مزایای استفاده از ضد یخ برای خودرو

3.9/5 - (7 امتیاز)

نگه‌داری خودرو و یا چک کردن بخش‌های مختلف آن جز کارهای واجبی است که همه دارندگان خودرو باید به‌طور مرتب و متناوب انجام دهند. با شروع فصل سرما یکی از نکاتی که رانندگان باید به آن توجه ویژه داشته باشند چک کردن وضعیت ضد یخ یا همان مایع خنک‌کننده خودرو است.

ضد یخ‌ می‌تواند نقش حیاتی در سلامت موتور خودرو ایفا کنند؛ این مایع سبزرنگ نه‌ تنها به حفاظت از موتور خودرو در برابر یخ زدن کمک می‌کند، بلکه می‌تواند مانع از خوردگی اجزای موتور خودرو شود. اگر می‌خواهید با تمامی مزایای استفاده از ضد یخ در موتور خودرو آشنا شوید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ضد یخ از گذشته تا به امروز

درگذشته از آب برای انتقال حرارت داخلی موتور به رادیاتور استفاده می‌شد، اما به‌مرورزمان مصرف‌کنندگان و تعمیرکاران خودرو متوجه شدند که استفاده از آب مشکلاتی را برای بخش‌ها آلومینیومی خودرو به وجود می‌آورد. محدودیت نقطه انجماد و نقطه‌جوش در آب باعث شد که این مایع به‌عنوان خنک‌کننده کاربرد خود را از دست بدهد، از طرفی خوردگی و گرم شدن بیش‌ازحد قطعات آلومینیومی موتور خودرو و ایجاد رسوبات در رادیاتور دلیل دیگری برای جایگزینی ضد یخ با آب شد. این سیالات خنک‌کننده، نه ‌تنها از قطعات فلزی در برابر خوردگی محافظت می‌کنند، بلکه نقطه‌جوش آب را بالابرده و از نقطه انجماد می‌کاهند. درواقع ضد یخ مایع خنک‌کننده‌ای با پایه آب است که در سیستم خنک‌کننده خودرو جریان دارد.

در ضد یخ‌های امروزی از یک ماده شیمیایی بنام گلیكول به‌عنوان سیال پایه استفاده می‌شود؛ این مایع و با افزایش گرمایی آب از یخ‌زدگی در سرما و از جوش آمدن مایع سیستم خنک‌کننده در گرما جلوگیری می‌کند؛ این سیالات معمولا ظرفیت انتقال حرارت آب را افزایش می‌دهند و مانع از تشکیل رسوبات ناشی از املاح موجود در آب داخل موتور و رادیاتور می‌شوند. امروزه در اروپا برای تولید ضد یخ از ترکیباتی که حاوی اكسیدهای غیرآبی هستند، استفاده می‌شود. این نوع ساختار که از آن با نام تكنولوژی پیوندی (هیبریدی) یاد می‌شود از نوعی تكنولوژی ترکیبی در ساختار آن استفاده‌شده است. انواع ضدیخ‌ها را در بازار ایران می‌توانید با رنگ‌های متفاوتی مانند قرمز، نارنجی، سبز و … بیابید.

زمان تعویض ضد یخ

امروزه تقریبا همه موتورهای درون‌سوز با آب‌خنک می‌شوند؛ به طور کلی ضد یخ انتخابی شما از هر برندی که باشد باید قبل از استفاده با آب رقیق شده و سسپس به سیستم خنک‌کننده موتور اضافه شود. میزان استفاده از ضد یخ به‌صورت نصف به نصف است یعنی اگر آب مصرفی رادیاتور خودرو شما 10 لیتر باشد باید به مقدار مساوی از آب و ضد یخ استفاده کنید (5 لیتر آب و 5 لیتر ضد یخ). ضد یخ‌ها را می‌توان در دو گروه اصلی تقسیم‌بندی کرد:

· ضدیخ‌هایی با پایه معدنی

این نوع ضد یخ‌ها پرکاربرد ترین و پرفروش‌ترین نوع ضد یخ‌ در بازار هستند. کارکرد این نوع ضد یخ در موتور حدود یک سال است.

· ضدیخ‌هایی با پایه آلی

دسته دوم که با عنوان ضد یخ‌ با پایه مواد آلی در بازار عرضه می‌شوند، به دلیل مواد افزودنی بکار گرفته‌شده در ترکیبات آن عمر بیشتری نسبت به ضدیخ‌های پایه معدنی دارند، طول عمر مفید ضد یخ‌ نوع دوم حدودا سه سال است.

بهترین زمان برای تعویض ضدیخ به‌صورت سالانه است، زیرا اکثر ضدیخ‌های موجود در بازار از نوع پایه معدنی هستند و حداکثر تا یک سال عمر مفید دارند. عدم تعویض به‌موقع ضد یخ باعث از دست رفتن خاصیت مقاومت مایع ضدیخ در برابر سرما و گرما شده و همین امر منجر به کاهش طول عمر موتور و سیستم خنک‌کننده خودرو شما می‌شود.

مزایای استفاده از ضد یخ

  • جلوگیری از یخ‌زدگی مایع درون موتور در هوای سرد است.
  • استفاده از ضد یخ در فصل تابستان و هوای گرم، مانع جوش آمدن مایع درون رادیاتور و موتور خودرو می‌شود.
  • از دیگر مزایای استفاده از ضد یخ، کاهش رسوبات داخل رادیاتور است و همین امر تا حدود زیادی باعث کاهش حرارت موتور می‌شود.
  • خوردگی و اکسید شدن قطعات فلزی موتور، یکی از مشکلاتی مالکین خودرو است. برای جلوگیری از خوردگی قطعات فلز می‌توانید از ضد یخ استفاده کنید.

نکات مهم برای استفاده از ضد یخ

  • از ضد یخ به‌تنهایی در رادیاتور خودرو استفاده نکنید، زیرا مایع ضد یخ به‌تنهایی قابلیت چندانی برای محافظت در برابر انجماد یا پخش کردن گرما در سیستم خنک‌کننده ندارد مناسب‌ترین روش استفاده از ضد یخ ترکیب این مایع با آب است (در نظر داشته باشید مناسب‌ترین آب برای ترکیب با ضد یخ، آب‌هایی با سختی پایین هستند که اصطلاحا آب رادیاتور نامیده می‌شوند)
  • رنگ ضد یخ هیچ ارتباطی به کیفیت آن نداشته و از روی رنگ این مایع نمی‌توان هیچ قضاوتی نسبت به کیفیت آن داشت.
  • ضد یخ‌های مختلف را باهم مخلوط نکنید.
  • ضد یخ باید فاقد قابلیت اشتعال و بوی نامطبوع باشد.
  • توجه داشته باشید ضد یخ هیچ‌گاه کف تولید نمی‌کند، چنانچه در رادیاتور خودرو کف مشاهده کردید، ابتدا رادیاتور را تخلیه کرده و پس از آن کلیه‌ قطعات و لوله‌های رابط را چک کنید.
  • بهتر است پیش از رقیق کردن ضد یخ حتما به دستورالعمل شرکت سازنده توجه کنید.
ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: