همه چیز در مورد معماری پست مدرن سفید

Rate this post

اگر به ساختمان‌های مکعبی با رنگ‌های روشن مثل سفید علاقه دارید، احتمالا شما هم جزو طرفداران معماری پست مدرن سفید هستید. هرچند معماری پست مدرن در هر فرهنگ، با شکل و شمایلی منحصر به فرد ظاهر شده است، اما می‌توان ادعا کرد کلیت آن از یک قاعده و اصول واحد پیروی می‌کند.
در این نوع معماری وجود خطوط منحنی، سطوح آینه‌ای و شفاف، امور خارج از پیش‌بینی و تابوشکنانه بسیار دیده می‌شود که همین امر بر جذابیت و محبوبیت این سبک معماری افزوده است. اگر کنجکاو شده‌اید که در مورد معماری پست مدرن سفید اطلاعات بیشتری داشته باشید، با این مقاله از سایت شیپور ما را همراهی کنید.

آشنایی با سبک معماری پست مدرن

سبک معماری پست مدرن، پا را کمی فراتر از معماری مدرن گذاشته و با بزرگنمایی فاکتورهایی نظیر گرما و روشنایی، معماری فرا مدرن یا همان پست مدرن را بنیان‌گذاری کرده است. آغازگر جنبش معماری پست مدرن، رابرت ونچوري بود که معماری را نه تنها یک تکنیک ساختمانی، بلکه مجموعه چشم نوازی از تضادها و پیچیدگی‌ها می‌دانست.
از نگاه معماری پست مدرن، بهتر است یکنواختی را کنار بگذاریم و ساختمان‌هایی با فرم و فلسفه مختلف بنا کنیم. البته همانطور که گفته شد، این سبک معماری در ارتباط مستقیم با فرهنگ منطقه است به طوری که ساختمان مادر ونچوري که اولین ساختمان پست مدرن به حساب می‌آید، تلفیقی هنرمندانه از پشت بام شیبدار، قوس سر در ورودی و دودکش است که در ساختمان‌های غرب، بسیار به چشم می‌خورد.

تجلی معماری پست مدرن در ایران

معماری مدرن، حدود هشتاد سالی در مقابل معماری پست مدرن مقاومت کرد، اما در نهایت عرصه را برای این سبک نوپا خالی کرد تا خودی نشان دهد. ایران هم از این جدال سبک‌های معماری جان سالم به در نبرد به طوری که در اوایل انقلاب، میزبان معماری پست مدرن قرار گرفت.
هرچند معماری پست مدرن از فرهنگ هر منطقه سرچشمه می‌گیرد ولی در ایران بیشتر شاهد الگوگیری بی قید و شرط از معماری پست مدرن غربی هستیم تا سبک ایرانی از معماری پست مدرن!

ویژ گی معماری پست مدرن سفید

ویژ گی معماری پست مدرن سفید

شاید برایتان عجیب باشد اما کلیدی‌ترین ویژگی معماری پست مدرن این است که این سبک معماری، اساسا بدون شرح است! معماری پست مدرن رابطه تنگاتنگی با اشکال هندسی ساده مثل هرم، استوانه و مکعب دارد و عموما متریال و مواد اولیه‌ای را می‌پسندد که عامه پسند است. اگر اطلاعات اندکی در حوزه معماری مدرن داشته باشید، متوجه می‌شوید این ویژگی (متریال عامه پسند) در معماری پست مدرن، دقیقا در مقابل معماری مدرن قرار دارد. معماری پست مدرن در عین پیچیدگی، از فرم طراحی قابل درک استفاده می‌کند و طرفدار سادگی است.

آشنایی با معماری پست مدرن سفید

آشنایی با معماری پست مدرن سفیدبد نیست بدانید وقتی از معماری پست مدرن حرف می‌زنیم، بیشتر به معماری پست مدرن خاکستری اشاره داریم اما وقتی می‌گوییم معماری پست مدرن سفید، تکلیف همه چیز مشخص است.
شروع معماری پست مدرن سفید از سال 1972 بود که پنج معمار، آثاری شامل نمونه‌ کارهای معماری 20 سال اخیر خود را به چاپ رساندند که در نگاه اول، تلفیقی از سبک کوربو با سبک بین‌المللی بود که رنگ سفید در آن موج می‌زد.
اما به طور کلی می‌توان ادعا کرد معماری پست مدرن سفید، علاوه بر رنگ سفید سبک معماری بین المللی‌، ته مایه‌هایی از حجم‌های هندسی ساده از معماری پست مدرن را نیز دارد.

جایگاه رنگ و نور در معماری پست مدرن

معماری پست مدرن تلفیقی از هم‌نشینی مسالمت آمیز حجم‌های هندسی ساده نظیر مکعب و استوانه است که در کنار رنگ‌ها و نورها، مفهوم پیدا می‌کند. در معماری پست مدرن، اغلب شاهد رنگ‌های متضاد و نورهایی فوق درخشان (همچون نئون) هستیم که ریشه در معماری مدرن دارد.
البته در معماری پست مدرن سفید، رنگ سفید در کنار احجام ساده، پاشنه آشیل این سبک معماری به حساب می‌آید.

معماری پست مدرن سفید در دکوراسیون داخلی

معماری پست مدرن سفید در طراحی داخلیسبک معماری پست مدرن در راستای سادگی به وجود آمد اما در سال‌های اخیر، دستاویزی برای هنرنمایی ثروتمندان و مرفهین شد. در واقع این معماری ساده تبدیل به یک روند پیچیده و تجملاتی شد که هزینه اجرای آن نسبتا بالا است.
معماران داخلی که قصد پیاده‌سازی سبک پست مدرن سفید در دکوراسیون داخلی را دارند، حسابی دستشان باز است تا ایده‌های مبتکرانه خود را به بار بنشانند. با این که از این سبک دکوراسیون داخلی در ادارات شرکت‌ها بسیار استقبال شده اما طرفداران دکوراسیون پست مدرن سفید برای منازل هم کم نیستند. به طور کلی هر عنصری که در معماری مدرن به دست فراموشی سپرده شده، توسط معماری پست مدرن و پادرمیانی کمی ایده‌های خلاقانه، در دکوراسیون داخلی پست مدرن قابلیت اجرا پیدا کرده است. وقتی با دکوراسیون داخلی مبتی بر سبک پست مدرن روبرو می‌شوید، یا از جسارت بی قید و بند آن لذت می‌برید یا این سطح از قانون‌شکنی و خط شکنی حسابی در ذوقتان می‌زند.
به طور کلی دکوراسیون داخلی به سبک پست مدرن سفید، از 4 اصل مهم زیر پیروی می‌کند:

  1. رنگ‌های روشن مثل سفید
  2. بافت مواد (که بهتر است شامل بافت‌های غیرمعمول و منحصر بفرد باشد)
  3. اشکال و خطوط (شامل زوایای عجیب و اشکال غیرمتقارن است)
  4. اشیا (یک دکوراسیون پست مدرن اصیل، شامل اشیایی به غایت خاص و عجیب و غریب است)

اگر به دنبال سبکی از دکوراسیون داخلی می‌گردید که دست شما را برای استفاده از المان خاص و عجیب باز بگذارد، پست مدرن سفید بهترین گزینه است.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: