ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو

همیشه حواشی بسیاری پیرامون خودرو وجود دارد و متاسفانه در بسیاری مواقع افراد زیادی را نه تنها درگیر خود ساخته بلکه خسارت مالی قابل توجهی نیز به ایشان وارد کرده است.

یکی از این موارد، ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو است که روز به روز بر آمار این معضل افزوده می‌شود و هر بار به دلیل پیشرفت و رشد تکنولوژی، شاهد کلاهبرداری جدیدی در این زمینه هستیم.

همانگونه که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد بستری مناسب برای کلاهبرداران و متقلبان در حوزه خودرو، افزایش تقاضای خرید خودروهای کارکرده نسبت به خوردوهای صفر به دلیل قیمت پایین این نوع خودروها است.

اما آشنایی با ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو که امروزه نسبت به گذشته بیشتر مورد استفاده متقلبین و کلاه برداران قرار می‌گیرد، می‌تواند راه حلی مناسب برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی باشد.

مهم ترین علت کلاهبرداری؛ استقبال از خرید خودرو زیر قیمت بازار

همان گونه که پیش‌تر نیز بیان شد، قیمت خودرو کارکرده، یکی از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن تقاضای خرید این نوع خودروها است. استقبالی که مردم برای خرید خودروهای کارکرده نسبت به خودروهای صفر، آن هم زیر قیمت بازار از خود نشان داده‌اند، باعث شده است تا بسیاری از کلاهبرداری‌ها در حوزه خودرو در همین زمینه صورت پذیرد.

در این راستا، کلاهبرداران خودروهای تصادفی را با قیمتی بسیار پایین خریداری می‌کنند و با صرف هزینه‌ای اندک به تعمیر و نوسازی آن می‌پردازند. سپس خودروی تصادفی را به عنوان خودروی صفر به خریدار می‌فروشد.

ترفندهای کلاه برداری در حوزه خودرو

ترفند های کلاهبرداران خودرو هنگام معامله 

حضور خریدار و کارشناس جعلی در محل معامله خودرو

 یکی از ترفندهایی که کلاهبرداران خودرو برای فروش خودروهای کارکرده و تصادفی به عنوان خودروی سالم به کار می‌‌گیرند، حضور خریدار و کارشناس جعلی در محل معامله خودرو است.

تصور کنید که شما در حال بررسی خودرویی هستید که تصمیم دارید آن را خریداری کنید. در همین زمان مشتریان دیگری وارد محل معاملات خودرو می‌شوند و درست سراغ همان خودرویی می‌روند که شما در حال بررسی آن هستید.

همراه این مشتریان قلابی کارشناس و صافکار نیز حضور دارد و با روش‌های مثلا کارشناسانه، به‌گونه‌ای خودرو را مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهند و صحت و سلامت آن را تایید می‌کنند که شما آن را باور کنید.

این افراد به خوبی نقش بازی می‌کنند و خریدار واقعی نیز بدون اینکه لحظه‌ای تردید کند، آن را باور کرده و مطمئن می‌شود که خودرو کاملا سالم است و متاسفانه در دام این کلاهبرداری گرفتار می‌شود.

خرید خودرو قولنامه ای و باز گذاشتن سند خودرو در دفترخانه

متاسفانه خرید و فروش خودروهای قولنامه‌ای بسیار رایج است و به امری کاملا طبیعی تبدیل شده است. اما کلاهبرداری‌های بسیاری با استفاده از همین امر کاملا طبیعی، صورت گرفته و افراد زیادی را متضرر کرده است.

ترفند دیگری که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند، فروش خودرو قولنامه‌ای با بازگذاشتن سند در دفترخانه به بهانه جلوگیری از پرداخت دوبار سندزدن است. آن‌ها پس از این اقدام، به صورت قولنامه‌ای خودرو را به خریدار واگذار می‌کنند.

اما زمانی که خریدار متوجه می‌شود خودرو تصادفی یا چپی است نمی‌تواند فروشنده را پیدا کند و پس از مراجعه به دفترخانه با صاحب اولیه خودرو روبه‌رو شده و وی نیز اعلام می‌کند که از ابتدا با خریدار قبلی در مورد تصادفی بودن خودرو صحبت کرده است.

