناسبی از بازار مسکن در آینده داشت. با توجه به اهمیت این موضوع بر آن شدیم این بار در شیپور ضمن بررسی بازار مسکن نیم نگاهی داشتیم باشیم به آینده آن در سال ۹۴ تا شاید بتوانیم در هر قشری که هستیم، انتخابی درست و آینده ساز داشته باشیم. با شیپور همراه باشید.
بازار مسکن طی چند سال اخیر شرایط پر فراز و نشیبی را سپری کرده است و اوضاع به گونه‌ای رقم خورده که کمی گام برداشتن در این بازار با ترس و اضطراب و بعضا نا امیدی برای اقشار ضعیف یا جوان جامعه همراه است. ولی تهیه مسکن دائم به عنوان یک سر پناه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. قیمت مسکن شرایط ثابت، رکود، تورم یا رونق را به خود دیده است و این بالا و پایین شدن در چندین سال گذشته کمی گیج کننده بوده است.

بعد از ظهور مسکن مهر در ایران و ساخت سازهای فراوانی که در این زمینه صورت گرفت کمی قواعد بازی پیچیده شده است و وام‌های خرید خانه که از سوی بانک مسکن نیز ارائه می‌شود به آن دامن زده است. حضور پر قدرت دلالان، سرمایه‌گذاران و حتی نوسانات نرخ ارز و مذاکرات هسته‌ای در کنار تحریم‌ها، قیمت نفت، قیمت طلا و سکه و قدرت خرید مردم از جمله عواملی است که می‌تواند در بازار مسکن موثر باشد.
حدود ۹۵ درصد بازار مسکن کشور در اختیار بخش خصوصی و سرمایه‌گذار غیر دولتی است که سالانه ۲۵ درصد نیز به این سرمایه افزوده می‌شود. شرایط اقتصادی کشور نقش تعیین کننده‌ای در بازار مسکن دارد و نرخ تروم، ثبات کشور، افزایش قدرت خرید مردم و برنامه‌های دولت می‌تواند در رونق بازار مسکن موثر باشد. بازاری که چند سالی است در یک خواب زمستانی سنگین فرو رفته و بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز با خروج سرمایه خود از این بازار به سمت معاملات و بازارهای دیگری چون ارز، طلا و سکه یا بورس رفته‌اند.
برای پیش‌بینی‌های دقیق‌تر از روند اوضاع مسکن در سال ۹۴ چندین نظریه متفاوت وجود دارد. نظرات مردم، نظرات کارشناسان و نظرات افراد فعال در حوزه مسکن از جمله سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، مشاوران املاک و افرادی که بنوعی در این بازار سهیم هستند. برخی از کارشناسان بر این باورند که ثبات قیمت مسکن در سال ۹۴ فاقد منطق اقتصادی است. با توجه به روند قیمت مسکن از سال ۸۷ تا ۹۰ که منفی بوده، در سال ۹۱ رشد مثبتی را تجربه کرده و دوباره از سال ۹۲ وارد یک رکود و کاهش قیمت سنگین شده که تا اواخر سال ۹۴ ادامه خواهد داشت. گسترش روابط بین الملل، کاهش تورم، افزایش نقدینگی و قدرت خرید مردم، طرح‌های دولت در حوزه مسکن، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و افزایش کلی دستمزدها شاید در کنار برخی سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند قیمت تمام شده مسکن را افزایش دهد و به جای رونق رکودی شدیدتر بر این بازار سایه افکند.
اما انتظار می‌رود با برنامه‌های پیش‌بینی شده برای کاهش یا تثبیت قیمت بازار مسکن و اتفاقاتی که در سال ۹۴ تمام کشور انتظار به وقوع پیوستن آنها را می‌کشند، از اواخر سال ۹۴ یا اوایل سال ۹۵ کم‌کم رونق و رشد به بازار مسکن بازگردد و تا سال ۹۷ نیز این وضعیت ادامه داشته باشد. در این اوضاع نابسمان قطعا دولت می‌تواند نقشی بسیار سرنوشت‌ساز ایفا کند.
کارشناسان قسمت دوم علت رکود بازار مسکن در سال ۹۴ را ادامه روند کاهش تقاضای مسکن می‌دانند. کم شدن قدرت خرید مردم، کمبود نقدینگی و حضور سرمایه‌های مردم در بازارهای دیگر از جمله مواردی است که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند. اما از طرف دیگر انتظار با توجه به برنامه‌های دولت از جمله کاهش نقدینگی، حذف یارانه بگیران پردرآمد و افزایش سقف وام مسکن از پایان سال ۹۴ اوضاع متفاوت شود.
گروه دوم مشاوران املاک هستند که با توجه به وضعیتی که در چند سال اخیر تجربه کرده‌اند کمی نا امیدتر به نظر می‌رسند و با وضع معیشتی مردم به این زودی امیدی به گره‌گشایی ندارند. کاهش تعداد معاملات صورت گرفته در ۲ یا ۳ سال اخیر و کاهش ۱۳٫۳ درصدی زیربنای فروخته شده در تهران نیز گواه ادعای این افراد است و معتقدند در حال حاضر مسکن‌های زیادی برای فروش قرار دارند که متاسفانه خریداری برای آنها وجود ندارد. حتی آنهایی که تا همین ۱ یا ۲ سال پیش به بازار مسکن به چشم یک سرمایه گذاری نگاه می‌کردند و با خرید و فروش ملک یا ساخت و ساز در پی کسب درآمد بودند نیر کم کم از این بازار خارج شده‌اند.
تعداد مشاورین امکلا در شهرهای کشور اصلا کم نیست و آنها تنها بخشی که کمی با زونق همراه است را بازار رهن و اجاره و خرید و فروش شهرک‌های تازه ساخت از جمله مسکن مهر می‌دانند. خیلی‌ها سعی می‌کنند به رهن و اجاره ملک خود روی بیاورند تا بتوانند بخشی از سرمایه خوابیده خود را جبران کنند. برخی از افراد هم با تمام سرمایه آورده خود به دنبال خرید مسکن ارزان قیمت هستند.
از طرف دیگر این افراد معتقدند رکودی که بر بازار حاکم است به این زودی به رونق تبدیل نخواهد شد و حتی اگر تمامی معادلات درست از آب درآید و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در کنار تدابیر اتخاذ شده محقق شود این رکود با شیبی بسیار کم به سمت رونق پیش می‌رود.
اما گروه سوم از بین مردم یا افراد شاغل در بازار مسکن خارج می‌شود. این گروه افزایش تخیلی و به دور از واقعیت قیمت مسکن، نبود قدرت خرید، کمبود نقدینگی، اصولی نبودن ساخت و ساز، خروج سرمایه‌های قابل توجه از بازار مسکن، نداشتن چشم انداز روشن از آینده بازار مسکن و نبود نظارت کافی بر این بازار را از جمله مهمترین عوامل کاهش رونق بازار مسکن و رکود حاکم بر آن می‌دانند.
به نتایج نظرسنجی که توسط وب‌سایت خبرآنلاین منتشر شده است دقت کنید:

Business Monitor به عنوان یک مرجع معتبر با توجه به کاهش شدید قیمت نفت و اواع مسکن در بازار ایران اعلام کرده است پیش‌بینی خود از رشد ۲٫۸ درصدی را به ۱٫۶ درصد در سال ۲۰۱۵ میلادی کاهش می‌دهد. این موسسه پیش‌بینی کرده است ۵ سال زمان می‌برد تا به طور متوسط رشد صنعت مسکن ایران به ۳٫۴ درصد برسد.
حال به آمار فوق کاهش ۴۸٫۲ درصدی صدور پروانه ساخت را نیز اضافه کنید تا ببینید میل به ساخت و ساز نیز در بازار مسکن به شدت کاهش یافته است. جالب است بدانید حتی ۴۰ درصد پروانه‌های صادر شده برای ساخت به مرحله اجرا هم نرسیده است.
شرایط رقم خورده در دولت قبلی و دولت فعلی سبب شده است تا بازار سر در گم باشد. در دولت گذشته نیز وعده و وعیدهای زیادی اعلام شد که از جمله آن می‌توان به مسکن مهر اشاره کرد که گرچه توانست بسیاری از کم درآمدهای جامعه را صاحب خانه کند ولی خیلی‌ها نیز بعد از چندین سال همچنان با مشکلات عجیب و غریبی دست به گریبان هستند که با توجه به روی کار آمدن دولت جدید و اینکه هنوز این مشکلات برطرف نشده است، به نظر می‌رسد رضایت نیز کاهش یافته باشد.
البته دولت جدید نیز در راستای تحقق اهداف خود برنامه‌های ویژه‌ای دارد. افزایش وام مسکن به ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان، ایحاد صندوق‌های مسکن و ساخت مسکن‌های ویژه در کنار برنامه‌های اقتصادی برای کاهش تورم و افزایش قدرت خرید مردم با چشم امید به روند مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها از جمله تدابیر دولت در بازار مسکن است. گرچه بسیار از کارشناسان هنوز معتقدند شواهد نشان می‌دهد که در سال ۹۴ نیز همچنان قیمت مسکن در کنار رکود ان افزایش می‌یابد.
در تصویر زیر می‌توانید بسته‌های پیشنهادی جدید دولت و بانک مسکن را مشاهده کنید.

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت و شرایط بازار مسکن قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدهاست که با توجه به تغییرات و افزایش ناگهانی آنها قیمت تمام شده مسکن بالاتر رفته و از همین رو پیش‌بینی می‌شود قیمت مسکن افزایش داشته باشد. به هر حال باید ببینیم تفکر و تدبیر دولت برای جبران این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۴ چیست.
چشم خیلی‌ها از مردم و اقشار عادی جامعه که تنها به دنبال یک سر پناه هستند گرفته تا مشاوران املاک، کارگران ساختمانی و فعالان این حوزه، سرمایه‌گذاران و مشاوران املاک و حتی دولتمردان به اتفاقات سال ۹۴ دوخته شده است و انتظار می‌رود آینده خوبی برای بازار مسکن ایران رقم بخود که باید نتایج آن را در پایان این سال جستجو کنیم. حتی آنهایی که الان هم برای خود مسکنی دارند و یا سالهاست در این بازار فعالیت می‌کنند نیز برای تغییرات در شرایط خود در هوایی مه‌آلود و تاریک گام بر می دارند و قدم‌هایشان نیز لرزان است. شیپور آرزو دارد که بازار مسکن در سال ۹۴ شرایطی کاملا متفاوت و پر رونق را به خود ببینید که در نهایت همه راضی و خوشحال باشند.
مسکنی گرم و مستحکم را در سال ۹۴ برایتان آرزومندیم.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.