سبزه‌های خلاق عید نوروز

Rate this post

سبزه عید نوروز، نشان باروری و سبزینگی برای سال جدید است و بدون سبزه، بساط هفت سین صفایی ندارد…

 

هفتسین نوروزی از آن دست ابزارهای خلاقیت عالی برای تغییر دکوراسیون منزل است که هر یک از اجزای آن می‌تواند به هزار و یک شکل مختلف دربیاید. البته، این هنر دست و خلاقیت ذهنی ما است که از سبزه، یک شکل جدید و متفاوت و دوست‌داشتنی می‌سازد. مهم نیست که سال نو شروع شده و شاید شما هفتسینی نچیده باشید. هنوز هم زمان هست. با وجود شرایط کرونا و اتفاقاتی که بیرون رفتن را خطرناک می‌کند، فقط کافی است تا بذر و دانه محبوب سبزه خود را پیدا کنید، و در طول تعطیلات نوروزی برای خودتان سبزه بکارید.

 

بذر سبزه نوروزتان را انتخاب کنید

 

سبزه‌های خلاق عید نوروز

 

شاید خرید سبزه نوروز، بسیار راحت‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز، و آسایش خیال در امان بودن از کرونا، به کمی زحمت می‌ارزد. مهم این است که میزان رشد هر دانه را برای سبزه بدانید تا بتوانید تا پایان سیزده فروردین، یک سبزه زیبا داشته باشید.

 

مثلا، برای سبز کردن سبزه، اگر بذر گندم را انتخاب کنید، حدود ده روز باید به آن زمان بدهید تا سبز شود. سبزه‌ای که با جوانه عدس سبز کنید را 5 روزه تحویل می‌گیرید. ماش انتخاب خوبی برای سبزه نوروزی در خود عید نیست. زیرا دست کم دوازده روز برای سبز شدن زمان می‌خواهد. اما اگر عجله ندارید، سبزه ماش برای هفتسین نوروزی یکی از زیباترین سبزه‌هاست. اگر به دنبال سبزه‌ای هستید که توپر و حسابی خوش رنگ باشد، برای عیدتان خرفه و شاهی سبز کنید. یادتان باشد که خرفه و شاهی حدود هشت روزی برای سبز شدن زمان می‌خواهند.

 

آب دهی به سبزه‌های خلاق عید نوروز

 

آب دهی به سبزه‌های خلاق عید نوروز

 

وقتی بذر مورد علاقه‌تان را برای سبزه هفتسین نوروزی انتخاب کردید، نوبت به آشنایی به میزان آبدهی و خیساندن بذرتان است. مثلا گندم را باید حدود 10 تا 18 ساعت بخیسانید تا سبزه‌تان دو سه روزه جوانه بزند. نخود و عدس و ماش هم بذرهای تشنه‌ای هستند و با 10 تا 18 ساعت آب، 3 الی 5 روزه جوانه می‌زنند.

 

شروع سبز کردن سبزه نوروزی

برای سبز کردن سبزه نوروز، ویژگی مشترک همه‌ی بذرها، مراحل اولیه درست کردن آن‌ها است. بذر خود را با مقدار گفته‌شده (یک لیوان برای یک ظرف متوسط سبزه) به مدت دو شب خیس کنید. در این مدت باید چند بار آب داخل ظرف را عوض کنید تا بذر شما گندیده و به اصطلاح ترش نشود. هنگامی که جوانه‌های کوچکی از بذر بیرون آمدند، آن‌ها را به یک پارچه نم‌دار منتقل کنید. دقت کنید که پارچه باید حتما از جنس نخ باشد و البته نباید پارچه‌ای بسیار نازک و یا بیش از اندازه ضخیم را برای نگهداری بذرها انتخاب کنید.

 

شروع سبز کردن سبزه نوروزی 

 

بذرها در سبزه کاملا با پارچه بپوشانید و هر چند ساعت یک‌بار با اسپری آب، دستمال را نم‌دار کنید. یادتان باشد که اگر دستمال شما خشک باشد، بذرها خراب خواهند شد. درست است که شما در حین تعطیلات سبزه را آماده می‌کنید، اما با آب دهی زیاد، سبزه نوروز شما زودتر رشد نخواهد کرد. پس صبر داشته باشید.

 

انتقال سبزه نوروزی به ظروف سفالی یا چینی

 

اگر درست از سبزه عید نوروز مراقبت کرده باشید، ظرف چند روز باید سبز شود. حالا کار خلاق شما شروع می‌شود. باید بذرهای جوانه زده را به ظرف موردنظرتان منتقل کنید. بهتر است برای درست کردن سبزه از ظروف فلزی استفاده نکنید. بهترین ظرف برای سبزه عید ظرف سفالی است؛ اما اگر ظرف سفالی ندارید، ظرف چینی را جایگزین آن کنید.

انتقال سبزه عید به ظروف سفالی یا چینی

 

سبزه‌های نوروز، بر بدن ظرف سفالی

 

اگر دوست دارید سبزه عیدتان خلاق باشد، ظروف سفالی می‌توانند در اجرای این ایده‌ها باز هم به کمک شما بیایند. اگر می‌خواهید روی بدنه کوزه و ظروف سفالی سبزه نوروز بکارید، ابتدا باید از یک روز قبل، ظرف را از آب پر کنید تا سطح آن نم‌دار شود. سپس بدنه آن را با جوراب نایلونی بپوشانید. برای این شکل سبزه عید، بذر شاهی جوابگو خواهد بود. بذرها را به‌مدت یک شبانه‌روز در آب بخیسانید و سپس آن را با دست به سطح ظرف سفالی بکشید. کوزه را در محلی پرنور قرار دهید و سعی کنید آن را همیشه پرآب نگاه دارید. نتیجه نهایی، سبزه‌ای با سازه سفالی و زیبا خواهد بود.

 

سبزه‌های قالبی عید نوروز

 

سبزه‌های قالبی در عید نوروز

 

از خلاقانه‌ترین کارهایی که می‌توانید برای سبزه نوروزتان انجام بدهید، این است که آن را در یک قالب پلاستیکی کیک یا شیرینی سبز کنید. زیر آن را یک دستمال نمدار پهن کنید و بعد بذرها را بپاشید. سعی کنید پارچه از لبه‌ها از سطح قالب بیرون باشد تا وقتی سبزه‌تان جوانه زد، بتوانید آن را به یک ظرف مسطح انتقال بدهید. کارهایی که می‌توانید با قالب با سبزه انجام بدهید تقریبا بیشمار است. مهم این است که هر جایی قصد سبز کردن جوانه‌ها را دارید، به سبزه آب و نور کافی برسانید.

 

 

 

 

 

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید:
1 نظر

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.