شماره Vin خودرو چیست؟

شماره Vin خودرو چیست؟

از سال ۱۹۸۱ میلادی تا به امروز، تمامی خودروهای تولید شده در سراسر دنیا، دارای شماره شناسایی است که به «Vin کد» یا «وین کد» نیز شناخته می‌شود. اما شماره Vin خودرو چیست؟

جالب است بدانید شماره Vin خودرو که مخفف کلمه انگلیسی  Vehicle Identification Numberاست، به معنای شماره شناسایی خودرو و متشکل از ۱۷ رقم است.

این ۱۷ رقم، بیانگر مهم‌ترین اطلاعات خودرو است. درواقع با کمک شماره وین خودرو می‌توان از تمامی جزئیات خودرو مانند  نوع موتور تا محل ساخت آن مطلع شد.

کد وین؛ اثر انگشت خودرو

نکته‌ی جالب در مورد شماره vin خودرو این است که متاسفانه بسیاری از افراد از وجود چنین چیزی آگاهی ندارند. آن‌ها نمی‌دانند که کد Vin اثر انگشت خودرویی است که از آن استفاده می‌کنند و اگر نیازی به شناسایی وسیله نقلیه آن‌ها بود، یکی از بهترین راه‌ها بررسی vin خودرو  است.

دلیل اینکه به vin خودرو، اثرانگشت خودرو گفته می شود، این است که هر خودرویی یک وین کد اختصاصی دارد و شماره vin هیچ خودرویی با دیگری یکسان نیست.

محل قرارگیری کد VIN خودرو

معمولا شماره VIN خودرو را می‌توان در محل تقاطع شیشه جلوی خودرو با بدنه خودرو که در گوشه سمت راست جایگاه راننده قرار دارد، یافت.

مکان دومی که احتمال دارد شماره vin خودرو آن جا قرار داشته باشد، نزدیک پیشرانه یا در قسمت پایین فاصله‌ای که بین در ماشین و بدنه ماشین و باز هم در سمت راست راننده است، خواهد بود. در بسیاری از خودروها، شماره vin در کارت مشخصات وسیله نقلیه ثبت شده است.

همانگونه که پیش‌تر نیز بیان شد کد وین خودرو، حاوی اطلاعاتی مهم در مورد خودرو است که می‌توان با کمک آن‌ها، وسیله نقلیه‌ای را که حتی ممکن است از نزدیک ندیده باشید، تا حدودی بشناسید. البته این کار باید بدانید که چگونه می‌توان این اطلاعات را با استفاده از وین کد استخراج کرد.

نحوه استخراج اطلاعات Vin

مهم‌ترین نکته‌ای که دانستن آن برای خارج کردن و دست یافتن به اطلاعات کارت وین خودرو لازم است، آگاهی از این مسئله است که درست است تمامی شماره‌های Vin دارای رشته خاصی از حروف نشانگر اطلاعات یکسان هستند، ولی خودروسازهایی که در سراسر جهان به تولید خودروهای مختلف می‌پردازند، الگوی خاصی را برای ترجمه حروف وین کد، مورد استفاده قرار می‌دهند.

بنابراین باید بدانید که چگونه می‌توان این کد وین‌ را رمزگشایی کرد.

به عنوان مثال وین کد زیر را در نظر بگیرید:

۱G6AF5SX6D0125409

ابتدا برای آنکه بتوانید این کد را رمزگشایی کنید، باید از سمت چپ به راست شروع به خواندن کنید.

دومین نکته که برای خواندن vin خودرو مهم خواهد بود این است که توجه داشته باشید هر رشته کد وین، خود متشکل از چهار رشته کوچک‌تر از حروف و اعداد است و وین کد را باید از چپ به راست خواند که با توجه به جایگاهی که هر رشته دارد، می‌توان به مفهوم آن پی برد.

همیشه در تمامی شماره  vinخودروها، اولین رشته، نمایانگر سازنده خودرو است. این رشته شامل سه حرف است که به صورت جهانی مشخص شده و هر سازنده خودرو، یک کد مخصوص به خود دارد و با توجه به آن کد می‌توان منطقه‌ای که خودرو در آن تولید شده است را شناسایی کرد.

جالب است بدانید که هر عدد مشخص کننده منطقه‌ای در جهان است. به عنوان مثال اعداد ۱ تا ۵ بیان کننده مناطق آمریکای شمالی است. به گونه‌ای که عدد ۲ متعلق به کانادا، عدد ۳ برای مکزیک، و ۴ و ۵ نیز مختص ایالات متحده خواهد بود.

اگر با دقت به وین کد توجه کنید، حروفی را در همین جایگاه مشاهده می‌کنید که آن‌ها نیز بیان کننده منطقه‌ای است که خودرو در آن تولید شده است.

مثلا حرف S مشخص کننده بریتانیا، حرف W کشور آلمان و حرف J نیز متعلق به کشور ژاپن است. حال اگر حرف انگلیسی از حروفی که بین حرف A تا حرف H قرار دارد انتخاب شده باشد، به قاره آفریقا و اگر بین J تا R باشد، معرف قاره آسیا خواهد بود.

حرفی که در جایگاه دوم این رشته قرار دارد، بیانگر شرکت خودروسازی مادر و حرف پس از آن نیز برند زیرمجموعه شرکت خودروسازی را مشخص می‌کند.

برای مثال اگر در وین کد خوروی مورد نظر، حرف G را در جایگاه دوم قرار گرفته باشد، به شرکت جنرال موتورز اشاره می‌کند. جالب است بدانید که حروف T  و C به ترتیب به شرکت‌های تویوتا و کرایسلر اشاره می‌کند که از تولیدکنندگان مطرح در صنعت خودروسازی است.

جایگاه ۴ تا ۸ متعلق به رشته بعدی در کد وین خودرو است که از آن به بخش توضیحات خودرو، یاد می‌شود که این بخش حاوی اطلاعاتی در مورد مدل خودرو، نوع و کد پیشرانه خودرو، نوع بدنه خودرو و در برخی از موارد نیز سیستم ایمنی خودرو است.

اگر می‌خواهید از کد امنیتی خودرو که به رقم چک نیز شناخته می‌شود، مطلع شوید، کافی است به جایگاه نهم شماره vin خودرو مراجعه و آن را بررسی کنید.

در این جایگاه، رقمی قرار دارد که ارتباطی به خودرو نداشته و فقط تایید کننده درستی و صحت vin خودرو، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جایگاه‌های ۱۰ تا ۱۷ vin خودرو که در رشته سوم شماره vin قرار دارد، می‌توان به جزئیات مربوط به خودرو دست یافت.

درواقع اگر بخواهید نام کارخانه‌ای که خودرو در آن تولید شده است، گزینه‌های اضافی که در خودرو نصب و تعبیه شده است و همچنین سال تولید خودرو را بدانید، کافی است این بخش از کد وین خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

در رشته سوم وین خودرو، جایگاه ۱۰ معرف سال تولید خودرو است. اعداد ۱ تا ۹ تولید خودرو در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ را مشخص می‌کند. البته فقط از اعداد برای نشان‌دهنده سال تولید خودرو استفاده نمی‌شود. درواقع از سال ۲۰۱۰ به بعد، از حروف برای شناسایی سال تولید خودرو استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال حرف A به تولید خودرو در سال ۲۰۱۰ اشاره دارد و حرف G نیز به تولید خودرو در سال ۲۰۱۶ اشاره می‌کند.

نکته جالب در این بخش از وین کد خودرو، درنظر گرفتن خطای دید هنگام خواندن آن است. مثلا برای اینکه از خطای دید جلوگیری شود، از حروف Q، O، I، Z و عدد ۰ استفاده نمی‌شود و حروفی که برای این جایگاه از vin خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد هر ۳۰ سال یک بار مجدد تکرار خواهد شد.

برای اطلاع از شهری که خودرو در آن تولید می‌شود نیز جایگاه ۱۱ باید مورد بررسی قرار گیرد. مثلا حرف Z به شهر ازمیت در ترکیه و حرف A به شهر آسای در کشور کره جنوبی اشاره دارد.

ارقام باقیمانده در جایگاه سوم نیز بیانگر خودرویی خاص است و با کمک آن‌ها می‌توان متوجه شد که مثلا این خودروی خاص در کدام سال، کدام کشور و در چه شهری با چه خصوصیاتی تولید شده است.

با توجه به اطلاعاتی که تا به این مرحله در مورد شماره vin خودرو بیان شد، به خوبی می‌دانیم که هر وین کد خودرو همانند یک اثر انگشت واحد برای هر خودروی تولیدی است و قطعا هیچ وین کد خودرویی با وین کد خودروی دیگر یکسان نخواهد بود.

7 نظرات
 1. محسن می گوید

  خیلی ممنون

 2. اسی می گوید

  خیلی خوب بود

 3. فرید می گوید

  عالی
  بسیار مفید بود!

 4. میلاد می گوید

  سلام شیپور جونم ممنون از راهنماییت. آفرین

 5. musicirani می گوید

  جالب بود ممنون

 6. سیما دانلود می گوید

  ممنون

 7. سرویس لوله می گوید

  شیپور همه چیش عالیه به نظر من تو این مدت خیلی بهتر از دیوار داره کار می کنه.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.