در چنین شرایطی دیگر خریدار نمی‌تواند ادعا کند که صاحب نخستین خودرو مقصر است و اینجا است که خودروی تصادفی را به جای خودروی سالم خریداری کرده است.

خرید اینترنتی بدون درخواست تخفیف

از دیگر ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو، می‌توان به خرید اینترتی کلاهبرداران بدون اینکه درخواست تخفیف داشته باشند، اشاره کرد.

درواقع زمانی که فروشنده، آگهی فروش خودرو را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارد، کلاهبرداران بدون درخواست تخفیف و با همان قیمتی که فروشنده اعلام کرده است، خریداری می‌کنند.

نکته مهم اینجا است که کلاهبردار از فروشنده درخواست می‌کند خودرو را برای قولنامه کردن نزد آشنای او ببرند و در نمایشگاه نیز بررسی دقیق از خودرو برای صحت و سلامت آن انجام نمی‌شود. سپس هنگام نوشتن قولنامه، تمامی ایراد‌های خودرو توسط نمایشگاه‌دار نوشته نمی‌شود.

خریدار نیز ادعا می‌کند پول نقد برای خرید خودرو تا چند روز آینده فراهم می‌شود و تنها مبلغی اندک به عنوان بیعانه به فروشنده داده می‌شود تا هنگام سند زدن بقیه هزینه خودرو پرداخت شود.

اما هنگام سند زدن فروشنده با برگه‌ای بلندبالا از نقایص و عیب‌های خودرو مواجه می‌شود که هیچ‌ کدام در قولنامه وارد نشده و اگر به خریدار اعتراض کند که چرا خودتان هنگام تنظیم قولنامه این نواقص را ثبت و خودرو را بازرسی نکردید، سخنش به جایی نرسیده و حتی به کلاهبرداری نیز متهم می‌شود.

فروشنده یا مجبور می‌شود که خودرو را به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی واگذار کند یا مبلغ بالایی به عنوان خسارت به خریدار قلابی بپردازد.

قرار دادن خودرو در پارکینگ و تقسیم کردن قبض پارکینگ

متاسفانه یکی از رایج‌ترین ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو، دو قسمت کردن قبض پارکینگ بین فروشنده و خریدار خودرو است.

به این صورت که کلاهبرداران از فروشنده درخواست می‌کنند خودرو را در پارکینگ معینی که معمولا خریدار آن را مشخص می‌کند، پارک کرده و قبض پارکینگ را دو قسمت کنند تا هیچ کدام از طرفین به تنهایی و بدون حضور دیگری نتواند خودرو را از پارکینگ خارج کند.

این مسئله ممکن است در نگاه اول کاملا عادی به‌نظر آید. اما قصه درست از زمانی شروع خواهد شد که هر بار خریدار قلابی با بهانه‌های مختلف از جمله خراب بودن موتور ماشین، رنگ‌خوردگی بدنه خودرو، لک داشتن قسمت‌هایی از بدنه و مشکلات بسیار دیگر، خرید خودرو را به زمان بعد موکول کرده یا از خرید آن شانه خالی می‌کند مگر فروشنده خودرو را از قیمت پیشنهادی و ثبت شده در قولنامه پایین‌تر واگذار کند.

متاسفانه در اکثر این مواقع فروشنده که یا از قوانین اطلاع کاملی ندارد یا فرصت و حوصله کافی برای شکایت کردن و پیگیری در این زمینه ندارد، مجبور می‌شود خودرو را به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت ثبت شده در قولنامه به خریدار واگذار کند.

غافل از اینکه تنها با ارائه مدارک خودرو و پرداخت کردن هزینه بسیار کم به پارکینگ، فروشنده می‌تواند خودرو را از پارکینگ خارج کرده و از فروش تحمیلی آن اجتناب کند.

حک کردن شماره شاسی یا موتور روی خودروهای تصادفی

ترفند دیگری که توسط کلاهبرداران خودرو به‌کار گرفته می‌شود، حک کردن شماره شاسی یا موتور روی خودروهایی است که دچار تصادف شدید شده و تشخیص دادن این کار تنها در حوزه تخصص کارشناسان است.

به بیانی ساده‌تر، کلاهبرداران خودروهای تصادفی را با مبلغی بسیار پایین خریداری کرده و آن را با قطعات خودروهای سرقتی بازسازی می‌کنند. سپس شماره شاسی یا شماره موتور را حک می‌‌کنند و با این روش خودروی تصادفی را به عنوان خودروی سالم می‌فروشند.

متاسفانه تشخیص درست بودن شماره شاسی یا شماره موتور برای افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند غیرممکن است و تنها کارشناسان در این حوزه قادر به تشخیص خواهند بود.

در اغلب این موارد، خودروها به صورت وکالتی توسط کلاهبرداران فروخته می‌شود و خریدار تنها هنگام تعویض پلاک متوجه واقعیت ماجرا خواهد شد.

این در حالی است که خودرو توسط قانون و برای طی مراحل قانونی توقیف خواهد شد.

صحنه سازی به کمک خریدار نما

یکی دیگر از ترفندهای کلاهبرداری در حوزه خودرو، صحنه‌سازی به کمک خریدارنماها است. به این صورت که فروشنده آگهی فروش خودرو را با آدرسی غیر واقعی در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارد. اما خریدار تصور می‌کند که آدرس محل کار یا محل سکونت فروشنده است.

سپس با مراجعه خریدار به آدرس اعلام شده، متقاضیان دیگری برای خرید همین خودروی آگهی شده در مکانی که خودرو قرار دارد حاضر می‌شوند و با رفتارشان وانمود می‌کنند که خریدار قطعی خودرو بوده و سعی می‌کنند خریدار را از خرید خودرو منصرف کنند.

آن‌ها با این روش قصد دارند به خریدار القا کنند گزینه مناسبی را برای خرید یافته است و اگر معامله را انجام ندهد، ضرر کرده است.

متاسفانه در این مواقع به درخواست فروشنده متقلب در قولنامه اینچنین ثبت می‌شود:

مورد معامله عینا به رویت خریدار رسید

ثبت همین جمله در قولنامه ضررهای مالی قابل توجهی را برای خریدار خواهد داشت؛ چرا که مجبور است از مقامات قضایی تقاضای قیمت‌گذاری و کارشناسی خودرو کند که همین مسئله علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه‌بر نیز خواهد بود.

فروش خودرو به صورت اقساطی

فروش خودرو به صورت اقساطی یکی دیگر از ترفندهای مورد استفاده توسط کلاهبرداران است که متاسفانه توسط شرکت‌هایی که هیج مجوز قانونی برای فروش خودرو نداشته صورت می‌گیرد.

این نوع شرکت‌ها با انتشار آگهی در تعدادی از روزنامه‌ها و سایت‌ها مبنی بر فروش خودرو به صورت اقساطی خریداران بسیاری را جذب کرده و پس از دریافت مبلغ قابل توجهی از خریداران، هیچ خودرویی به آن‌ها تحویل نداده و درواقع کلاهبرداری می‌کنند.

3 نظرات
 1. فلش کارت سبز می گوید

  نکات جالب و جامعی را در زمینه کلاهبرداری خودرویی مطرح کردید.با تشکر

 2. زیبا می گوید

  خیلی مطلب مفید و آگاهی دهنده ای بود خدا خیرتون بده

 3. پردیس می گوید

  ضمن تشکر از نویسنده محترم
  یک روش دیگه که سر همکارم در عبدل آباد درآوردن که پژوی نقره ای بی رنگ نشونش دادن با روش نصف کردن قبض پارکینگ ماشینو بردن پارکینگ بعداز اون با همکاری نگهبان پارکینگ همدست یک پژوی نقره ای دور رنگ گذاشتن جاش خریداره از همجا بی خبر وقتی ماشینو درمیاره میبینه داستان
  چیه به فروشنده که اعتراض کرده ، گفتن خودشه، همون ماشینه .چون تو قولنامه نوشتن به رویت خریدار رسیده دستش به جایی بند نیست و مجبوره قسمتی از بیعانه ای که داده به عنوان پشیمانی از معامله به این از خدا بی خبرا پرداخت کنه و از دستشون با بدبختی خلاص شه در صورت خریدن ماشین کارکرده کمتر اعتماد کنین حتی الاامکان با دلال معامله نکنین

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.