ساعت مچی که بهتون میگه چی رو دارید لمس می کنید!

Rate this post

تکنولوژی در دنیای امروز هر روز بشر رو با یک وسیله جدید شگفت زده می کنه. گوشی های هوشمند، کامپیوتر ها، ساعت های مچی هوشمند و … همگی به امکاناتی دست پیدا می کنن که باورشون برای همه کمی سخته. تعداد زیادی از این فناوری ها رابطه مستقیم با سلامتی و آسایش انسان دارن. به تازگی یک ساعت مچی با ویژگی های جالبی طراحی شده که در ادامه بیشتر باهاش آشنا می شیم.

ساعت مچی EM-Sense یک نرم افزاره که با سر و کار داشتن با امواج مختلف می تونه به کاربرش اطلاع بده که شما در حال لمس چه چیزی هستید. این تکنولوژی اقدامی برای بهبود هوش ساعت مچی به حساب میاد. با اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی که از بدن می گذره و تفسیر این امواج، EM-Sense می تونه راه حل های جدیدی رو به دنیا ارائه بده. برای مثال می شه از این فناوری برای بررسی وضعیت سلامت، آمادگی و ورزیدگی بدن استفاده کرد.
این ساعت مچی دستاورد دانشمندان سازمان تحقیقاتی دیزنی و دانشگاه کارنگی ملونه. این دانشمندان با تحقیقات فراوان وسیله ای ساختند می تونه محیط اطراف شخص رو شناسایی کنه. روش کار این تیم تحقیقاتی پیچیدگی خاصی نداره، اون ها ابتدا یک رادیوی پوشیدنی ارزان و ساده رو تقویت کردن تا موج های الکترومغناطیس رو دریافت کنه. بعد، نرم افزار اختصاصی برای ساعت هوشمند توسعه دادن تا بتونه جنس اجسام مختلف رو از هم تمیز و نوعشون رو تشخیص بده. در گذشته این کار با حس گرهای زیاد و بیشتر به عنوان یک سرگرمی مطرح بود. اما امروزه این دستگاه نیاز به حسگر نداره و از رسانش الکتریکی طبیعی بدن انسان استفاده می کنه. حواس پنج گانه انسان قابلیت تشخیص طیف وسیعی از امواج الکترومغناطیس رو نداره و این ساعت مچی این ضعف رو با حسگرهاش می تونه جبران کنه.
عملکرد و فناوری ساعت مچی EM-Sense بسیار ساده است. امواج الکترومغناطیس انتقال داده شده از بدن ما بسیار راحت قابل اندازه گیری اند. اشیای مختلف امواج الکترومغناطیس مختلف تولید می کنن. بدن ما به عنوان یک آنتن، یک نرم افزار و یک فیلتر برای این امواج عمل می کنه و برای ساعت مچی تشخیص محیط رو ممکن می کنه. به کمک این ساعت مچی به طور قابل اعتمادی می شه تفاوت ها رو تشخیص داد. برای مثال با این ساعت مچی می شه جنس وسایل بزرگی مثل در رو هم با این وسیله معمولی تشخیص داد. کاری که این ساعت مچی در عمل انجام میده گیرنده و تحلیلگر امواج بودنه.

این فناوری پتانسیل زیادی برای استفاده تجاری داره. به کمک این تکنولوژی کارهای زیادی می شه انجام داد. برای مثال شاید به محض لمس ترک پد کامپیوتر بشه اون رو از حالت قفل خارج کرد. یا برای مثال به محض بیدار شدن کاربر، کتری آب شروع کنه به حرارت دیدن و جوش اومدن. این ساعت می تونه میزان انجام دادن یه عمل مثل مسواک زدن رو هم برای شما اندازه گیری کنه تا شما بدونید چه وقتی برای این کار صرف می کنید. این ساعت مچی هوشمند با رفتن شخص روی یک ترازو، وزنش رو روی صفحه ساعت هوشمند نمایش میده. با لمس فرمان اتومبیل، ساعت هوشمند کاربر، آخرین اخبار رو پخش می کنه. با لمس دستگیره در دفتر کار، برنامه قرارهای روز کاری رو اعلام می کنه. با لمس کردن ابزاری مانند دریل، دستورالعمل استفاده ازش رو روی نمایش گر ساعت هوشمند به نمایش درمیاره.
فواید و مزایای این ساعت مچی بر هیچ کس پوشیده نیست. اما این که در کجا و برای چه مقاصدی با چه قیمتی عرضه می شه هنوز معلوم نیست. این که کمپانی های بزرگ از این تکنولوژی استفاده می کنن یا نه مشخص نیست. ولی این فناوری ارزون و کم حجمه، در نتیجه استفاده ازش به سود کمپانی های سازنده ساعت مچی هوشمنده.
برای خرید ساعت مچی می تونید با کلیک بر همین جا وارد سایت شیپور بشید.
اپلیکیشن شیپور رو از همین جا دانلود کنید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: