وقتی گوشی ضربه خورد اولین کاری که باید انجام داد چیست؟

3.5/5 - (39 امتیاز)

یکی از رایج‌ترین مشکلات برای گوشی‌ها این است که از دست شما بیافتد و دچار ضربه و آسیب شود. بعد از این اتفاق معمولا چند حالت پیش می‌آید:

اول اینکه گوشی آسیب خاصی نبیند و مثل قبل کار کند، که در این صورت شانس با شما یار است! حالت دوم این است که بعد از ضربه گوشی دیگر روشن نمی‌شود یا هنگ می‌کند. و یک حالت دیگر زمانی اتفاق می‌افتد که گوشی در همان لحظه کار می‌کند؛ اما بعد از مدتی دچار مشکلاتی مثل پرش آنتن، قطع و وصل شدن صدا، پرش نمایشگر، پیکسل سوخته، ریست شدن و…می‌شود. با ما همراه باشید تا بررسی کنیم بعد از ضربه خوردن یا افتادن گوشی چه باید کرد؟

آسیب‌ها را چک کنید

به محض اینکه گوشی افتاد سعی کنید آسیب‌ها را بررسی کنید. برای شروع گوشی را روشن کنید و چک کنید روشن می‌شود یا نه. در ادامه وضعیت ظاهری را به دقت بررسی کنید. اینکه کدام قسمت‌ها ضربه خورده است. وقتی بدانید دقیقا چه بخش‌هایی ضربه خورده، عیب‌یابی و تعمیر ساده‌تر خواهد بود. مثلا اگر گوشه‌های بالای موبایل ضربه خورده باشد، احتمال دارد در ادامه پرش آنتن اتفاق بیافتد.

نمایشگر گوشی را بررسی کنید

گاهی ممکن است تصور کنید گوشی روشن نمی‌شود، اما در اصل مشکل از نمایشگر باشد. در مواقعی که گوشی از سمت جلو به زمین افتاده، احتمال ترک و شکستگی نمایشگر بالاست. در این صورت بنظر می‌آید گوشی خاموش است اما اگر مشکل از نمایشگر باشد با تعویض آن می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

آسیب صفحه موبایل

گوشی را ری استارت کنید

ری استارت کردن گوشی را امتحان کنید. چون گاهی در اثر ضربه اختلالی در سیستم عامل به وجود می‌آید که ممکن است با ری استارت و راه‌اندازی مجدد حل شود. در صورت نیاز می‌توانید گوشی را به شارژ بزنید. اما اگر روش ری استارت جواب نداد سریع گوشی را از شارژ خارج کنید. چون ممکن است بر اثر ضربه مدارها دچار مشکل یا اتصالی شده باشند، و وصل کردن گوشی به برق باعث تغییرات ولتاژ و جریان بشود که آسیب‌های جدی‌تری به موبایل شما وارد خواهد کرد.

بکاپ بگیرید و تنظیمات کارخانه را امتحان کنید

ممکن است گوشی شما دچار شکستگی نشده باشد و مشکل هنگی از نرم‌افزار باشد. در این صورت تنظیمات کارخانه را امتحان کنید. فقط حواستان باشد قبل از تنظیمات کارخانه از اطلاعاتان بکاپ بگیرید.

هر چه سریع‌تر به مرکز تعمیرات معتبر مراجعه کنید

اگر با روش‌های بالا موفق به روشن کردن گوشی نشدید، بهتر است هر چه سریع‌تر به یک مرکز تعمیرات معتبر مراجعه کنید تا فرد متخصص گوشی را بررسی کند. خیلی از مواقع مشکل گوشی با یک تعویض قطعه ساده حل می‌شود. البته بستگی دارد گوشی چه طور و  از کجا افتاده و چقدر ضربه خورده باشد

تعمیر موبایل

گوشی نو و کارکرده را در شیپور خرید و فروش کنید

به هر حال احتمال درست شدن گوشی بعد از ضربه زیاد است. اما اگر قصد خرید و فروش موبایل نو و کارکرده دارید حتما به شیپور سر بزنید. در شیپور نه تنها فروشندگان و خریداران آگهی‌های خود را قرار داده‌اند، بلکه تعمیرکارانی هم هستند که می‌توانید برای تعمیر یا فروش قطعات موبایل خراب از آن‌ها کمک بگیرید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: