پیانوی دست دوم علیه گیتار دست دوم!

در حالی که در دنیای هنر موسیقی، خرید ساز ممکن است هزینه‌بردار باشد، بازار با کیفیت پیانو و گیتار دست دوم، جلوی هر بهانه‌ای را گرفته است.

پیانو یکی از پراستفاده‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سازهای هنر موسیقی در جهان است. این ساز، وسیله‌ی تولید بسیاری از قطعات هنری مشهور جهان موسیقی بوده، و از طرفی عصای دست تازه‌کاران هنر موسیقی هم به حساب می‌آید. پیانو دستگاه موسیقی بزرگ و لوکسی است که تگ قیمت آن ممکن است آرزوی کسی، یا حتی برابر با درآمد سالانه‌ی برخی مردم باشد! شاید دلیل پرطرفدار بودن بازار پیانو های دست دوم نسبت به بازار نوی آن همین قیمت بالای آن باشد.

از طرفی، افراد برای شروع هنر موسیقی، به دنبال سازهایی هستند که خیلی هزینه‌‌بردار، جاگیرو و یادگیری آن‌ها سخت نباشد. این شرایط، گیتار را به یکی از متداول‌ترین سازها تبدیل کرده که کم و بیش در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. اما چه ویژگی‌ای درمورد گیتارِ دست دوم آن را محبوب‌تر می‌کند؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید، کیفیت در بازار دست دوم گیتار، ضمانت‌شده‌تر از بازار گیتارهای نو است.
در حالی که گیتار دست دوم، و پیانوی دست دوم، رقابت تنگاتنگی در بازار هنر موسیقی دارند، بد نیست نگاهی کلی به مزایا و معایب خرید دست دوم هر کدام بیندازیم.

 

مزایای خرید گیتار دست دوم

چه آکوستیک باز باشید و چه طرفدار گیتار الکتریک، این برندها هستند که در دنیای گیتار حرف اول را می‌زنند. در حالی که برای خرید یک گیتار Yamaha و یا Taylor نو باید هزینه‌ی بسیار بالایی پرداخت کنید،گیتار دست دوم همان برند را می‌توانید با قیمتی تقریبا نصف، یک سوم و گاهی حتی یک پنجم خریداری کنید. از طرفی، گاهی برای تمرین هنر موسیقی و یا حتی سلیقه‌ی شخصی، به مدل خاصی از گیتار برند مورد نظرتان نیاز دارید که دیگر در بازار دست اول موجود نیست، این در حالی است که آن را به راحتی در بازار گیتار های دست دوم پیدا خواهید کرد. اما مهمترین دلیل شما برای خرید یک گیتار دست دوم، نوع موسیقی تولیدی و روان بودن سیم‌های آن نسبت به یک گیتار نو است. اگر گیتارتان صدای گوش‌نوازی ندارد، شاید زیادی نو است!

معایب خرید گیتار دست دوم

ساز برای افراد، شباهت عجیبی به خودروی شخصی دارد. خودرویی که بیمه و ضمانت ندارد، یک تهدید اساسی برای جان و جیب آدمیزاد است. سازی که ضمانت ندارد نیز، یک تهدید برای گوش و جیب و ناخن و دست آدم به حساب می‌آید. شاید مهم‌ترین نقطه ضعف خرید گیتار دست دوم، نبود گارانتی و ضمانت تعویض و تعمیر آن باشد. یکی دیگر از معایب خرید گیتار دست‌ دوم، عدم وجود اکسسوری مورد نیاز همراه آن است که ممکن است خریدار را حسابی به زحمت بیندازد. مثلا در مورد گیتار الکتریک، ممکن است شارژر آن موجود نباشد و برای پیدا کردن شارژر خودش، خریدار حسابی به زحمت بیفتد. به هر حال هنر موسیقی نیز عاری از اشکالات تکنیکی نیست.

 

مزایای خرید پیانوی دست دوم

 

مزایای خرید پیانوی دست دوم

پیانو که عزیز دنیای هنر موسیقی است، مزایای زیادی دارد، حتی در حالت دست دوم. بسیاری از مزایای خرید گیتار دست دوم، در مورد خرید پیانو دست دوم نیز، صدق می‌کند، مثلا قیمت. وقتی در مورد خرید پیانوی دست دوم ارزان‌تر حرف می‌زنیم، صحبت ما یک سود چند صد هزار تومانی نیست، بلکه خرید کیفیت بهتر با یک اختلاف چندین میلیونی است. همانطور که اشاره شد کیفیت بهتر در بین پیانو های دست‌ دوم بسیار مشهود است. پیانویی که درست استفاده شده باشد، صدای بهتری دارد. این خاصیت چوب است که با کهنگی، صدای بهتری تولید کند، البته باید اطمینان پیدا کنید که پیانوی دست دوم مورد نظر شما، کوک باشد. از طرفی نیز، فروش پیانوی دست دوم نسبت به فروش پیانوی دست اول، قطعا ضرر مالی کمتری دارد. در واقع شما می‌توانید در صورتی که آسیبی به پیانوی دست دوم‌تان نزده باشید، با قیمت خرید خودتان آن را بفروشید.

معایب خرید پیانوی دست دوم

اصل واقع‌بینی این است که معایب یک پدیده یا هنر را هم در نظر بگیریم و پیانوی دست دوم نیز از این قائده مستثنی نیست. پیانو نیز درست مثل گیتار در حالت دست دوم از مزیت ضمانت بی‌بهره است. از طرفی، کوک بودن پیانو که مهم‌ترین ویژگی در تولید صدایی گوش‌نواز و درست است، ممکن است در پیانو های دست دوم با مشکل رو به رو شود. اگر مالک قبلی، درست از پیانو استفاده نکرده باشد، ممکن است حسابی شما را برای کوک کردن به دردسر بیندازد و در کل ارزش هنر شما را تا حدود زیادی پایین بیاورد.

در کل، به نظر می‌رسد مزایای خرید پیانو و گیتار دست دوم در بازار هنر موسیقی به معایب آن بیارزد. فقط کافی‌ست که با دقت خاصی آن‌ها را خریداری کنید. از بین این دو پرفروش دست دوم، پیانو، به دلیل تفاوت چشمگیر قیمت بین نو و دست دوم آن، بازار فروش را از گیتار ربوده است. حقیقتی که پیانوی دست دوم را به پرفروش‌ترین ساز دست دوم تبدیل می‌کند.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.