بخاری خودرو چگونه کار می‌کند؟

وقتی خودرویی خریداری می‌شود باید برخی از انتظارات راننده و سرنشین را برآورده کند؛ آسایش، امنیت و همچنین امکانات هر خودرو ازجمله گزینه‌هایی است که می‌تواند رانندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. هر چه هوا سردتر می‌شود نیاز به سیستم گرمایش بیشتری احساس می‌شود و خلاصه این بخش از خودرو بعد از چند ماه استراحت حال باید شروع به کار کند. سیستم گرمایش و سرمایش خودرو از جمله امکاناتی است که می‌تواند موجبات آسایش و آرامش راننده یا حتی تمامی سرنشینان خودرو را ایجاد نماید.

برای استفاده از بخاری خودرو قبل از هر چیزی نیاز به گرم شدن موتور خودرو خود دارید؛ البته خودروهای امروزی برخلاف مدل‌های قدیمی‌تر خود نیاز به گرم شدن قبل از حرکت ندارند، آن‌ها گرمای خود را در حین حرکت خودرو به دست می‌آورند. اگر برای استفاده از بخاری خودرو خود عجله دارید، پس باید هر چه زودتر حرکت کنید تا با گرم شدن موتور از گرمای بخاری خودرو استفاده مطلوب کنید. در ادامه با تیم تولید محتوا شیپور همراه باشید تا ببینیم بخاری خودرو چگونه کار می‌کند.

نحوه عملکرد بخاری خودرو

نحوه عملکرد بخاری خودروبرای استفاده از بخاری خودرو قبل از هر چیزی باید خودرو خود را روشن کرده تا موتور خودرو گرم شود، زیرا گرمای بخاری از حرارت آب داخل موتور تامین می‌شود. بیایید قضیه را در یک روز سرد زمستان و از لحظه روشن کردن بخاری خودرو کمی دقیق‌تر بررسی کنیم!

از لحظه‌ای که خودرو خود را روشن می‌کنید و آب درون رادیاتور توسط واترپمپ به داخل موتور خودرو هدایت می‌شود تا موتور خودرو را خنک نگه دارد؛ گردش آب در موتور خودرو توسط واترپمپ انجام می‌شود. برای این منظور واترپمپ آب را از طریق یک لوله به ترموستات می‌رساند و ترموستات آب را به 2 کانال مجزا انتقال می‌دهد، یک شاخه از این کانال وارد رادیاتور خودرو می‌شود تا بعد از خنک شدن مجددا به موتور خودرو انتقال پیدا کند؛ و اما مجرا دوم آب گرم را به سمت بخاری خودرو هدایت می‌کند تا سرنشینان داخل کابین از گرمای بخاری خودرو بهره‌مند شوند. درواقع گرم شدن فضای داخل کابین توسط بخاری خودرو از گرمای آب داخل موتور نشات می‌گیرد.

بخاری خودرو و نحوه عملکرد آنبرای استفاده از بخاری خودرو باید 2 رادیاتور وجود داشته باشد؛ اولین رادیاتور که همان رادیاتور اصلی خودرو است و وظیفه خنک کردن موتور خودرو را بر عهده دارد و رادیاتور دوم (Heater Core) برای بخاری خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب گرم بعد از عبور از ترموستات وارد رادیاتور بخاری خودرو شده و با حرارت خود بدنه رادیاتور را گرم می‌کند. این حرارت توسط دمنده‌ای (فن بخاری) از طریق کانال‌های طراحی‌شده به داخل کابین هدایت می‌شود. با این توضیحات کاملا مشخص شد که بخاری خودرو برخلاف کولر فشاری به موتور وارد نمی‌کند.

در نسل‌های قدیمی‌تر که خودروها کاربراتی بودند؛ جنس بدنه رادیاتورها از مس یا برنج بود و همین مسئله باعث می‌شد تا زمان دسترسی به گرمای بخاری خودرو برای سرنشینان تا 15 دقیقه طول بکشد؛ اما در خودروهای امروزی این زمان به کمتر از 3 دقیقه کاهش پیداکرده است زیرا علاوه بر جنس رادیاتور خودرو که حالا از آلومینیوم ساخته‌شده خودروهای نسل جدید این قابلیت رادارند تا با استفاده از برق خودرو آب داخل لوله‌های بخاری را گرم کنند و راننده بتواند به‌محض نشستن و روشن کردن خودرو از گرمای بخاری خودرو استفاده نماید.

دلایل خرابی بخاری خودرو

 

  • گرفتگی رادیاتور بخاری خودرو

گرفتگی رادیاتور بخاری خودرو

در بسیاری موارد دیده‌شده پس از روشن شدن بخاری خودرو، حرارت لازم برای گرم شدن داخل کابین حاصل نمی‌شود. اولین گزینه‌ای که باید به آن توجه کنید رادیاتور بخاری خودرو است، در اکثر مواقع این قطعه دچار گرفتگی و یا پوسیدگی می‌شود که با تعویض و یا شستشوی آن مشکل برطرف می‌شود.

  • کنترل آب سیستم خنک‌کننده

وقتی آب درون سیستم خنک‌کننده خودرو به‌اندازه کافی نباشد مسلما گردش آب از موتور به سمت بخاری خودرو اتفاق نمی‌افتد و سرنشینان داخل کابین نمی‌توانند از حرارت بخاری استفاده کنند. برای رفع این مشکل کافی‌ست سری به رادیاتور اصلی خودرو بزنید و سطح آب درون آن را بررسی کنید.

  • گرفتگی شیلنگ آب

شیلنگی که از رادیاتور به بخاری خودرو متصل است اگر به هر دلیلی گرفتگی و یا پارگی باشد، آب داغ نمی‌تواند از موتور وارد شبکه گرمایشی داخل کابین شود و قطعا سیستم گرمایش خودرو با مشکل مواجه میشود.

  • خرابی فن بخاری (دمنده حرارتی)

در این حالت تمامی مسیرها حرارت را از رادیاتور تا قبل از دمنده‌ها به‌درستی منتقل می‌کنند، اما به دلیل خرابی فن بخاری خودرو این حرارت به‌درستی به داخل کابین انتقال پیدا نمی‌کند و برای رفع این ایراد باید همان قطعه تعویض گردد.

  • ترموستات

ترموستات در خودرو وظیفه تنظیم دمای آب داخل موتور را بر عهده دارد؛ زمانی که حرارت آب داخل موتور بالا برود آن را برای بخاری خودرو منتقل می‌کند و قطعا خرابی این قطعه باعث می‌شود تا شما حرارتی را در داخل کابین احساس نکنید.

  • عدم درزبندی مناسب
  • نشت آب از رادیاتور بخاری خودرو
  • جرم‌گرفتگی و خوردگی پروانه‌های واترپمپ
  • جرم‌گرفتگی رادیاتور اصلی خودرو
  • خرابی دریچه‌ها و دکمه (اهرم) تنظیم گرمایش و سرمایش داخل کابین که به صورت مکانیکی قابل به تنظیم هستند.

تمامی این گزینه‌ها از مواردی هستند که خرابی هر کدام آن‌ها می‌تواند دلیلی باشد برای اینکه بخاری خودرو شما به درستی کار نکند؛ بنابراین با بررسی و توجه به بخش‌های نام برده شده در این مقاله می‌توانید در طول روزهای سرد پیش‌رو، از گرمای مطبوع سیستم بخاری خودرویتان لذت ببرید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: