تسمه تایم پژو ۲۰۶، زمان بازرسی و تعویض آن

تسمه تایم یکی از مهمترین قطعات هر خودرو است. اگر پژو ۲۰۶ دارید با ما همراه باشید تا بیشتر از تسمه تایم این خودرو برای شما بگوییم.

تسمه تایم

«تسمه تایم» که با نام «تسمه تایمینگ»، نیز شناخته می‌شود، یکی از بخش‌های اصلی خودرو است و به دلیل اهمیت کاری که برای خودرو انجام می‌دهد، باید به سلامت آن توجه کرد و از این رو زمان تعویض تسمه تایم خودرو بسیار مهم خواهد بود. در این مقاله قصد داریم شما را با تسمه تایم ۲۰۶ و زمان درست تعویض تسمه تایم ۲۰۶ آشنا کنیم.

خودروسازان تسمه تایم بیشتر خودروهای تولیدی را در قسمت پیشرانه خودرو قرار داده‌اند و سالم بودن آن برای پیشرانه مهم است و دلیل آن نیز نقش قابل توجه و مهمی است که تسمه تایم در کارکرد پیشرانه ایفا می‌کند. تسمه تایم ۲۰۶ نیز در این قسمت از خودرو قرار گرفته است و بهتر است برای آگاهی از زمان تعویض تسمه تایم، آن را مورد بازرسی قرار داد.

تسمه تایم خودرو؛ هماهنگ کننده حرکت میل لنگ و میل سوپاپ

جالب است بدانید با قرارگیری تسمه تایم خودرو در پیشرانه، میل‌لنگ خودرو به میل سوپاپ متصل شده تا تسمه تایم مهم‌ترین وظیفه خود را که تنظیم کردن مناسب و درست زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها نسبت به موقعیت پیستون‌ها در خودرو است، انجام دهد.

به بیانی ساده‌تر میل‌لنگ خودرو با کمک تسمه تایم باعث به حرکت درآمدن و چرخیدن میل سوپاپ‌ها می‌شود. تسمه تایم نیز وظیفه دارد تا حرکت میل‌لنگ خودرو با میل سوپاپ‌ها را هماهنگ کند.

اهمیت زمان تعویض تسمه تایم ۲۰۶

اهمیت زمان تعویض تسمه تایم در خودرو بسیار بالا است چرا که اگر به موقع برای تعویض تسمه تایم خودرو اقدام نشود، هزینه‌های بسیاری را متحمل خواهید شد.

جالب است بدانید که در گذشته از زنجیر به جای تسمه تایم در خودرو استفاده می‌شد و تنها زمانی که زنجیر به خودرو  آسیب قابل توجهی وارد نمی‌کرد، صاحب خودرو زنجیر را تعویض نمی‌کرد.

این در حالی است که امروزه به جز موارد محدود از جمله تعدادی از ماشین‌های سنگین، در بقیه خودروها از تسمه تایم استفاده می‌شود و برای جلوگیری از صدمات پرهزینه که به علت خرابی تسمه تایم خودرو ایجاد می‌شود، مدت زمان معینی برای تعویض تسمه تایم خودرو از سوی تولیدکنندگان و خودروسازان درنظر گرفته شده است.

این قاعده در مورد تسمه تایم ۲۰۶ نیز پابرجا است؛ بنابراین باید دقت کرد که خودروی شما چه زمانی به تعویض تسمه تایم نیاز دارد.

تسمه تایم 206 و زمان تعویض آن

زمان تعویض به موقع تسمه تایم ۲۰۶

جالب است بدانید که خودروسازان برای خودروهای مختلف، پیشرانه‌های مختلفی را طراحی و ساخته‌اند. برخی از خودروها مانند خودرو ۲۰۶، دارای پیشرانه نوع Interference است. در این نوع پیشرانه‌ها، سوپاپ‌های خودرو بلافاصله پس از باز شدن وارد منطقه حرکتی پیستون شده و اگر تسمه تایم ۲۰۶ پاره شده باشد، در این زمان سوپاپ باز با پیستون که در حال بالا آمدن است، برخورد خواهد کرد.

متاسفانه براثر این برخورد، علاوه بر از بین رفتن سوپاپ‌ها، به احتمال بسیار سرسیلندر نیز دچار صدمه و آسیب جدی خواهد شد.

بنابراین بهتر است با توجه به تیپ خودرو ۲۰۶، از زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم ۲۰۶ آگاه شد. خودروسازان زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم ۲۰۶ را بین ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر با توجه به تیپ خودرو، درنظر گرفت.

این در حالی است که برخی از خودروها مانند پراید، پیشرانه به گونه‌ای طراحی شده است که حتی اگر تسمه تایم پاره و خراب شود، باز هم به سوپاپ‌ها و دیگر قسمت‌های پیشرانه آسیبی وارد نخواهد شد و فقط به دلیل پاره شدن تسمه تایم، فقط پیشرانه خاموش خواهد شد.

بنابراین زمان بازرسی و تعویض تسمه تایم ۲۰۶ که پیشرانه خودرو به گونه‌ای که بیان شد طراحی شده است، باید نهایت دقت را به‌ کار برد تا از بروز هزینه‌های بالا هنگام خرابی و پارگی تسمه تایم ۲۰۶، جلوگیری کرد.

از مهم ترین دلایل اهمیت زمان تعویض تسمه تایم خودرو

یکی از مهم‌ترین دلایل در تعویض به موقع تسمه تایم خودرو، جلوگیری از تایم خارج شدن موتور است. اگر به دلیل بی‌توجهی، زمان بازرسی و تعویض تسمه تایم خودرو را به تعویق انداخت و تسمه تایم را به موقع تعویض نکنیم، احتمال دارد تسمه تایم به دلیل استهلاک بالا و تنش‌های زیادی که به آن هنگام روشن بودن موتور خودرو وارد می‌شود، پاره شده و از دور خارج شود.

همچنین به دلیل تعویض نشدن به موقع تسمه تایم، ممکن است دندانه‌های تسمه از یکدیگر جدا شده و آسیب جدی به تسمه تایم و در نهایت به موتور خودرو وارد شود.

البته نباید از این نکته غافل شد که از مهم‌ترین دلایل پارگی تسمه تایم و جدا شدن دندانه‌های آن، دور بالای موتور به‌ویژه دورهای بالاتر از ۴ هزار دور در دقیقه، دنده نامناسب در سربالایی‌ها، عبور از سرعت‌گیر، سالم نبودن تسمه سفت کن و همچنین سفت کردن بیش از حد تسمه تایم است. بنابراین اگر هنگام رانندگی با خودرو، با هر کدام از موارد ذکر شده مواجه بودید، بهتر است تسمه تایم خودرو را بازرسی کنید.

درباره تسمه تایم 206 و زمان تعویض آن

هنگام تعویض تسمه تایم خودرو ۲۰۶، چه تسمه تایمی تهیه کنیم؟

اکنون که به اهمیت زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم پی بردیم، زمان آن رسیده است که بدانیم از چه تسمه تایمی برای خودرو استفاده کنیم.

بهترین تسمه تایم ۲۰۶ هنگام تعویض، درواقع همان تسمه تایمی است که به صورت فابریک و خود شرکت تولیدکننده خودرو آن را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

همانگونه که پیش‌تر بیان کردیم، خودروسازان موتور خودرو ۲۰۶ و برخی دیگر از خودروها را طوری طراحی کرده‌اند که اگر تسمه تایم آن پاره شود، سوپاپ‌های خودرو کج می‌شود و متاسفانه صاحب خودرو مجبور خواهد بود برای تعمیر کامل این بخش از خودرو، سرسیلندر خودرو را به طور کامل باز کند و هزینه‌ای بسیار بیشتر از هزینه تعویض تسمه تایم را متحمل شود.

این در حالی است که اگر به بازرسی تسمه تایم پیش از خراب یا پاره شدن آن بپردازیم و در زمان مناسب به تعویض تسمه تایم خودرو اقدام کنیم، تنها هزینه تسمه تایم که بسیار ناچیزتر از هزینه تعمیر است را پرداخت خواهیم کرد.

تعویض تسمه تایم خودرو را به افراد متخصص بسپارید

همچنین فراموش نکنید که برای تعویض تسمه تایم باید حتما خودرو را به افرادی که تخصص کافی در این زمینه دارند نشان دهید و از آن‌ها بخواهید تسمه تایم خودرو را تعویض کنند.

دلیل این امر نیز دقت کافی و تخصص لازم در هنگام تعویض تسمه تایم خودرو است تا پس از عوض کردن تسمه تایم، آسیبی به خودرو وارد نشود؛

چرا که در صورت نصب نادرست و تنظیم غلط تسمه تایم، ممکن است باعث کشش بیش از حد یا کشش بسیار کم تسمه تایم شده و همین امر سبب شود دندانه‌های تسمه تایم به طور دقیق در جای خود قرار نگیرد و درنتیجه در کارکرد موتور خودرو اختلال و مشکل ایجاد کند.

نتیجه گیری

همانگونه که بیان شد، تعویض تسمه تایم و زمان صحیح آن به اندازه‌ای مهم است که اگر به موقع انجام نشود، ممکن است صدمات و هزینه‌های بسیاری را برای خودرو و صاحب آن به همراه داشته باشد.

اما نباید از این نکته کلی غافل شد که رانندگی تاثیر مستقیمی بر تغییر زمان تعویض تسمه تایم خواهد داشت. مثلا اگر در رانندگی شتاب‌گیری داشته باشید و به طور ناگهانی سرعت را کاهش داده و دنده را تغییر دهید، همچنین تردد در مسیرهای ناهموار، ترمزگیرها و … را به دفعات تجربه کرده‌اید، توصیه می‌کنیم که خیلی زودتر از زمانی که تولیدکنندگان خودرو و تسمه تایم برای تعویض آن عنوان کرده‌اند، به تعویض و بررسی تسمه تایم خودروی خود، اقدام کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.