کاغذ دیواری یا کاغذ باطله؟

کاغذ دیواری که این روزها ترند نابی برای تزئین دکوراسیون خانه است، برعکس تصور شما می‌تواند بی‌نهایت راحت و ارزان هم به دست بیاید، حتی از کاغذهای باطله!

دکوراسیون داخلی پاسخ به یک نیاز اساسی در انسان‌هاست. شاید برای شما کمی عجیب باشد که در یک سطح استاندارد مشخص، پاسخ به زیبایی همانقدر اهمیت دارد که پاسخ به گرسنگی و تشنگی ضروری است. دکوراسیون داخلی یک فلسفه عجیب و زیبا دارد. اگر خیلی ساده بخواهیم بگوییم، تعریفی از زیبا کردن فضای درونی قفس است. دیوارها شکل گرفته‌اند تا مرزها را مشخص کنند. اگر نیازی به این دیوارها نبود، احتمالا هیچوقت شکل نمی‌گرفتند. اما این مرزبندی همانقدر که احساس امنیت با خودش دارد، میله‌های قفسی است که دوست داریم شکل و شمایلش را تغییر بدهیم. از رنگ تا کاغذ دیواری، راه‌کارهای زیادی برای تزئین دیوارها وجود دارد.

 

کاغذ دیواری پر هزینه و لوکس

 

کاغذ یا کاغذ دیواری؟

این که قدمت کاغذ دیواری برای فضای دکوراسیون خانه دقیقا به چه زمانی باز می‌گردد کمی دشوار است. اما یکی از حدس‌های متداول در این مورد به چین باستان باز می‌گردد. چینی‌ها به دو دلیل مشکوک به اختراع کاغذ دیواری هستند:
یکی به این دلیل که چینی‌ها پیش از کاغذ دیواری، کاغذ را هم اختراع کرده بودند.
دومی به این دلیل که چینی نزدیک به 2000 سال پیش، برای دکوراسیون خانه، از کاغذ برنج، یا همان کاغذ دیواری اولیه خودمان، به عنوان روکش استفاده می‌کردند.

فرش یا کاغذ دیواری؟

در دوران رنسانس (دوران تجدد اروپا در زمینه معماری و فرهنگ و هنر در قرن 14 تا 16 میلادی) دیوار آویزها برای دکوراسیون داخلی متداول شدند. این دیوار آویزها ابتدا فرش بودند. اما کم کم با ورود کاغذ به اروپا، جای خودشان را به نقاشی‌هایی دادند که روی کاغذهای بسیار بزرگ کشیده می‌شدند و از دیوارها آویزان می‌شدند. به این شکل کم کم چسباندن دیوار آویزها به دیوار برای دکوراسیون شکلی‌تر رواج پیدا کرد و کاغذ دیواری در معماری داخلی اروپایی جا خوش کرد.

کاغذ دیواری و کاغذ چاپی

اما با قرن نوزدهم و رواج صنعت چاپ، استفاده از کاغذ دیواری‌های چاپی برای تزئین دکوراسیون خانه، مخصوصا در انگلستان بسیار متداول شد. حدود قرن بیست میلادی بود که رنگ تقریبا تا نود درصد جای خودش را به کاغذ دیواری داد.
در ایران نیز، مثل بسیاری سنت‌های غربی که سوغات قاجار است، کاغذ دیواری نیز به دست و سلیقه ناصرالدین شاه قاجار وارد اسباب دکوراسیون ایران شد. کاغذهای چاپی در خانه‌های قجری، نقش حاشیه‌ای داشتند و با شکل و برزن گل و بوته جقه، طرح ایرانی خود را در کاغذ دیواری پیدا کردند.

 

رونق چاپ و صنعت کاغذ دیواری

 

کاغذ دیواری لوکس و پر هزینه

امروزه کاغذ دیواری صرفا یک جایگزین برای رنگ نیست بلکه یک بخش مهم از دکوراسیون به حساب می‌آید. از حاشیه گیری، تا پوشاندن پشت تلویزین و یا قاب آیینه، کاغذ دیواری‌ها مصارف، طرح‌ها، رنگ‌ها و جنس متفاوتی دارند. گاهی کاغذ دیواری‌ها طرح‌های سه‌بعدی هم دارند. و البته، در مواردی هزینه این کاغذ دیواری‌ها سر به فلک می‌کشد. در چنین مواقعی است که به فکر می‌افتیم آیا راه ساده و ارزانی برای داشتن کاغذ دیواری وجود ندارد؟

کاغذ دیوار و روزنامه باطله

یک روش ساخت رویه به نام نما رومی یا نما سنگ وجود دارد. روش بسیار راحتی که اگر دستتان برای تغییر دکوراسیون خانه یا محل کار باز است، با قیمتی فوق‌العاده ارزان و نتیجه‌ای فوق‌العاده جذاب تمام خواهد شد. شما برای این که کاغذ دیواری نما رومی درست کنید، به میزان زیادی کاغذ باطله، یا روزنامه باطله، یا حتی دستمال کاغذی نیاز دارید.

 

خلاقیت در درست کردن کاغذ دیواری از کاغذ باطله

 

کاغذ دیواری‌های چسب چوبی

کاغذ باطله‌های مورد نیازتان را مچاله کنید و با چسب چوب و به صورت فشرده آن‌ها را به دیوار بچسبانید. سپس روی کار با اسپری فیکس محکم کنید. حالا با اسپری رنگ دلخواهتان، کاغذ دیواری عجیب و نما سنگ یا نما رومیتان را رنگ کنید. نتیجه یک دیوار منحصر به فرد خواهد شد که دکوراسیون شما را مجزا خواهد کرد.

دکوراسیون داخلی، کاغذ دیواری، کاغذ باطله

آنچه براورده کننده نیاز چشم ما در زمینه زیبایی است، نباید لزوما هزینه بردار باشد. کاغذ دیواری به عنوان یک بخش تزئینی در زمینه دکوراسیون داخلی، می‌تواند نتیجه خلاقیت خود ما باشد. کاغذ دیواری یک اختراع پیچیده و عجیب نیست. حتی در شرایط کنونی اقتصادی نیز تامین کاغذ دیواری‌های بسیار شیک با قیمت مناسب امکان پذیر است. اگر قصد درست کردن کاغذ دیواری با کاغذ باطله یا هر چیز دیگری را ندارید، از متخصصین معتبر و صادق کمک بگیرید. گاهی کاغذ دیواری دست دوم همه چیزی است که به آن نیاز دارید. با یک قیمت مناسب، کیفیت و برند و زیبایی را برای دیوارهای خانه‌تان یکجا می‌خرید.

 

استفاده از روزنامه به جای کاغذ دیواری

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: