چرا استخدام دولتی برای خیلی ها جذابه؟

از روزی که شروع کردم به آماده شدن برای کنکور، مامان و بابام مدام تو گوشم می خوندن: یه جوری درس بخون که یه دانشگاه عالی بورسیه دولت بشی تا وقتی که فارغ التحصیل شدی مستقیم و بی دردسر بری سرکار. این جوری هم دوره بهت خوش میگذره و هم نگران استخدام نیستی.
حرفاشون اگرچه اون روزها که هنوز کنکور هم شرکت نکرده بودم و فقط از همه دنیا برنامه فشرده درس خوندن پیش روم بود، خیلی اذیت کننده می اومد اما به نظرم اونها زیادی نگران بودن و بیخودی داشتن منو تحت فشار قرار می دادن. اون دوره فقط قصدم درس خوندن و قبول شدن تو کنکور بود.
ولی وقتی که نتایج کنکور منتشر شد و من انتخاب رشته کردم، به تنها چیزی که توجه نکردم برگزیدن یه رشته بورسیه بود. اصلا فکر نمی کردم یه روز که البته منظورم همون چهار سال بعده، دربه در دنبال استخدام باشم.
تصور من از قبول شدن توی رشته خوب و توی یه دانشگاه اسم و رسم دار، با چیزی که بعد از تموم شدن دوره کارشناسی باهاش مواجه شدم، زمین تا آسمون فرق داشت. یادمه همه دوره دانشجویی با خیال به دست آوردن یه مدرک ارزشمند با معدلی قابل قبول و استخدام توی یه اداره دولتی درست و حسابی، گذشت.
راستش منم اولش مثل مامان و بابام همه استخدامی ها رو در شغل دولتی می دیدم و گمون نمی کردم یه روز مجبور شم قید آزمون استخدام دولتی رو بزنم و شروع کنم به ارسال رزومه به شرکت ها و موسسات خصوصی. روندی که باعث شد من با سایت شیپور هم آشنا بشم.
مامانم تعریف می کرد قدیم ترها یعنی تا قبل از شروع دهه ۶۰، کارمند دولت بودن به معنای وجود یه آب باریکه تو زندگی بود. کسی اونقدرها مشتاق نبود بره زیر باره رفت و آمد سی ساله با شندرغاز حقوق. موضوعی که اون دوره بیشتر از همه آدم های مشغول در شغل دولتی رو اذیت می کرده این بوده که دیگه وقتشون ماله خودشون نبود و مجبور بودن برای خرید چهارتا نون مرخصی رد کنن.
اما امروز همه چیز عوض شده. اگرچه هنوز هم کارمندها چه در عرصه خصوصی و چه در حوزه دولتی، نسبت به بازاری ها، درآمد چندانی ندارن و به قول معروف هشتشون گرو نهشونه، ولی تقریبا همه فارغ التحصیل های دانشگاه ترجیح میدن استخدام یه اداره دولتی بشن.
علتش هم بر میگرده به ثبات شغلی. این شاید مهمترین عاملیه که افراد دوست دارن کارمند بخش دولتی باشن تا خصوصی، هرچند که ضوابط حوزه دولتی به مراتب از حوزه خصوصی سخت تره. واقعیت اینکه با توجه به حجم روزافزون بیکاری ها و تعدیل نیروها به خاطر کسادی بازار و یا ورشکستگی های یکباره شرکت های خصوصی، باعث شده اشخاص جویای کار اولویت استخدام رو به مراکز دولتی که کاملا با ثبات هست، بدن.
یکی دیگه از دلایل این موضوع، مربوط به شرایط کاریه. طبیعتا همه میدونن، کار توی مؤسسات خصوصی به معنی استفاده از تمام توان و انرژیه که البته نیازمند ارتقا مهارت و دانش تخصصی هم هست. شاغلین حوزه خصوصی یکی از مهمترین ویژگی هایی که دارن، به روز بودن دانششون هست. اما بخش های دولتی کمتر به این مساله توجه دارن، هرچند که در ابتدا از طریق آزمون استخدامی مساله مهارت و علم افراد باید ثابت بشه ولی در روند کار، به دلیل یکنواخت بودن امور، چندان این موضوع مورد توجه مدیران نیست. به همین دلیل سختی کار در موسسات خصوصی بیشتره اگرچه که به همون اندازه زمینه ارتقا و پیشرفت هم افزونتره.
دلیل بعدی برمیگرده به تسهیلاتی که استخدامی های دولتی در مقایسه با کارمندهای بخش خصوصی دارن. در بخش خصوصی ممکنه کارمند، روزهای زیادی از مرخصی سالانه اش رو استفاده نکرده باشه چون ممکنه گرفتن مرخصی به دلیل تراکم کاری و حجم بالای امور، با موافقت مدیر روبرو نشه. در این مواقع کارمندها هم توان اعتراض ندارن. ولی کارمند بخش دولتی صرف داشتن حق مرخصی، میتونه برگه مرخصی رو پرکنه و مدیر عملا موظفه اون رو امضا کنه. علاوه بر این پاداش پایان سال، دریافت بن های نقدی و غیر نقدی به مناسبت های مختلف، از مزایای حضور در بخش دولتیه.
و کلا به این دلایله که رقابت برای قبول شدن در آزمون استخدام دولتی حتی فشرده تر و استرس دارتر از کنکور ورودی دانشگاهه.
اما اینکه چی شد من سایت شیپور رو شناختم، به زمانی بر میگرده که امیدم رو برای قبولی توی آزمون استخدام دولتی از دست دادم و مجبور شدم برای پیدا کردن کار، شروع کنم به گشتن آگهی استخدام روزنامه ها و سایت ها. تو این بین، وقتی کلید واژه “استخدام” رو جستجو کردم به این سایت برخوردم.
اونجا متوجه شدم سایت شیپور یه بخش ویژه داره به اسم “استخدام” که میشه روزمه کاری رو به صورت رایگان منتشر کرد. همچنین ضمن منتظرموندن برای تماس از سوی مؤسسات خصوصی، امکان بررسی آگهی های استخدام شرکت های خصوصی که اینجا درج کرده بودن، وجود داشت.
خلاصه اینکه من هم رزومه خودم رو توی سایت شیپور منتشر کردم و بعد از گذشت یه مدت کوتاه تونستم توی یه موسسه خصوصی استخدام بشم، تجربه ای که باعث شد امروز به شما و دوستانتون هم پیشنهاد بدم، برای پیدا کردن یه شغل مناسب، از شیپور کمک بگیرین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.