عید، به جای تنگ ماهی زنده، خلاق تر باشید

در حالیکه به نظر می‌رسد وجود ماهی سرخ بر سر سفره هفتسین عید مشکل ساز باشد، جایگزین‌های خلاق دیگری را برای سفره‌تان در نظر بگیرید.

 

عید که می‌آید، علاقه عجیبی به ایجاد شایعه و داستان‌های مختلف درمورد هفتسین هم با آن همراه می‌شود. از اینکه هفتسینی وجود نداشته گرفته، تا گذاشتن سکنجبین بر سر سفره هفتسین. واقعیت ماجرا این است که منابع هفتسینی خبر از هفت محصول بهاری در رسم عید نوروز می‌دهند. هفت محصولی که در هفت اقلیم مختلف ایران باستان، قابلیت کشت و پرورش داشته است. اما سنت امروز تقریبا هفت سین ثابت را برای ما به یادگار گذاشته است. در مورد اصالت ماهی قرمز بهتر است به آب و جانداران مراجعه کنید.

 

عید، به جای تنگ ماهی زنده، خلاق تر باشید

 

به همین رسم نکو، برای اینکه ادامه سال‌های باقی هم آب نماد روشنایی و کمک به زندگی باشد، ماهی سرخ را از هفتسین عید حذف کرده‌ایم. آسیب‌های محیط زیستی که به این موجود کوچک و خود ما می‌رسد، بسیار بیش‌تر از برکت نگهداری آن در هفتسین نوروز بوده است. در چنین شرایطی، این شما و این هم خلاقیت‌های پیشنهادی شیپور برای جایگزین کردن ماهی قرمز بر سفره هفتسین.

 

عید آمده، آب و شمع بیاورید !

 

عید آمده، آب و شمع بیاورید !

 

آب خودش نشان روشنایی هست. در هفتسین نیز، تنگ آب به نشان روشنایی قرار داده می‌شود. به جای ماهی زنده، از شمع دارای وارمر روان به روی آب استفاده کنید. اگر تنگ شما شیشه‌ای و بزرگ است، می‌توانید برای عید، از شمع‌های وارمردار قرمز روی آب استفاده کنید. با این کار هم ترکیب طلایی و قرمز ماهی را برای رنگ هفتسین دارید، و هم تنگ آب را از عیدتان حذف نکرده‌اید. می‌توانید در تنگ آبتان اکلیل شناور نیز بریزید. این کار انعکاس نور شمع در آب را بیشتر هم می‌کند.

 

بر سفره عید نوروز، سیب‌ها را به آب بیندازید

 

بر سفره عید نوروز، سیب‌ها را به آب بیندازید

 

یکی از رسوم قشنگ عید در زمان‌های نه چندان دور، چیدن سفره هفتسین به دور حوض آب بوده است. احتمالا سنت ماهی از دکوراسیون رو حوضی خانه‌ها به سفره‌های ما وارد شده باشد. در آن زمان، سیب‌های قرمز را به درون حوض رها می‌کردند و دور حوض را هفتسین و گل می‌چیدند. از این سنت استفاده کنید. اگر امکان داشتن حوض چه در خانه و چه در حیاط خانه را دارید، هفتسین عید را دور آن بچینید و سیب‌های قرمز را به درون آب رها کنید. در غیر این صورت می‌توانید کارهای ابتکاری زیبای زیادی از ترکیب سیب در تنگ آب انجام بدهید.

 

گل‌ها در آب و عید در آینه

 

گل‌ها در آب و عید در آینه

 

یکی از زیباترین دیزاین‌هایی که می‌توانید عید امسال، برای جایگزینی ماهی قرمز سفره هفتسین انجام بدهید، قرار دادن گل یا گلبرگ درون آب است. این ترکیب هم خوش عطر است و هم حال سفره هفتسین شما را کاملا عوض می‌کند. بد نیست از شمع هم در کنار گل و گلبرگ‌های روی آب استفاده کنید. سعی کنید از رنگ‌هایی مکمل تزئینات هفتسین عیدتان استفاده کنید. در غیر این صورت، چون به دنبال جایگزینی ماهی قرمز هفتسین عید هستید، گل سرخ در آب همان زیبایی را تداعی خواهد کرد.

 

ماهی قرمز عید، بدون جان!

 

ماهی قرمز عید، بدون جان!

 

اما چرا عید بدون ماهی قرمز؟ به غیر از این مسئله که ظاهرا گونه‌ای از ویروس‌های خانواده کرونا در مدفوع ماهی‌های زینتی پیدا شده است، این ماهی قرمزهای کوچولو بسیار مهاجمند. پس از پایان تعطیلات عید و زمانی که افراد این ماهی‌ها را در محیط زیست رها می‌کنند، این ماهی به اکوسیستم ضررهای عجیبی وارد می‌کند. بهترین کار این است که از حوضچه نقاشی‌های سه بعدی برای هفتسین عید استفاده کنید. این صنایع دستی نه تنها با ترکیب آب و ماهی قرمز مو نمی‌زنند، بلکه خیال شما را هم از بابت جان و مرگ ماهی کوچولو راحت خواهد کرد!

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: