کوییک و ساینا؛ کدام را بخریم؟

Rate this post

پراید یکی از خودروهای پرفروش سایپا به‌شمار می‌آید که تولید آن چند سال پیش متوقف شد و پس از آن، شاهد تولید خودروهایی دیگر بر اساس شاسی همین خودرو پراید بودیم که از جمله آنها می‌توان به تیبا، ساینا و کوییک اشاره کرد. تیبا جدیدترین خودروی سایپا پس از پراید بود که در سال ۸۹ معرفی و روانه بازار شد. اما از آنجایی که تولید خودروی تیبا در مدل‌های مختلف متوقف شده، در حال حاضر بسیاری از خریداران خودروهای اقتصادی در ایران، باید از میان دو خودروی ساینا یا کوییک یکی را برای خرید خودرو انتخاب کنند.

در این مطلب قرار است کوییک و ساینا را با هم مقایسه کنیم و مشخصات آنها را در بخش‌های مختلف فنی، امکانات، طراحی ظاهری و کابین بیان کنیم.

مقایسه کوییک و ساینا از نظر طراحی

ساینا و کوییک هر دو به‌عنوان فیس‌لیفت تیبا به‌شمار می‌آیند، بنابراین توقع تغییر بسیار فاحش میان این دو خودرو از نظر ظاهری نباید داشته باشیم و در مقایسه ظاهری آنها، تنها شاهد برخی تغییرات در تزیینات و نمای جانبی هستیم. به‌عنوان مثال، نمای ظاهری کوییک نسبت به ساینا اسپرت‌تر و جوان‌پسندانه‌تر است و این را می‌توان به‌خصوص در نمای جلویی خودرو و در طرح شش‌ضلعی دریچه هواکش روی سپر و حالت لبه‌دار پایین آن و همچنین فرم هاچ‌بک نمای پشت خودرو مشاهده کرد.

این در حالی است که ساینا به‌گونه‌ای طراحی شده که بسیاری آن را خودرویی مناسب خانواده‌ها در نظر می‌گیرند و آن را انتخاب بسیاری از جوان‌ها نمی‌دانند. طرح درپوش موتور، گلگیرها و چراغ‌های ساینا، تفاوت قابل‌توجهی با کوییک ندارند و از این جهت تمایز خاصی بین این دو خودرو مشاهده نمی‌شود.

از نظر طراحی ظاهری این دو خودرو، در کل باید گفت که شاخصه‌ای وجود ندارد که با توجه به آن بتوان خودرویی را نسبت به دیگری برتری دارد. تنها تفاوت آنها در نمای ظاهری، جوان‌پسند بودن و همچنین خانوادگی بودن این خودرو است.

مقایسه کوییک و ساینا مقایسه کوییک و ساینا

اما می‌رسیم به طراحی کابین ساینا و کوییک. در این بخش، این دو خودرو تفاوت‌های اندکی با هم دارند و می‌توان گفت که کوییک نسبت به رقیب خود بهتر عمل کرده است. به‌روزرسانی‌هایی که در بخش غربیلک فرمان و تریم داخلی کوییک صورت گرفته، این خودرو را بسیار جذاب‌تر از ساینا کرده است. اما با این، سایپا از مواد (پلاستیک خشک) و ادوات مشابهی در ساخت کابین این دو خودرو استفاده کرده و تنها برخی به‌روزرسانی‌ها باعث برتری ساینا در این بخش شده است.

ابعاد و اندازه‌های ساینا و کوییک

نوع خودرو ساینا کوییک
طول ۴۲۱۵ میلی‌متر ۳۹۸۹ میلی‌متر
عرض ۱۶۶۳ میلی‌متر ۱۶۷۸ میلی‌متر
ارتفاع ۱۴۸۴ میلی‌متر ۱۵۳۲ میلی‌متر
فاصله بین چرخ‌های جلو ۱۴۱۰ میلی‌متر
فاصله بین چرخ‌های عقب ۱۴۱۰ میلی‌متر
فاصله بین محور جلو و عقب ۲۴۱۰ میلی‌متر ۲۴۱۲ میلی‌متر
وزن خالص ۱۰۵۰ کیلوگرم (دنده‌ای) / ۱۰۸۵ کیلوگرم (اتوماتیک) ۱۰۶۵ کیلوگرم
حجم مخزن سوخت ۴۱ لیتر ۴۱ لیتر
قطر رینگ ۱۴ اینچ ۱۴ اینچ
چرخ جلو و عقب R14 185/60
حجم صندوق عقب ۳۷۰ لیتر ۲۲۵ لیتر
تعداد سرنشین ۵ نفره ۵ نفره

مقایسه کوییک و ساینا از نظر مشخصات فنی

سایپا پس از متوقف شدن تولید پراید، از موتور آن خودرو در دیگر تولیدات خود نیز استفاده کرده و این موتور در ساینا و کوییک نیز قرار گرفته است. بنابراین، هر دو خودرو دارای موتور ۱.۵ لیتری هستند که حداکثر قدرت و گشتاور آنها به ترتیب ۸۷ اسب بخار و ۱۲۸ نیوتن بر متر است. این در حالی است که شتاب صفر تا ۱۰۰ ساینا ۱۲.۸ ثانیه است و این رقم برای کوییک به عدد ۱۳ ثانیه می‌رسد. علاوه بر این، حداکثر سرعت ساینا برابر با ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است و حداکثر سرعت کوییک به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

با توجه به تمام این مشخصات فنی‌ای که در بالا به آنها اشاره کردیم و در جدول زیر نیز می‌آوریم، می‌توان نتیجه گرفت که تجربه رانندگی با این دو خودرو یکسان است، اما به علت شتاب بهتر در ساینا، می‌توان گفت که هیجان رانندگی با این خودرو بهتر از کوییک است. بنابراین، خرید ساینا می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل نسبت به کوییک برای سرعت‌دوستان باشد.

مدل خودرو ساینا کوییک
پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۸ سیلندر- M15 ۴ سیلندر خطی ۸ سیلندر- M15
حجم موتور ۱۵۰۳ سی‌سی ۱۵۰۳ سی‌سی
حداکثر قدرت ۸۷ اسب بخار در ۵۳۰۰ دور بر دقیقه ۸۷ اسب بخار در ۵۳۰۰ دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۲۸ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه
گیربکس دستی ۵ دنده دستی ۵ دنده
مصرف سوخت ترکیبی ۷.۰۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۱۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
شتاب صفر تا ۱۰۰ ۸.۱۲ ثانیه ۱۳ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت

مقایسه کوییک و ساینا از نظر امکانات رفاهی

با توجه به اقتصادی بودن این مدل خودروهای سایپا، نباید انتظار داشته باشیم که به اندازه خودروهای گران‌قیمت بازار، امکانات رفاهی و آپشن در آنها مشاهده کنیم. اما این‌طور هم نیست که این دو خودرو را عاری از هر گونه آپشن و امکانات رفاهی بدانیم.

در حال حاضر، در بررسی ساینا می‌توان دید که مدل آپشنال این خودرو امکانات نسبتا قابل قبولی دارد. از طرف دیگر، مدل اتوماتیک کوییک نیز دارای امکانات بیشتری نسبت به مدل دنده‌ای است. بنابراین، در مقایسه این دو خودرو از نظر امکانات و آپشن‌ها، نمی‌توان تفاوتی میان دو مدل پایه آنها مشاهده کرد و این در حالی است که، مدل آپشنال ساینا نسبت به کوییک دارای آپشن‌های بیشتری مانند سیستم مالتی‌مدیا است.

امکانات و آپشن‌های کوییک:

  • چراغ جلو هالوژن باقابلیت تنظیم ارتفاع/ چراغ مه‌شكن جلو و عقب، رادیوپخش USB، رینگ فولادی 185/60R14، آینه جانبی برقی، تهویه مطبوع نیمه‌اتوماتیک، صندلی راننده شش‌حالته دستی، صندلی سرنشین جلو ۴ حالته دستی، صندلی عقب تاشو، گرم‌کن شیشه عقب / شیشه بالابر برقی جلو و عقب، سنسور پارک دنده عقب و باز کردن قفل درب صندوق عقب با ریموت کنترل، دماسنج، طراحی شده برمبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده

امکانات و آپشن‌های ساینا:

  • چراغ‌های جلو هالوژن با قابلیت تنظیم ارتفاع / چراغ مه‌‎شکن جلو و عقب، مولتی‌مدیا، صفحه نمایش (MFD)، رینگ فولادی یا آلومینیومی 185/60R14، آینه جانبی برقی،‌ تهویه مطبوع نیمه‌اتوماتیک، صندلی راننده شش‌حالته دستی، صندلی سرنشین جلو ۴ حالته دستی، صندلی عقب تاشو،‌ گرم‌کن شیشه عقب / شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب، سنسور پارک دنده عقب و کلید مجهز به ریموت / پشت سری تیلتدار صندلی جلو / دوربین عقب/ طراحی شده برمبنای استاندارد محافظت از عابر پیاده / نمایش دمای محیط بیرون

مقایسه کوییک و ساینا از نظر ایمنی

بسیاری از افراد در زمان خرید کوییک و دیگر خودروها، به این بخش خیلی توجه نمی‌کنند و بعضا آن را نادیده می‌گیرند. اما در نهایت باید گفت، که بخش ایمنی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در زمان مقایسه خودروها به‌شمار می‌آید. متاسفانه اطلاعات دقیقی در مورد انواع خودروهای وطنی در مورد ایمنی آنها در دسترس نیست، بنابراین نمی‌توان با قطعیت در مورد ایمنی آنها صحبت کرد.

با توجه به اینکه این دو خودرو روی همان پلتفرم پراید ساخته شده‌اند و سیستم ترمز و تعداد کیسه‌های هوا در آنها یکسان است، بنابراین در این بخش باید عنوان کنیم که هر دو شرایط یکسانی دارند. در جدول زیر می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به ایمنی این دو خودرو را مشاهده کنید:

تجهیزات ساینا کوییک
تجهیزات ایمنی و حفاظتی سیستم ترمز جلو دیسکی، سیستم ترمز عقب کاسه‌ای، سیستم ترمز ABS + EBD سیستم ترمز جلو دیسکی، سیستم ترمز عقب کاسه‌ای، سیستم ترمز ABS + EBD
کیسه هوا ۲ عدد ، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو ۲ عدد ، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو
سیستم ترمز سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی، قفل ایمنی درب کودک، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی، کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع

مقایسه تجربه سواری با ساینا و کوییک

مقایسه کوییک و ساینا

تا به اینجا، ساینا و کوییک را در بخش‌های مختلف مقایسه کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، این دو خودرو تفاوت چندانی در تمام بخش‌ها ندارند و به همین خاطر نمی‌توان انتظار سواری متفاوتی از آنها داشت.

اما نکات مهمی در زمان رانندگی در این دو خودرو به چشم می‌خورد که آنها را بیان خواهیم کرد. ابتدا اینکه، در هر دو خودرو شما صدای زیاد پیشرانه را در داخل کابین خواهید شنید و بعد اینکه، در زمان شتاب‌گیری هر دو خودرو در دنده‌های سنگین شاهد کند شدن خودرو و سنگین حرکت کردن آن خواهید بود. اما تنها نکته مثبت آنها نسبت به دیگر رقیب ایرانی آنها در بازار یعنی ۲۰۶، این است که سیستم تعلیق آنها نسبت به ۲۰۶ نرم‌تر است و آنها را به گزینه‌ای بهتر برای رانندگی در شهر تبدیل کرده است.

مقایسه کوییک و ساینا از نظر قیمت

قیمت خودرو با توجه به عوامل مختلفی افزایش و کاهش پیدا می‌کند و این شما هستید که در زمان خرید خودرو باید قیمت‌ها را مقایسه و بعد سراغ معامله بروید. در کل این دو خودرو در دسته خودروهای اقتصادی در ایران به‌شمار می‌آیند و در مقایسه با قیمت پراید تفاوت زیادی میان آنها دیده نمی‌شود.

در جدول زیر، قیمت کوییک و ساینا را هم در کارخانه و هم در بازار آزاد در تیپ‌های مختلف بیان خواهیم کرد که این ارقام برای ۸ آبان ماه ۱۴۰۲ هستند:

نام خودرو قیمت خودرو در بازار آزاد قیمت خودرو در کارخانه
کوییک دنده‌ای ۳۳۴ میلیون تومان ۱۹۳ میلیون و ۳۱۲ هزار تومان
کوییک اتوماتیک پلاس ۴۴۴ میلیون تومان ۳۳۶ میلیون و ۸۱۷ هزار تومان
کوییک تیپ DA ۳۴۶ میلیون تومان ۲۵۶ میلیون و ۷۲۷ هزار تومان
ساینا ۳۵۱ میلیون تومان
ساینا اس ۳۵۲ میلیون تومان ۲۹۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان
ساینا S تیپ DA ۳۵۴ میلیون تومان ۳۲۳ میلیون و ۷۵۷ هزار تومان
ساینا S استاندارد ۳۵۷ میلیون تومان ۳۳۰ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان

بازار فروش کوییک و ساینا

بازار خرید و فروش خودروهای مختلف در ایران، همیشه با تلاطم همراه بوده است. اما تفاوت قیمتِ پایین میان این دو خودرو باعث شده که بازار خرید و فروش آنها تفاوت چندانی با هم نداشته باشد و همیشه تقاضا برای خرید و فروش آنها وجود داشته باشد. حتی با توجه به گران‌تر بودن مدل‌های آپشنال این دو خودرو، شاهد هستیم که میزان تقاضا برای خرید این خودروها مانند مدل آپشنال ساینا نیز بسیار بالا است.

با توجه به سخت بودن انتخاب میان مدل‌های مختلف کوییک و ساینا، می‌توانید درباره این خودروها نیز در مقالات قبل ما بخوانید و با مشخصات فنی آنها آشنا شوید. به‌عنوان مثال، می‌توانید بررسی کوییک R و بررسی کوییک S را بخوانید تا بتوانید بهترین مدل کوییک را شناسایی و خریداری کنید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید:

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.