همه چیز در مورد کارت سوخت

در سال ۱۳۸۶ مسئولین کشور تصمیم گرفتند تا برای دارندگان وسایل نقلیه کارت سوخت صادر کنند؛ بر این اساس سهم مشخصی برای هر فرد به صورت ماهانه در حساب کارت سوختشان شارژ می‌شد و دارندگان کارت سوخت می‌توانستند سهمیه خود را مدیریت کنند تا مجبور به پرداخت هزینه مازاد مصرف نشوند؛ اما چرا سهمیه‌بندی؟
از سال ۱۳۷۵ به بعد مصرف بنزین در کشور به ‌شدت رو به افزایش است تا جایی که این مصرف از سی و سه میلیون لیتر در سال ۱۳۷۵ به هفتاد و سه میلیون لیتر در سال ۱۳۸۵ رسید، یعنی چیزی در حدود ۲/۲ برابر؛ متاسفانه یک‌سوم از این مقدار مصرف، نیاز به واردات داشت و این یعنی خروج مقدار چشم‌گیری ارز از کشور؛ مسئولین توانستند با سهمیه‌بندی بنزین در سال ۱۳۸۶ و ارائه کارت سوخت به مصرف‌کنندگان علاوه بر مدیریت صحیح مصرف سوخت، آمار دقیقی از ورود و خروج پالایشگاه‌ها و پمپ‌بنزین‌ها داشته باشند تا بتوانند از قاچاق چند میلیون لیتری بنزین در سال جلوگیری کنند.

علت بازگشت کارت سوخت

طی ۸ سال استفاده از کارت سوخت از میلیون‌ها لیتر واردات بنزین جلوگیری شد و این یعنی میلیاردها دلار صرفه‌جویی در اقتصاد کشور؛ متاسفانه با تک‌نرخی شدن قیمت بنزین، در برخی از مناطق مرزی کشور آماری بالایی از قاچاق سوخت به چشم می‌خورد که گاهی این آمار به ۴۰ درصد مصرف مازاد می‌رسد. ازآنجایی‌که مصرف سوخت در کشور رو به افزایش است و حتی با وجود پالایشگاه‌های جدیدی که طی چند سال اخیر بازگشایی‌شده، همچنان نیاز به واردات بنزین احساس می‌شود؛ مسئولین تصمیم گرفتند تا مجددا به یاری سامانه کارت سوخت این بحران را مدیریت کنند.
طی این اقدام شرکت ملی پخش پالایش و پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرد مالکین وسایل نقلیه که فاقد کارت سوخت هستند، برای دریافت کارت سوخت خود اقدام کنند؛ همچنین در همین راستا سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد اجرای مجدد سامانه کارت سوخت صرفا جهت برقراری مدیریت مصرف است و هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای نرخ سوخت در نظر گرفته نشده است.

درخواست و صدور کارت سوخت

درخواست و صدور کارت سوختدر بیستم مرداد ۱۳۹۸ استفاده از کارت سوخت برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه الزامی شد البته طی جلسه غیرعلنی در مجلس قرار شد با حضور سامانه کارت سوخت علاوه بر ثابت ماندن قیمت سوخت، محدودیتی هم در سوخت‌رسانی وجود نداشته باشد. با تصویب این قانون مالکینی که خودرو آن‌ها کارت سوخت ندارند با مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ و به همراه داشتن مدارک ذیل می‌توانند برای دریافت کارت سوخت خود اقدام کنند:

 • حضور مالک و یا وکیل قانونی وسیله نقلیه
 • اصل و کپی سند خودرو و مدارک خودرو
 • اصل و کپی مدارک شناسایی مالک و یا وکیل قانونی خودرو
 • ارائه آدرسی دقیق و معتبر همراه با کد پستی
 • بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو
 • پرداخت مبلغ ده هزار تومان به‌حساب شرکت پخش و پالایش فراورده‌های نفتی (واریز مبلغ فوق از طریق اینترنت، عابر بانک و یا فیش واریزی بانکی به‌ هیچ‌ عنوان قابل‌قبول نیست و مبلغ فوق حتما باید از طریق دفاتر پلیس ۱۰+ به‌حساب شرکت نفت واریز شود)

نکات مهم درباره کارت سوخت

 • مراقب پیام‌های جعلی باشید

پلیس فتا هشدار می‌دهد! در پی اعلام استفاده از کارت سوخت، کلاه‌برداران نیز دست‌به‌کار شدند و با ارسال پیام کوتاه و انتشار آگهی در فضای مجازی کاربران را به سمت فیشینگ هدایت کرده و با جعل اطلاعات کارت‌بانکی افراد اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آن‌ها می‌کنند.

 • سامانه معتبر برای رهگیری کارت سوخت

افرادی که برای کارت سوخت خود اقدام کرده‌اند، اما تاکنون موفق به دریافت آن نشده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه epolice.ir و واردکردن پلاک خودرو، بارکد پستی کارت سوخت خود را دریافت کنند. در صورت وجود هرگونه اطلاعات در مورد کارت سوخت خودرو شما، کافیست کمی صبر کنند تا کارت سوخت به اداره پست تحویل داده شود. همچنین با ارسال VIN موجود در کارت خودرو و ارسال به سامانه ۳۰۰۰۵۱۵۰ می‌توانند کارت سوخت خود را در اداره پست رهگیری کنند.

 • صدور کارت سوخت المثنی

اگر به هر دلیلی کارت سوخت خود را گم‌کرده‌اید، با مراجعه به پلیس ۱۰+ و یا سامانه دولت برای صدور المثنی کارت خود اقدام کنید. پس از صدور کارت المثنی، شرکت پست آن را برای شما ارسال و همچنین شما باید طبق تعرفه مصوب هزینه آن را به مامور پست تحویل دهید.

 • بازیابی و حذف رمز کارت سوخت

چنانچه به هر دلیلی رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اید کافیست چهار رقم آخر کد ملی مالک خودرو را در جایگاه سوخت امتحان کنید. در صورت تمایل به حذف رمز کارت سوخت با در دست داشتن مدارک کامل شناسایی خود و خودرو به یکی از شعب شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی مراجعه کنید.

 • در چه مواردی کارت سوخت به‌وسیله نقلیه تعلق نمی‌گیرد

به کلیه وسایل نقلیه فرسوده اعم از خودروهای بالای ۲۵ سال و موتورسیکلت‌های بالای ۱۰ سال کارت سوخت اختصاصی تعلق نمی‌گیرد و این افراد می‌توانند سوخت موردنیاز خود را از کارت آزاد جایگاه‌ها تأمین کنند.

 • امنیت کارت سوخت

کارت‌های سوخت از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به هیچ عنوان امکان سوء استفاده و کپی برداری از آن برای افراد سودجو  وجود ندارد.

 • کارت سوخت برای کدام شهرها اجباری می‌شود

در ابتدا قرار است استفاده اجباری کارت سوخت در کلان‌شهرهایی مثل تهران، کرج، تبریز، اصفهان و… اجرا و سپس به ترتیب در سایر شهرها اعمال شود.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.