نکات و هزینه باربری و اسباب کشی درون شهری و بین شهری

نکات و هزینه باربری و اسباب کشی درون شهری و بین شهری

اگر قصد باربری و اسباب کشی لوازم خود را دارید و می‌خواهید اثاثیه  منزل را به مکان دیگر منتقل کنید؛ در این صورت بهتر است با نکات و هزینه باربری و اسباب کشی آشنا شوید. اسباب کشی در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما اگر به شکل نادرست و در زمان نامناسب انجام شود، می‌تواند هزینه و مشکلات بسیاری را ایجاد کند به خصوص اگر بخواهید بسته‌بندی وسایل را به دست خود انجام دهید.

نکاتی که قبل و هنگام باربری و اسباب کشی باید به آن‌ها توجه کنید

در باربری و اسباب کشی وسایل منزل باید به نکات متعددی مانند امنیت انتقال، هزینه‌ها، شرایط محیطی جا‌به‌جایی، زمان‌بندی، اولویت لوازم انتخابی، وسیله نقلیه مورد نظر و موارد دیگر توجه کنید. با توجه به حجم بالای انتقال و مسافت طولانی در باربری، از قلم انداختن یک مورد یا عدم انجام صحیح بسته‌بندی به شدت می‌تواند مشکل‌ساز شود. اگر با قوانین اسباب کشی و نرخ کرایه باربری بین شهری و برون شهری آشنا نباشید، این می‌توانید هزینه‌های شوک‌ برانگیز را در مقابل شما قرار دهد. در این مقاله سعی می‌کنیم از قبل شروع تا به پایان رسیدن باربری و اسباب کشی، با شما همراه باشیم. در ابتدا به نکات نحوه صحیح بسته‌بندی اثاث منزل و نحوه انجام صحیح باربری وسایل منزل پرداخته و سپس با توجه به شرایط هر فرد، شما را با هزینه‌های احتمالی و نرخ کرایه اساب کشی آشنا می‌کنیم.

الف. نکات قبل از باربری و اسباب کشی

۱٫      فهرستی از امور و لوازم را تهیه کنید

شروع اسباب کشی می‌تواند گیج کننده باشد. حجم بالایی از اقدام‌های ضروری و غیر ضروری وجود دارد که باید آن‌ها را طبق اولویت و در نوبت خود انجام دهید. تهیه یک فهرست و برنامه کامل برای انجام اسباب کشی می‌تواند شما را از سردرگمی در آورد.

۲٫      ابتدا لوازم بسته‌بندی را فراهم کنید

وسایل خود را بدون محفظه جابه‌جا نکنید. بهتر است پس از تهیه فهرست لوازم، بسته‌‌بندی‌های موردنیاز برای آن‌ها را ارزیابی کنید و اقدام به تهیه محفظه‌هایی مانند کارتن بسته‌بندی کنید. چسب، نوار، فوم محافظ و دیگر لوازم جانبی فراموش نشود.

۳٫      باربری و اسباب کشی را به تنهایی انجام ندهید

پیشنهاد پیش‌فرض ما استفاده از خدمات متخصصان باربری و اسباب‌کشی است. این افراد دانش کافی در نحوه بسته‌بندی، جمع‌آوری و انتقال لوازم حساس و آسیب‌پذیر را دارند اما اگر قصد انتقال اثاث منزل را بدون کارگر  باربری دارید، در این صورت همچنان بهتر است از کمک اطرافیان خود بهره ببرید. برخی لوازم سنگین یا پیچیده مانند لوازم الکترونیکی یا متصل به گاز شهری را به افراد متخصص بسپارید چرا که روش مطمئن و ایمن‌تری است.

۴٫      محل مقصد را پیش از باربری، آماده کنید

تاخیر جابه‌جایی اثاث منزل می‌تواند هزینه باربری و اسباب کشی لوازم شما را افزایش دهد. بهتر است از در دسترس بودن مقصد جا‌به‌جایی و آزاد بودن فضا در آن مطمئن شوید.

۵٫      از محل مبدا عکس بگیرید

علاوه بر ثبت خاطرات، نیاز به در دست داشتن مدرکی از شرایط ابتدایی لوازم خود در صورت بروز مشکلات احتمالی دارید.

ب. نکات بسته‌بندی و آماده‌سازی باربری و اسباب کشی

۶٫      ابتدا لوازم غیرضروری را وارد وسیله نقل کنید

شاید عجیب به نظر برسد اما بهتر است لوازم غیر ضروری را در انتهای محفظه کامیون، وانت یا هر وسیله نقلیه دیگر قرار دهید چرا که در مقصد ابتدا باید به فکر جای‌گیری وسایل ضروری باشید. علاوه بر موارد غیر ضروری، وسایل سنگین را نیز در ابتدا وارد وسیله باربری کنید.

۷٫       تا جایی که می‌شود، مواد خوراکی را حذف کنید

بهتر است مواد خوراکی را به حداقل برسانید. آن‌ها را مصرف کنید یا به دیگران بدهید تا در حین جا‌به‌جایی برای شما مشکل‌ساز نشوند.

۸٫       بسته‌های لوازم را برچسب‌گذاری کنید

ممکن است زمان ببرد اما ارزش پرداختن را دارد. ابتدا توجه داشته باشید که لوازم هم‌دسته با یک دیگر، در یک بسته قرار گیرند، سپس بر روی هر کدام برچسب با عنوان مناسب را قرار دهید تا شناخت آن‌ها آسان‌تر شود.

۹٫      ابعاد و حجم لوازم را در نظر بگیرید

عبور دادن برخی وسایل بزرگ از دیوار و پنجره می‌تواند چالش برانگیز باشد. بهتر است با ابعاد کلی وسایل خود آشنا باشید چرا که ممکن است به راه‌حل‌های حرفه‌ای نیاز شود.

۱۰٫  به فکر محافظت از لوازم خود باشید

هر بار جابه‌جایی می‌تواند خسارت و آسیب‌هایی را به لوازم شما وارد کند. اگر اثاث موردنظر ابعاد بزرگ یا وزن بالایی دارد، در این صورت برخورد آن با اشیا و سطح‌های دیگر می‌تواند خسارت‌ ایجاد کند. بهتر است برای لبه‌های این لوازم از پوشش محافظ استفاده کرده و وسایل نقل صحیح برای هر کدام را به کار ببرید.

۱۱٫  لوازم با چند قطعه را از هم جدا کنید

مبلمان از چند بخش متصل به هم تشکیل می‌شود. بهتر است این اثاث را طبق دستورالعمل آن، جدا کرده و به ترتیب گفته شده، مرتب نمایید تا جابه‌جایی آسان‌تری داشته باشد.

۱۲٫  بسته‌های مملو از لوازم کوچک و چند تکه را با پلاستیک نازک، بپوشانید

این کار موجب جلوگیری از گم شدن لوازم کوچک و درشت در حین جا‌به‌جایی‌ می‌شود

۱۳٫  از تکنیک‌های جابه‌جایی آسان لوازم استفاده کنید

توضیح این روش‌ها در این مقاله نمی‌گنجد اما یادگیری ترفندهای اسباب کشی مانند قرار دادن سطح لغزنده در زیر مبلمان برای جابه‌جایی آن یا نحوه جداسازی و متصل کردن قطعه‌های مبل، مفید است.

ج. نکات روز باربری و اسباب کشی

۱۴٫  کودکان، افراد آسیب‌پذیر و حیوانات خانگی را دور کنید

باربری و اسباب کشی لوازم منزل ممکن است ساده به نظر رسد اما خطرات احتمالی دارد. حضور افراد غیر مرتبط در زمان باربری، تنها مسئولیت‌های شما را افزایش می‌دهد؛ به این خاطر به فکر اقامت‌دهی آن‌ها به طور موقت در مکانی دیگر باشید.

۱۵٫   به فکر لوازم قیمتی و شخصی باشید

بهتر است لوازم قیمتی و اطلاعات شخصی را به روش دیگری منتقل کنید

۱۶٫   بسته‌بندی‌های خالی اضافی فراموش نشود

با وجود تکمیل بسته‌بندی لوازم، بهتر است چند محفظه قابل استفاده اضافی را در دسترس داشته باشید.

۱۷٫  محل را برای کار خود و باربرها، ایمن کنید

بهتر است محل کار برای کارگران باربری ایمن و آزاد باشد. با توجه به اسباب کشی ممکن است به هم ریختگی‌های متعددی وجود داشته باشد که مشکل‌ساز شود.

۱۸٫  به آب‌و‌هوا و شرایط محیطی توجه کنید

بهتر است به آب‌وهوای روز جا‌به‌جایی مانند باران و آلودگی هوا توجه کنید. ترافیک، گرما، مناسبت‌ها و تعطیلی‌ها می‌تواند کار شما را سخت‌تر کند. همچنین انتخاب مسیر انتقال را در نظر بگیرید.

نکات و هزینه باربری و اسباب کشی درون شهری و بین شهری

نکات استفاده از خدمات شرکت‌های باربری و اسباب کشی

شرکت‌های متعددی در زمینه حمل بار با هزینه‌ باربری و اسباب کشی متفاوت فعالیت می‌کنند. استفاده از خدمات این شرکت‌ها در جا‌به‌جایی اثاث منزل اجتناب ناپذیر است از این رو باید به نکات استفاده از خدمات این شرکت‌ها و نرخ کرایه باربری بین شهری و درون شهری هرکدام با توجه به نوع بار، توجه کرد.

نکات و شرایط استفاده از خدمات شرکت‌های حمل بار و اسباب کشی

  • چند روز پیش از انجام باربری از شرکت حمل بار، شرایط و تعرفه اسباب کشی را استعلام بگیرید.
  • در روز انجام اسباب کشی در محل حاضر باشید.
  • نوع لوازم، حجم، مسافت مبدا تا مقصد، روز انجام و تعداد کارگر موردنیاز را در میان بگزارید.
  • از هزینه باربری و اسباب کشی پایه، قوانین و شرایط شرکت حمل‌ بار مطلع شوید.

عوامل تعیین کننده در هزینه باربری و اسباب کشی

همان طور که گفتیم، قیمت‌ها در باربری متفاوت است اما این به معنای نبود نرخ پایه و تعرفه‌های مشخص با توجه به شرایط باربری نیست.  به طور کلی در تمامی شرکت‌های حمل بار، تا زمان، قسمت و میزان خاصی از خدمات، قیمت‌ها ثابت است. انجام اسباب کشی تا ۳ ساعت طبق قیمت از پیش تعیین شده در نظر گرفته می‌شود اما در صورت طولانی شدن فرایند باربری بیش از سه ساعت، هزینه بیشتری دریافت خواهد شد. موارد زیر عوامل تعیین کننده در هزینه باربری و اسباب کشی هستند:

  • نوع ماشین: با توجه به حجم ماشین، برای مثال قیمت مشخصی برای کامیون نسبت به وانت‌بار وجود دارد. مسافت طی شده توسط ماشین حمل بار نیز در قیمت گذاری تاثیر دارد. پس طبیعی است که هزینه جا‌به‌جایی برون شهری نسبت به درون شهری بیشتر باشد.
  • کارگر باربر: استفاده از خدمات کارشناس‌های باربری در بسته‌بندی یا نقل مشمول هزینه است. به طور طبیعی با افزایش تعداد کارگرها یا خدمات دهی بیش از سه ساعت، مبلغ بیشتری گرفته می‌شود. مسافت پیاده روی مازاد، حمل وسایل سنگین، بسته‌بندی و نصب وسایل خانه شامل هزینه‌های بیشتر خواهد بود. همچنین با توجه به طبقه واحد مسکونی مبدا و مقصد، ممکن است مبلغ بیشتری در خواست شود.
  • هزینه‌های باربری ویژه: شرایط محیطی مانند باران، ترافیک و روزهای تعطیل در تغییر نرخ کرایه باربری نقش دارند. انتقال مواد خاص مانند گیاهان، حیوانات و مواد آسیب‌پذیر، ممکن است مشمول تعرفه خاص شود.
  • هزینه‌های بسته‌بندی و مرتب‌سازی: آماده‌سازی لوازم چه به دست شما چه دیگران انجام شود، در هر دو صورت، نیاز به لوازم خاص مانند کارتن، چسب، لوازم نظافتی و… وجود دارد که باید هزینه آن‌ها را در نظر بگیرید.

نرخ کرایه باربری بین شهری و درون شهری

با توجه به عوامل موثر در قیمت مانند کارگر، وسیله نقلیه و تعرفه باربری، قیمت‌های متغیر و متفاوتی در بازار حمل بار دیده می‌شود. قیمت‌های معرفی شده در فهرست زیر به الزام مشابه تجربه شما نخواهد بود اما می‌تواند دید مناسبی نسبت به قیمت‌ها در یک سال اخیر – با وجود افزایش قیمت احتمالی در سال جدید – بدهد.

هزینه‌های کارگر باربری

دستمزد کارگر برای یک ساعت می‌تواند  ۱۵ هزار تومان باشد که انجام کامل یک باربری می‌تواند ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان در مجموع دربر داشته باشد. بسته‌بندی، نصب و حمل برخی لوازم خاص مانند وسایل سنگین می‌تواند اجر کارگر را افزایش دهد. برای مثال، در پیاده‌روی بیش از ۱۰ متر، ممکن است برای هر متر، ۲۰۰۰ تومان یا در بالا رفتن از طبقه‌های مازاد برای هر طبقه، ۱۰ هزار تومان طلب شود.

هزینه‌های کرایه وسیله باربری

با توجه به حجم وسیله نقلیه، مسافت طی شده و زمان سپری شده، این قیمت متفاوت است اما طبق اعلام برخی شرکت‌ها، استفاده در خارج از محدوده با استفاده از وانت‌ پیکان، ۹۰، نیسان وانت ۱۱۰ و خاور ۱۵۰ هزار تومان برای یک سرویس دو تا سه ساعت درون شهری، هزینه داشته باشد. ممکن است برای هر ساعت اضافی برای مثال ۲۵ هزار تومان طلب شود.

یک نمونه سفارش کامیون خاور در شهر تهران برای ۳ ساعت به همراه ۴ کارگر و اجرت‌های مختلف، ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. در کنار این برای هر ساعت تاخیر، ۱۰۰ هزار تومان به مبلغ نهایی افزوده می‌شود.

نرخ کرایه باربری بین شهری

مهم‌ترین عامل در تغییر قیمت حمل بار بین شهری، مسافت طی شده است. دیگر عوامل ذکر شده به طور معمول شبیه به باربری درون شهری در نظر گرفته می‌شود. با بررسی قیمت‌ها، دوباره با تعرفه‌های بسیار متغیر مواجه شدیم اما برای مثال باربری از تهران به مشهد در یک شرکت با نیسان، ۴۸۰؛ کامیون، ۷۰۰؛ کامیون مسقف، ۷۵۰ درخواست شد. این رقم در انتقال از تهران به اصفهان به ترتیب ۲۶۰، ۵۰۰ و ۵۴۰ برای نیسان، کامیون روباز و کامیون مسقف در نظر گرفته شده است.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.