چگونگی استفاده از سند ملکی جهت ضمانت

در زندگی هرکدام از ما مشکلات خاصی وجود دارد که گاهی برای رفع این مشکلات نیاز به وام یا ضمانت ملکی پیدا می‌کنیم، در این شرایط چه باید کرد؟ یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که در هنگام خرید ملک یا زمین باید به آن توجه داشته باشید، سند رسمی آن ملک است. سندها انواع مختلفی دارند، اما زمانی که قرار است از سند ملکی جهت ضمانت استفاده شود، تنها سندهای دفترچه‌ای (منگوله‌دار) یا سندهای تک‌برگ مورد قبول مراجع قضایی یا ادارات قرار می‌گیرند. سند ملکی جهت ضمانت در مکان‌های مختلفی از قبیل ضمانت دادگاه، دادسرا، شورای حل اختلاف، محاکم تجدیدنظر، مرخصی زندانی، بانک‌ها، نظام‌وظیفه، ادارات ثبت، معاملات تجاری و بازرگانی و… استفاده می‌شود. در ادامه با شیپور همراه باشید تا با چگونگی استفاده از سند ملکی جهت ضمانت آشنا شوید.

استفاده از سند ملکی جهت ضمانت وام بانکی

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برای یک کار ضروری به دنبال دریافت وام باشید، اما همه می‌دانیم که دریافت وام به همین آسانی‌ها هم نیست. به‌غیراز افتتاح حساب و تهیه ملزومات دریافت وام، شما نیاز به ضامن معتبر هم دارید. بانک‌ها در تایید ضامن‌ها و مدارک آن‌ها بسیار سخت‌گیر هستند و اغلب افراد در این بخش گرفتار می‌شود. پیدا کردن دو ضامن کارمند با مدارک معتبر و دسته‌چک یا نامه کسر از حقوق و… عملا وام گرفتن را به پردردسرترین کار دنیا تبدیل می‌کند. روش‌های جایگزین برای حذف ضامن و درخواست وام فوری و ضروری وجود دارد که استفاده از سند ملکی جهت ضمانت وام بانکی یکی از همان روش‌هاست.

برای استفاده از سند ملکی جهت ضمانت وام بانکی در درجه اول باید درخواست وام خود را به بانک ارائه داده و سپس افتتاح حساب کنید؛ مبلغ افتتاح حساب برحسب نوع وام و صلاح‌دید بانک است. با اتمام مراحل اولیه حال نوبت به ارائه ضامن می‌رسد. وقتی قرار است شما از سند ملکی جهت ضمانت وام بانکی استفاده کنید، باید اصل سند را به بانک ارائه دهید. به یاد داشته باشید اگر سند شما از نوع قدیمی (منگوله‌دار) باشد باید با مراجعه به اداره ثبت ‌اسناد و املاک آن را تعویض و به سند تک‌برگ تبدیل کنید. در مرحله بعد کارشناس معتبر از سوی بانک برای بازدید و ارزیابی ملک شما فرستاده می‌شود؛ پس از تایید کارشناس حالا سند ملکی شما به‌عنوان ضامن در بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سند ملکی جز اسناد معتبری است که می‌توانید با استفاده از آن برای شخص مورد اعتمادتان هم ضمانت بانکی کنید، اما جوانب احتیاط را فراموش نکنید! در اين صورت سند به نام مالک بوده، اما در رهن بانک يا موسسه‌ وام‌دهنده قرار می‌گیرد و درصورتی‌که وام‌گیرنده، اقساط وام خود را نپردازد، بانک يا موسسه‌ وام‌دهنده می‌تواند از طريق مراجع قانوني و قضايي، ملک را تصاحب کند. در بسياري از مزایده‌ها املاکی که به فروش می‌رسند، حاکي از وام‌هایی است که وام‌گیرنده توان بازپرداخت آن را نداشته است.

استفاده از سند ملکی جهت ضمانت در دادگاه

از سند ملکی می‌توان در مواقع ضروری مانند پرداخت مهریه، نزاع، تصادف و… در نهادهای قضایی و انتظامی استفاده کرد. وقتی مشکلی به وجود می‌آید و فردی به‌عنوان متهم راهی دادسرا می‌شود قاضی می‌تواند در برخی جرایم به‌جای آنکه متهم را بازداشت یا زندانی کند برابر قانون و تا قبل از رسیدگی کامل به پرونده برای وی قرار وثیقه صادر کند. این قرار وثیقه درواقع ضمانتی است برای زمانی که لازم باشد متهم به دادسرا یا دادگاه مراجعه کند. امروزه دادگاه‌ها و دادسراها برای آزادی بسیاری از متهمان شرایطی را در نظر گرفته‌اند که متهم با فراهم نمودن آن می‌توانند به‌صورت موقت آزاد شود. یکی از کاربردهای استفاده از سند ضمانت برای آزادی است، اما مشکلی که وجود دارد این است که درصد زیادی از افراد از داشتن سند شخصی شش‌دانگ محروم هستند؛ فامیل و آشنایی هم ندارند که سندی را درگرو دادگاه قرار دهد تا فرد متهم آزاد شود. البته برای حل این مشکل موسساتی وجود دارند که با ارائه سند ملکی جهت ضمانت در دادگاه می‌توانند مشکل شما را حل کنند، اما قبل از مراجعه به این موسسات بسیار دقت و تحقیق کنید تا پیش از پیش به مشکل نخورید.

مراحل استفاده از سند ملکی جهت ضمانت در دادگاه

صدور قرار وثیقه برای متهم شامل دو بخش اخذ وثیقه و قبولی می‌شود.

  • قاضی دستور قرار وثیقه جهت دسترسی به متهم را می‌دهد.
  • ضامن سند ملکی جهت ضمانت را به کارشناس دادگاه ارائه می‌کند.
  • ارزش سند ارائه‌شده به دادگاه توسط کارشناس تعیین می‌شود.
  • پس از تایید کارشناس مراحل توقیف و منع نقل‌وانتقال به اداره ثبت ‌اسناد و املاک اعلام می‌شود.
  • در مرحله آخر سند ملکی جهت ضمانت موردقبول مراجع قرارگرفته و متهم آزاد می‌شود.

شخصی را در نظر بگیرید که به جرم نزاع خیابانی دستگیر و پس از طی مراحل ابتدایی قضایی و تفهیم اتهام با ضمانت سند ملکی آزاد شده است؛ وی پس از صدور ابلاغ از طریق سامانه ثنا برای ادامه روند پرونده به دادگاه احضار شده است، اما فرد متهم به دلایلی از حضور در دادگاه امتناع می‌کند. در این میان طبق ماده ۱۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری برای متهم متواری بیست روز زمان در نظر می‌گیرند و ضامن در این مدت باید متهم را به دادسرا معرفی کند؛ در غیر این صورت دستور ضبط وثیقه (سند ملکی) از سوی مراجع قانونی صادر می‌شود.

 

1 نظر
  1. مهتاب می گوید

    سند و وام و ضامن و… واقعا دردسر داره
    به تازگی تجربه اش رو داشتم

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.