درباره تیونینگ و تقویت خودرو بیشتر بدانید

واژه تیونینگ و تقویت خودرو در بین افرادی که علاقه زیادی به خودرو دارند ناآشنا نیست. اگر شما هم عشق ماشین هستید، در این مقاله ما را دنبال کنید تا در مورد تیونینگ و تقویت خودرو بیشتر بدانید.

تیونینگ یا اسپورت کردن خودرو

گاهی اوقات با افرادی مواجه می‌شوید که بیش از هر چیزی به خودرو علاقه دارند. آن‌ها از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا خودروی خود را از لحاظ شتاب، سرعت و ظاهر ارتقا دهند. انجام این تغییرات در خودرو به اصطلاح «تیونینگ» یا «اسپورت کردن خودرو» گفته می‌شود.

جالب است بدانید که تیونینگ و تقویت کردن خودرو طرفداران بسیاری دارد و این در حدی است که شرکت‌های مطرح و بزرگی در سراسر جهان، تیونینگ و تقویت بسیاری از محصولات کارخانه‌های مشهور و بزرگ خودروسازی را انجام می‌دهد.

در کشور ایران افرادی که علاقه شدیدی به تیونینگ و قوی کردن خودروی خود دارند در رده سنی ۱۸ تا 30 هستند و معمولا بیش از آنکه خودرو را از لحاظ فنی تقویت کنند، به ظاهر و زیبایی آن اهمیت می‌دهند.

کافی است زمانی که در خیابان هستید به خودروهای تیونینگ شده نگاه کنید. رینگ، لاستیک، لامپ، سیستم صوتی، اگزوز و هر قسمت از ظاهر خودرو حتی ارتفاع آن نیز به کل تغییر کرده است.

خودرو تیونینگ در تهران بزرگ

تقسیم بندی تیونینگ

در کل می‌توان تیونینگ کردن خودرو را به سه بخش تغییرات و تزئیناتی که درون خودرو ایجاد می‌شود، تغییراتی که در بیرون خودرو اعمال می‌شود و تقویت کردن موتور خودرو، تقسیم‌بندی کرد.

داخل خودرو

افرادی که به تیونینگ علاقه دارند، معتقد هستند تغییرات و تزئیناتی که داخل خودرو انجام ‌می‌شود به خودروی آن‌ها شخصیت می‌دهد. در ادامه به بیان برخی از رایج‌ترین تغییرات می‌پردازیم.

نورپردازی داخل خودرو

تغییر نورپرداری، یکی از تغییراتی است که داخل خودرو انجام می‌شود. معمولا نور پشت آمپر، لامپ سقف، نور کلید‌های بالابر شیشه و … با توجه به سلیقه راننده تعویض می‌شود.

روکش صندلی

تغییر روکش صندلی‌های خودرو، یکی دیگر از تغییراتی است که بلافاصله رانندگان علاقه‌مند به تیونینگ در خودروی خود اعمال می‌کنند. هزینه‌ای که برای این کار پرداخت می‌شود به جنس و طرح روکش‌ها بستگی دارد.

فرمان خودرو

در بسیاری از موارد رانندگان سعی می‌کنند روکشی برای فرمان خودرو تهیه کنند. اما برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند به کل فرمان را عوض کنند و از فرمان‌های اسپورت استفاده کنند.

کف ‌پوش

کف‌پوش خودرو نیز تاثیر قابل توجهی در زیبایی خودرو دارد. بیشتر افرادی که سخت‌پسند هستند معمولا از کف‌پوش‌های یک‌تکه و کف‌پوش‌های قالبی استفاده می‌کنند. همچنین تعویض روکش داخلی درهای خودرو و هماهنگ کردن آن با روکش صندلی‌ها در بین علاقه‌مندان به تیونینگ رایج است.

سیستم صوتی

شاید در خیابان خودرویی که صدای آهنگ بالایی دارد، توجه شما را به خود جلب کرده باشد. معمولا اولین کاری که برای تغییر داخل خودرو انجام می‌شود، تقویت سیستم صوتی است. بیشتر این تقویت سیستم صوتی با نصب تقویت کننده صدا مانند آمپلی فایر، ساب بوفر، باند و بوم‌باکس است.

صندلی اسپورت

از دیگر تغییراتی که در داخل خودرو انجام می‌شود، عوض کردن صندلی‌های اصلی و نصب صندلی‌های اسپورت است.

بیرون خودرو

رینگ و لاستیک

معمولا تغییر رینگ و لاستیک نخستین کاری است که در ظاهر خودرو انجام می‌شود. شاید دلیل این امر نیز تاثیر این دو قسمت در جذب کردن مردم است. به اصطلاح خودرو بازان، رینگ و لاستیک مانند کفش خودرو است و باید توجه خاصی به زیباتر کردن آن نشان داد.

شیشه‌ های خودرو

دودی کردن شیشه‌های خودرو نیز امری رایج نه تنها در بین طرفداران تیونینگ است بلکه تعداد زیادی از رانندگان شیشه‌های خودرو را به دو دلیل فرار از گرما در تابستان و امنیت بیشتر است.

آینه بغل

از دیگر تغییراتی که در یک خودروی تیونینگ صورت می‌گیرد، نصب آینه‌های اسپورت بغل است. دو مدل آینه معمولی و الکترونیکی در بازار وجود دارد و راننده با توجه به سلیقه از آن‌ها استفاده می‌کند.

سپر

بسیاری از رانندگانی که خودروی خود را اسپورت می‌کنند، سپر اولیه خودرو را با سپری کاملا متفاوت از قبلی تعویض می‌کنند. اگر خودرو شاسی‌بلند باشد، اغلب گارد سپر برای سپر جلو و عقب نیز نصب می‌شود.

