بررسی تاثیرات مخرب استایل گرایی سالن‌های زیبایی بر گرم شدن کره زمین!

با اینکه در ظاهر جایی شیک‌تر و تمیزتر از سالن‌های زیبایی سراغ نداریم، اما بد نیست بدانید یکی از تهدیدهای اصلی محیط زیست، مواد و کارهای مربوط به زیبایی و تغییر استایل مو است.

 

سالن‌های زیبایی با آن بوی خارق‌العاده و فضای تغییرشان رشد قارچی دارند. اما هزینه‌ای که ما بابت استایل جدید مو و صورتمان می‌پردازیم، مستقیم صرف گرم شدن هوای کره زمین می‌شود! این حقایق ناخوشایند و باورشان سخت است. اما شاید بد نباشد بدانید که اگر حقیقت نداشت، چندین هزار مقاله آن هم فقط در مجلات زیبایی با عنوان آلودگی‌های محیط زیستی سالن‌های زیبایی به چاپ نمی‌رسید. شیپور قصد دارد شما را با واقعیت‌های جدیدی از آنچه ما به عنوان استایل در سالن‌های زیبایی می‌بینیم رو به رو کند.

 

استایل‌های گران اما سمی سالن‌های زیبایی

 

استایل‌های گران اما سمی سالن‌های زیبایی

 

اینجا قصد ما کوبیدن سالن‌های زیبایی نیست. اتفاقا برعکس، قصد ما این است که با آگاهی بخشی، با توجه به تاثیر گسترده سالن زیبایی بر استایل مردم، فرهنگ سازی کنیم. اما قبل از هر فرهنگ سازی، لازم است بدانیم با چه چیزی رو به رو هستیم. برخی از آلوده کننده‌های سالن زیبایی کاملا مشخص است. رنگ مو، مواد کراتین، و مواد کاشت ناخن، سهم ترسناکی در تولید مونوکسید کربن دارند. اما این‌ها بدیهیات داستان است و شما از آن اطلاع داشتید.

وقتی برای تغییر استایل موهایتان، یا همان کوتاهی یا کوپ ساده به سالن زیبایی مراجعه می‌کنید، دقیقا مثل اگزوز یک اتومبیل خراب در حال آلوده کردن کره زمین هستید. از مصرف بیش از حد آب برای شست و شوی موها، تا سشوار و مواد روغنی محافظت از موی شما، مواد سمی تولید می‌کنند. اما جالب‌تر از همه این‌ها خود موهای شماست. مو برای تجزیه در طبیعت، همان میزانی آلوده کننده است که باد معده گاوها! این شوخی نیست. اگر یک سالن زیبایی بسیار پرطرفدار و متخصص تغییر استایل کوتاهی مو باشد، (به دور از سو تفاهم) معادل یک کشتارگاه آلوده کننده است. (این مثال تنها برای مقیاس سطح آلودگی آورده شده و منظوری پشت آن نیست.)

 

حلقه سبز استایل در سالن‌های زیبایی

 

موسسه‌ای کانادایی به نام سالن‌های حلقه سبز دست به اقدام جالبی زده. با توجه به نتایج تحقیقات به دست آمده در بیش از ۲۳ کشور دنیا، مردم با استایلیست خودشان در سالن‌های زیبایی ارتباطی قوی‌تر از یک ارتباط خدماتی دارند. حتی در کتاب‌های مثل تاریخ ویل دورانت از منظر تاریخی هم ثابت شده است که مردم تحت تاثیر حرف‌هایی که در سالن‌های زیبایی زده می‌شود فقط برای استایل موی خود تصمیمی نمی‌گیرند بلکه سبک زندگی خودشان را نیز تغییر می‌دهند.

حلقه سبز استایل در سالن‌های زیبایی

با توجه به این اصل که کمتر پیش می‌آید استایلیست یا آرایشگری از تحصیلات عالی و یا ترفندهای لازم برای تغییر بنیان‌های اجتماعی برخوردار باشد، (این گفته‌ها مستقیما به نتایج تحقیقات در همه جای دنیا باز می‌گردد و قصد مقاله زیر سوال بردن این حرفه نیست)، حلقه سبز به سالن‌های زیبایی آگاهی‌های لازم را می‌دهد. این آگاهی‌ها شامل معرفی محصولات محیط زیست دوست، و راه کارهای استایل بدون آلودگی است. حلقه سبز با این کار توانسته است چندین سالن زیبایی در ایالت‌های مختلف امریکا و البته در شهرهای کانادا را به عضویت خود دربیاورد.

 

استایل محیط زیست دوست در سالن‌های زیبایی

با توجه به تغییرات اقلیمی و شرایط جدید کره زمین، بسیاری برندها در زمینه‌های مختلف تولید دست به تغییر سیاست‌های خود زده‌اند. صنعت زیبایی و استایل نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از سالن‌های زیبایی مطرح‌دنیا که زیر نظر برندهای آرایشی معتبر کار می‌کنند، کمپین‌های تبلیغاتی خود را به سمت استایل سبز، استایل محیط زیستی و البته استفاده از مواد آرایشی محیط زیستی برده‌اند.

 

هر استایل مو جدید، یک سالن زیبایی آلوده کننده

 

در این میان، تبلیغات نقش بسیار پررنگی در گسترش فرهنگ استایل محیط زیستی این سالن‌ها دارند. کافی است یک یا دو برند بسیار بزرگ با چهره‌هایی خوش استایل و معروف، با شعار تغییر سیاست‌های سالن‌های زیبایی وارد عمل بشوند تا در عرض چند روز، بیش از ۵۰ درصد مردم دنیا رویه خود را تغییر دهند.

 

تغییر استایل جهانی، کمتر شدن سالن‌های زیبایی

با تغییر رویکرد سیاستمداران و رسانه‌ها درباره اطلاع رسانی، پیش‌بینی می‌شود افراد بیشتری متوجه صدمات جبران ناپذیر یک تغییر ساده استایل مو بشوند. احتمالا سالن‌های زیبایی یا تغییر کاربری بدهند و یا رویکردشان را نسبت به تغییر استایل عوض کنند. باید دید موسساتی مثل حلقه سبز تا چه اندازه در ایران موفق خواهند بود. به هر حال از حق نگذریم در هر زمینه‌ای هم اگر کاستی‌هایی داریم، در زمینه سالن‌های زیبایی با کمیت بالا، کیفیت ممتاز و قیمت‌های نجومی عمل می‌کنیم. البته به بهای آسیب به محیط زیست.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.