فشن و استایل در معرض سقوط

بررسی تغییرات دیدگاه برندهای بزرگ در هفته مد پاریس برای حمایت از محیط زیست

با اینکه کارهایی در زمینه تغییرات سیاست دنیای مد و استایل زده شده است و پاریس شروع کننده آن بود، هنوز هم اعتراضات زیادی به این صنعت وارد است که آن را با خطر سقوط مواجه می‌کند.

 

در مقالات این ماه شیپور به مراتب در مورد نقش صنعت مد، استایل و پوشاک در آلودگی محیط زیست حرف زدیم. از سیاست‌های کلان کشورهای مدعی در زمینه فشن و استایل گرفته، تا برندهای سبز در زمینه تولید استایل و لباس‌های ماندگار نیز گفتیم. اما در اینجا می‌خواهیم حدود چند ماهی به عقب برگردیم و به پاریس سفر کنیم. پاریس، به عنوان مهد دنیای مد و استایل، در اواخر سال ۲۰۱۹، حرف‌های مهمی برای گفتن داشت. در حالی که هر روز به تعداد معترضین به فشن و استایل بیش‌تر افزوده می‌شود، دنیای مد و استایل به درستی تصمیم گرفته است تا خود را از خطر سقوط نجات دهد. در چنین شرایطی، هوشمندانه‌ترین انتخاب برای برندهای بنام فشن و استایل در معرض سقوط، همگام شدن با تغییرات اقلیمی است.

 

پاریس و خانه‌های استایلش

 

پاریس و خانه‌های استایلش

 

هر ساله، شو یا نمایش‌های فشن و مد و استایل زیادی در شهر‌های صنعتی و بزرگ دنیا برگزار می‌شوند. لندن، نیویورک، میلان، و البته پاریس از جمله مهم‌ترین شهرهای برگزار کننده هفته‌های مد و استایل دنیا هستند. این هفته‌ها صرفا نمایش لباس‌ها و استایل‌های جدید طراحان مطرح دنیا برای ورود به بازار نیست. بلکه با استایل و مد قصه‌های زیادی برای تعریف شدن وجود دارد.

هر برند، خانه استایل مخصوص به خودش را دارد. از برندهای مطرح مثل دیور و شنل و ورساچه گرفته، تا برندهای نوپا با دغدغه‌های مدرن مثل مارین سر، همگی سعی می‌کنند به نوعی بازتاب دهنده یک موضوع مهم در دنیا در قالب مد و استایل باشند. فقط تعداد محدودی از طراحی‌های این هفته‌های مد وارد بازار جریان متعارف استایل و مد می‌شود.  مهم‌ترین هایلایت این هفته‌های مد، جنبه‌های نمایشی آن‌هاست. یکی از مهم‌ترین اتفاقات هفته مد پاریس در سال ۲۰۱۹، تاثیر بحران‌های محیط زیستی و احتمالا سقوط فشن بر استایل این شو بود. اتفاقی که یک پرفورمنس همه جانبه از برندهای مختلف گرفت و در فضای مجازی هم بارها و بارها دست به دست شد. فشن و استایل که خودش را در معرض انقراض دید، با جلوه‌های جدید و تغییر اهداف، ظاهرا دست به انقلاب زد. این نمایش با دیور شروع شد.

 

دیور و استایل جنگلی

 

دیور و استایل جنگلی

 

از همه جای دنیا جمع می‌شوند تا دیور صحنه را با استایل جدیدش به آتش بکشد. اما دیور می‌داند که دنیا در آتش دیگری در حال سوختن است و اگر با استایلش خبرگزاری نکند، صحنه او هم به زودی در آتش گرمای زمین و جنگ و خشونت خواهد سوخت. دیور برای شروع هفته مد پاریس، استایل‌هایش را بر تن مدل‌های بین‌المللی کرد تا بر روی یک رمپ کاملا گل‌آلوده در صحنه یک جنگل قدم بردارند. درست حدس زدید. دیور، پاریس را طوفانی شروع کرد تا به همه بگوید اگر برای بیزینس به پاریس آمدید همین حالا بازگردید. فشن و استایل در معرض سقوط است و باید این را خوب به یاد داشته باشید چرا که دنیای ما در معرض سقوط است.

 

استلا مک‌کارتنی و استایل ماندگارش

 

استلا مک‌کارتنی و استایل ماندگارش

 

از پیش‌تر از پاریس ۲۰۱۹ مهم نبود استایل مک کارتنی چه باشد! همه این روزها مک‌کارتنی را انتخاب می‌کنند. او قهرمان دنیای استایل و فشن است. یادتان باشد که استالا مک‌کارتنی و خانه طراحی‌اش زمانی ریسک سرمایه‌گذاری روی لباس‌های بازیافتی و پارچه‌ها و استایل‌های محیط زیست دوست را پذیرفت که برندهای دنیا در حال کولاک تبلیغاتی با آلودگی محیط زیستی بودند. او بزرگ‌ترین نام در صنعت مد و استایل به نفع کره زمین است. در پاریس هم او تمرکزش را روی فشن و استایل ماندگار و قابل بازیافت در دو دهه اخیر گذاشت.

 

مارین سر و استایل پس از آخرالزمان

 

مارین سر و استایل پس از آخرالزمان

 

در میان خانه‌های بنام مد و استایل، مارین سر جوان با لاین پس از آخرالزمانش مستقیم سر اصل مطلب رفت. او خودش در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ گفت که دوست ندارد حرف بزند و آمده تا کاری انجام بدهد. لباس‌های او با کلاه‌های ضد مواد شیمیایی تزئین شده بودند. استایل‌های او بارها با ماسک‌هایی روی دهان و بینی مدل‌ها کامل می‌شدند که به غیر از کاربردی بودن، بحران محیط زیستی را به خوبی به نمایش می‌گذاشت.

 

اتیکت یک استایل لوکس برای بازیافتی‌ها

 

اتیکت یک استایل لوکس برای بازیافتی‌ها

 

اما از حق نگذریم فشن و استایل حتی در معرض سقوط هنوز پر طرفدار است. نمی‌شود در دنیای سرمایه‌داری خیلی سریع تولید لباس و استایل را متوقف کرد. با این کار فقط قشر ضعیف و متوسط و آگاه را از نعمت تنوع و هنر و استایل محروم می‌کنیم. در حالی که می‌شود با ترفندهایی، قشر لوکس و ثروتمند و بی‌تفاوت را با استایل جدید فشن آشنا کرد. کاری که یکی از خانه‌های جدید استایل و طراحی در هفته مد پاریس انجام داد.

برندی به نام «اتیکت» از پارچه‌های بازیافتی و لباس‌های دست دوم برای تولیدات دست دوز و خاص خودش استفاده کرده بود. یک استایل کاملا هوشمندانه برای فروش به قشر مرفه جوامع پیشرفته که عادت به شوآف کردن و پز دادن با استایلشان دارند.

 

پاریس تمام شد اما استایل بحران محیط زیستی پابرجاست

 

پاریس تمام شد اما استایل بحران محیط زیستی پابرجاست

 

هایلایت‌های هفته مد پاریس در زمینه استایل حمایت از محیط زیست کم نبودند. اشاره به استفاده از مدل‌هایی با معلولیت، چاقی، پوست رنگین، قد کوتاه، سن کم یا زیاد و بدون آرایش از این نکات بود. یکی از جذابیت‌های دیگر آن که احتمالا در اینستاگرام با آن برخورد کرده باشید، حرکات عادی و شاد مدل‌ها و فرود لباس‌ها از سقف بود. همه این‌ها نوید از تغییراتی در استایل صنعت مد می‌دادند.

با اینکه کارهایی در زمینه تغییرات سیاست دنیای مد و استایل زده شده است و پاریس شروع کننده آن بود، هنوز هم اعتراضات زیادی به این صنعت وارد است که آن را با خطر سقوط مواجه می‌کند. همه این‌ها به ما یادآور می‌شود که سبک زندگی ما انسان‌ها و استایل فکری ماست که همچنان محیط زیست را با خطر نابودی رو به رو می‌کند.

 

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.