آیا حیوان خانگی به گردش و تفریح نیاز دارد؟!

برای داشتن حیوان خانگی که در سال های اخیر علاقمندان زیادی پیدا کرده است، صرف داشتن امکان تغذیه مناسب و توانایی تامین هزینه های بهداشتی حیوان، کافی نیست. زیرا حیوانات خانگی هر چقدر هم اهلی و آرام باشند، نیاز دارند هر مدت یک بار محیط زندگیشان تغییر کند و به گردش بروند.
در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی حیوان شما به خصوص اگر خرگوش داشته باشید، دچار افسردگی و گوشه نشینی شود. برای آشنا شدن با افسردگی حیوانات خانگی به شما توصیه می شود مطلب «آیا حیوان خانگی من افسرده است» را بخوانید که پیش از این بلاگ شیپور منتشر کرد.
در این قسمت آمده است که حیوانات نیز مانند انسان ها گاهی دچار ناراحتی و اندوه فراوان می شوند، طوری که بعد از مدتی افسرده می شوند. تفریح نکردن و بازی حیوانات خانگی، هم باعث ایجاد افسردگی در آنها می گردد .زیرا آنها نیز برای ارضا نیاز به انجام فعالیت و نیز سرزنده بودن، باید در محیطی باز و جدید ساعاتی را سپری کنند.
در صورتی که تصمیم دارید حیوان خود را به گردش ببرید به شما پیشنهاد می کنیم به جاهایی بروید که سوارخ ها و حفره های کمتری داشته باشد. پارک های شهری به دلیل فضای بازی که امکان نظارت راحت فعالیت های حیوان را فراهم می کند، مکان خوبی برای تفریح حیوانات خانگی است. با وجود این ما در این قسمت به چند حیوان خانگی و نیازشان به گردش اشاره می کنیم.

خرگوش

خرگوش حیوانی زیبا از خانواده پستانداران است. این حیوان خونگرم دارای اندازه های مختلف است و کوچک ترین نوع آن اندازه یک خوکچه هندی و بزرگترین آن اندازه یک سگ کوچک است.
در صورتی که تصمیم گرفته اید از یک خرگوش به عنوان حیوان خانگی، نگهداری کنید، می توانید محل زندگی خرگوش را باغچه خانه خود و یا حتی یک جعبه که درون آن یک لوله به اندازه جثه خرگوش داشته باشد، انتخاب کنید. در صورتی که محل زندگی خرگوش، یک مکان کوچک مثل کارتن یا سبد است اولا توصیه می کنیم حتما خانه مناسبی برای حیوان فراهم کنید و بعد از آن لازم است هر روز حیوان را به گردش ببرید. زیرا خرگوش ها از جمله حیوانات بازگوش و پر جنب و جوشی هستند. باغ، فضای سبز و پارک ها مکان خوبی برای گردش خرگوش ها هستند.

خوکچه هندی

خوکچه هندی با آنکه حیوان اهلی، آرام و مطیعی است، اما همان طور که هر حیوان دیگری نیاز دارد محیط زندگی اش تغییر کند و تفریح کند، این حیوان نیز باید هر مدت یک بار از قفس و محل زندگی اش خارج شود. زیرا خوکچه به بیرون آمدن، آزاد بودن و گردش علاقه زیادی دارد. از این رو، به یاد داشته باشید هنگامی که این حیوان آرام را آزاد می کنید، زیر نظر شما باشد تا ضمن جلوگیری از گم شدن حیوان، مانع جویدن اشیا قیمتی، گیاهان، سیم برق و هرگونه وسیله که قابل جویدن توسط خوکچه است مانند میز و صندلی، شوید.
در صورتی که خوکچه را به محیط باز برای گردش می برید، می توانید از قلاده های کمری مخصوص خوکچه ها استفاده کنید تا از گم شدن و همچنین ورود آنها به حفره ها و سوراخ ها جلوگیری کنید. یک خوکچه آزاد می تواند در محیط باز دردسرهای زمان بر زیادی را برای صاحبش به وجود بیاورد. همچنین اگر خوکچه خود را در محیط باز به گردش برده اید پس از ورود به منزل کف پاها و زیر شکم خوکچه را با فرچه خیلی نرم پاک و از وجود خار و خاشاک در زیر شکمش اطمینان حاصل کنید تا مشکلی برایش رخ ندهد.

همستر

همسترها نیز مانند سایر حیوانات خانگی به سرگرمی و تفریح نیاز دارند. از این رو هر چند مدت یک بار همستر خود را از قفس خارج کنید. بگذارید در اتاق آزاد باشد و کنجکاوی کند. همسترها دوست دارند محیط اطراف خود را بشناسند. توجه داشته باشید اگر همستر خود را از قفس خارج کردید هرگز او را روی اجسامی که ارتفاع زیاد دارند نگذارید.
وقتی همستر در خارج از قفس است، او را تنها نگذارید. شما باید بر کارهای او هنگام خروج از قفس نظارت داشته باشید. برای تفریح همستر، لازم نیست حتما به فضای باز برده شود. می تواند این حیوان در اتاق بگذارید و خودتان در کنار او بنشینید و مراقب باشید تا اتفاقی برای او نیوفتد و گم نشود.
اما اگر از آزاد کردن همستر خود می ترسید، می توانید او را درون توپ های مخصوص پلاستیکی همستر قرار دهید. این توپ ها اجازه حرکت را به همستر می دهد و از همستر در برابر حوادث ناگهانی محافظت می کند. با وجود این توپ ها دیگر لازم نیست نگران گم شدن حیوان خود باشید.

گربه

گربه‌ها از جمله حیوانات خانگی ای هستند که نیاز به‌ بیرون‌ بردن‌ روزانه‌ ندارند. ولی‌ باید آزاد باشند تا فعالیت‌ طبیعی‌ خود را انجام‌ دهند. البته گربه‌ها به‌ بازی‌ روزانه‌ نیاز دارند. توپ‌ پینگ‌پنگ‌، گلوله‌ کاموا و کارتن‌ خالی‌ اسباب‌ بازیهای‌ مورد علاقه‌ گربه‌ به‌ شمارمی‌رود.
با اینکه بازی کردن با گربه می تواند نیاز حیوان به فعالیت را تامین کند اما شما می توانید حیوان خانگی خود را به گردش ببرید. برای این کار از یک قلاده مخصوص گربه ها برای کنترل حرکات او استفاده کنید. حیاط خانه در صورتی که دیوارهایش آنقدر بلند هستند که گربه نتواند از آنجا به بیرون بپرد نیز جای مناسبی برای گردش حیوان شما است.

2 نظرات
 1. آرمین می گوید

  بخش خرگوشش به دردم خورد
  خیلی خوب بود
  ممنون

  1. شیپور می گوید

   دوست من خوشحالیم که مطلب بلاگ شیپور براتون مفید بود.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.