چه حیوان خانگی مناسب شماست؟!

شاید مدتی است که به این فکر می کنید، بد نیست شما هم یک حیوان خانگی داشته باشید. یک حیوان دوست داشتنی که وقتی از سرکار برمی گردید، سرتان را گرم کند و رسیدگی به آن فضایتان را عوض کند. اما خب، مساله مهم این است که هنوز نمی دانید چه نوع حیوانی را باید انتخاب کنید. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت پیدا می کند، که شما با خانواده تان زندگی می کنید و یا کودکی در خانه دارید.
بر این اساس، انتخاب یک حیوان خانگی نیازمند توجه به نکاتی است که در صورت نادیده گرفتنشان، حتما شما را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.
اولین نکته این است که آیا شما فضای کافی و مناسب برای نگهداری حیوان خانگی دارید؟ در این مورد باید اشاره شود که بعضی حیوانات مانند گربه و خرگوش نیازمند فضای بزرگی هستند تا بتواند جست و خیز کنند. این خصلت اگرچه ذاتیه خرگوش است اما گربه ها هم وقتی خوشحال هستند و حالشان خوب است، خیلی بازیگوش می شوند.
ضمن آنکه محل نگهداری حیوان خانگی باید طوری باشد که وسایل خانه برایش ایجاد خطر نکند. همچنین در صورتی که خانه شما مفروش به فرش های قیمتی و مبلمان چوبی است، باید بدانید جوندگانی مانند خرگوش و سنجاب به طور حتم به آن ها آسیب خواهند رساند.
علاوه بر این محل نگهداری هر حیوان، نیازمند میزان مشخصی از رطوبت و دما است. قبل از انتخاب یک حیوان خانگی، از احتیاجات بدنی حیوان در این خصوص اطلاع کسب کنید.
نکته دیگر در مورد انتخاب نوع یک حیوان خانگی، آشنایی با نیازهای غذایی آن هاست. اگر به این نکته توجه نشود ممکن است جان حیوان به خطر افتد. زیرا برخی از حیوانات نیازمند غذاهایی هستند که در شهرهای بزرگ کمتر در دسترس است. مانند تهیه یونجه برای خرگوش ها و همستر. همچنین آگاهی از قیمت مواد غذایی مورد نیاز و مکمل های غذایی حیوانات خانگی هم بسیار مهم است.
مورد بعدی مربوط به بیماری هایی است که هر حیوان بسته به نوعش به آن مبتلا می شود. در این باره لازم است اطلاعاتی در زمینه بیماری مشترک بین انسان و آن حیوان نیز داشته باشید. این مساله زمانی بیش از پیش اهمیت می یابد که یکی از اعضای خانواده شما به چیزی آلرژی داشته باشد و یا به بیماری ای خاصی دچار باشد. همچنین در خانه هایی که کودکان هستند، حتما باید به نوع حیوان خانگی و مشکلاتی که ممکن است برای یک کودک به همراه آورد توجه شود.
مساله مهم دیگر بحث هزینه های مربوط به مراقبت های پزشکی حیوان است. برخی حیوانات نیاز دارند زود به زود نزد دامپزشک برده شوند و یا واکسن هایی به آن ها تزریق شود که بعضا گران قیمت هستند. از این رو لازم است در این خصوص نیز آگاه شوید.
نکته قابل توجه بعدی این است که در غیاب شما چه کسی مسئول رسیدگی به حیوان خواهد بود؟ در صورتی که خواستید حیوان را برای چند روز به کسی بسپرید، آیا امکان تغییر محل زندگی برای حیوان وجود دارد؟ این مساله سلامتیش را با خطر مواجه نمی کند؟
موضوع دیگری که لازم است دقت کنید، این است که در صورت بزرگ شدن حیوان، آیا شما قادر خواهید بود از پس هزینه های غذایی، مراقبت پزشکی و محل نگهداری آن برآیید؟ یادتان باشد حیوانات بالغ شده بنا به غریزه شان نیازمند جفت گیری هستند، در این صورت یا باید آن را عقیم کنید و یا برایش جفت پیدا کنید.
مساله آخر به وقت و زمان شما برمی گردد. بعضی از حیوانات بیش از بقیه نیازمند توجه و صرف وقت هستند. مثلا گربه ها اگرچه چندان به گردش احتیاج ندارند اما گاهی باید برای بازی با آنها زمان بگذارید. در این صورت لازم است قبل از آنکه حیوانی را به خانه بیاورید، بسنجید که آیا وقت کافی برای رسیدگی به امور حیوان از جمله تمیز کردن محل زندگی، تهیه غذا و بازی و گردش آن دارید یا نه؟ این نکته آنقدر مهم است که در صورت رعایت نکردن، ممکن است حیوان را با بیماری روبرو کند.
در نهایت آنکه، اگر با توجه به تمامی این موارد چندگانه تصمیم گرفتید یک حیوان خانگی داشته باشید، بهتر قبل از هر جا به سایت شیپور سر بزنید. در این سایت شما می توانید با حیواناتی که صاحبانشان به دلایل مختلف، آنها را برای فروش گذاشته اند آشنا شوید. همچنین برای تهیه لوازم مورد نیاز حیوانتان، همین سایت با ارائه امکان خرید وسایل با قیمت پایین، باعث صرفه جویی در هزینه هایتان خواهد شد.
ضمنا برای آگاهی از آدرس دامپزشکی ها میتوانید مطلب «مهمترین لیست مورد نیاز برای حیوانات خانگی» را در وبلاگ شیپور بخوانید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.