چراغ‌ ها

یکی دیگر از قسمت‌هایی که با تعویض آن‌ها می‌توان زیبایی و جذابیت بیشتری به ظاهر خودرو بخشید، تعویض چراغ‌ها است. معمولا کاسه چراغ‌ها تعویض و لامپ زنون به جای لامپ قبل نصب می‌شود.

اگزوز

بسیاری از رانندگانی که علاقه‌مند هستند صدای خودروی آن‌ها همانند صدای خودروهای لوکس شود، یا منبع اگزوز را عوض می‌کنند یا سراگزوز نصب می‌کنند.

نصب دیفیوزر

هنگامی که راننده سرعت خودرو را افزایش می‌دهد، فشار هوای زیادی در بخش زیرین خودرو ایجاد می‌شود که نتیجه این فشار بالا رفتن قسمت عقب خودرو خواهد بود. بنابراین رانندگان برای آنکه بتوانند جریان هوای زیر خودرو به خوبی تنظیم و از بالا رفتن عقب خودرو جلوگیری شود، دیفیوزر را در قسمت عقب و در زیر سپر نصب می‌کنند.

همه چیز درباره تیونینگ خودرو

تقویت موتور خودرو

همانگونه که قبلا نیز بیان شد، علاوه بر تغییراتی که در داخل و ظاهر خودرو انجام می‌شود، موتور خودرو را نیز برای بالا رفتن شتاب و سرعت تغییر می‌دهند.

استفاده از فیلتر هوای اسپورت

برای افزایش قدرت خودرو از فیلتر هوای اسپورت استفاده می‌شود. این کار به تنفس بهتر خودرو نیز کمک بزرگی می‌کند. فراموش نکنید که فیلتر ارزان‌قیمت در صدای موتور تغییر ایجاد می‌کند ولی قدرت خودرو را افزایش نمی‌دهد. پس در انتخاب برند باکیفیت دقت کنید.

نصب هدرز

هدرز قطعه‌ای است که به اگزوز برای خارج کردن سریع و کامل دود ایجاد شده از احتراق داخل سیلندر، کمک می‌کند. با این کار موتور بهتر می‌تواند تنفس کند و عملکرد مناسبی داشته باشد.

استفاده از فنر لول های اسپورت

احتمالا بارها خودروهایی را مشاهده کردید که ارتفاع آن تغییر کرده است. برای تغییر ارتفاع خودرو یا پایین آوردن آن، از فنر لوله‌های اسپورت استفاده می شود. این فنر لول‌ها کمک می‌کند تا خودرو هنگام حرکت آسیب ندیده و جلوبندی آن خراب نشود.

برای این کار بسته به درخواست راننده، یکی از دو نوع فنر لول‌ اسپورت ثابت و فنر لول قابل تنظیم استفاده می‌شود. فنر لول اسپورت ثابت باعث می‌شود ارتفاع خودرو همواره ثابت بماند و هنگام حرکت تغییر نکند.

همچنین از فنر لول اسپورت قابل تنظیم نیز که به دو صورت رگلاژی ( با دست تنظیم می‌شود) و کمپرسوری ( با ریموت قابل تنظیم است)، است، برای تنظیم ارتفاع خودرو استفاده می‌کنند.

از دیگر اقداماتی که برای تقویت موتور به صورت ویژه و تخصصی انجام می‌شود می‌توان به تعویض کل موتور، تعویض قطعات خودرو مانند گیربکس، سرسیلندر، میل‌لنگ و سوپاپ‌ها، اشاره کرد.

خودروهایی که می توان تیونینگ کرد

ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که چه خودروهایی را می‌توان تیونینگ کرد. به طور کلی تمامی خودروها قابلیت تیونینگ و تقویت را دارند. فقط باید درنظر گرفت هر خودرو تا چه میزان قابلیت تیونینگ شدن را دارا است و اینکه کدام شرکت تیونینگ و تقویت خودرو را انجام می‌دهد.

جالب است بدانید خودروهای شناخته شده و پرطرفدار در سطح جهان بیشتر از سایر خودروها قابلیت تیونینگ شدن را دارد. دلیل این مسئله نیز تولید قطعات تقویت شده و اسپرت برای این مدل خودروها توسط شرکت‌های معتبر است.

این در حالی است که قابلیت تیونینگ خودروهای کمتر شناخته شده، به دلیل نایاب بودن قطعات مورد نیاز برای تیونینگ و کم بودن شرکت‌هایی که تیونینگ و تقویت آن‌ها را برعهده بگیرد، بسیار کم است.

نکته دیگری که می‌توان در مورد تیونینگ و تقویت خودرو بیان کرد، کم بودن قابلیت تیونینگ خودروهای داخل کشور است. درواقع به دلیل محدودیت‌هایی که در داخل از کشور وجود دارد، تنها از لحاظ ظاهری می‌توان خودرو را تغییر داد. اما شرکت‌های تیونینگ مختلفی در کشور وجود دارد که به بهترین وجه می‌توانند خودروی شما را تیونینگ کنند.

با کمک این شرکت‌ها می‌توان خودروهایی مانند پراید131، سمند، پژو و … را تیونینگ و قدرت موتور خودرو را تقویت کرد.

هزینه تیونینگ در کشور

همانگونه که می‌دانید، برای تیونینگ و تقویت خودرو، لازم است قسمت‌های مختلفی از خودرو را تغییر دهید.

از این رو هزینه تیونینگ و تقویت موتور خودرو در کشور با توجه به تغییراتی که انجام می‌‌شود، لوازم و قطعاتی که نصب می‌شود و شرکتی که تیونینگ را برعهده می‌گیرد، از چند صد هزار تومان شروع شده و به چند صد میلیون تومان ختم شود.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: